Zachodnie sankcje i tania ropa uderzają w rosyjską walutę. Rubel najtańszy w historii

Rubel stracił w 2015 r. niemal jedną trzecią wartości wobec amerykańskiego dolara i znajduje się na historycznie najniższych poziomach. Rosyjską walutę pogrzebały przede wszystkim niskie ceny ropy i sankcje nałożone przez Zachód.
Za jednego dolara trzeba było zapłacić nawet 73,2 rubla, później jednak lekko się umocnił.Rosyjska waluta od niemal trzech miesięcy sukcesywnie traci na wartości wobec dolara - jeszcze w pierwszych tygodniach października za amerykańską walutę trzeba było zapłacić nieco ponad 61 rubli.W całym 2015 r. sytuacja rubla również nie wygląda najlepiej. Wprawdzie w maju i październiku ta waluta się umacniała, ale trwało to tylko chwilę.Jak dotąd drożej było tylko raz w historii - 16 grudnia 2014 r. rosyjska waluta osiągnęła poziom niemal 80 rubli za dolara, jednak trwało to tylko chwilę i zakończyło się interwencją banku centralnego Rosji i tego dnia na zamknięciu notowań rubel kosztował już 59,6 za 1 dolara.

Rubel traci także mocno w stosunku do euro i dziś za wspólną europejską walutę trzeba było płacić nawet ponad 80 rubli - o 3,5 rubla mniej, niż wynoszą historyczne minima.Także w ciągu całego roku widać słabość rosyjskiej waluty wobec euro.Pomimo coraz bardziej pogrążającej się rosyjskiej waluty i głębokiej recesji wywołanej przez ceny ropy tamtejszy rząd wciąż robi dobrą minę do złej gry i od miesięcy powtarza, że najgorsze już było i teraz będzie już tylko lepiej.

Więcej o:
Komentarze (1)
Zachodnie sankcje i tania ropa uderzają w rosyjską walutę. Rubel najtańszy w historii
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  Niedlugo rubel spelni role papieru toaletowego, a jeszcze niespelna rok temu w putlerowskiej roSSji cieszono sie z takich oto wiadomosci:

  << W Omsku rozpoczęła się produkcja papieru toaletowego z nadrukowanym tekstem dokumentu w sprawie ograniczających środków wobec Rosji, zatwierdzonych przez UE 12 września 2014 roku.

  Papier toaletowy jest produkowany pod marką „Nasza odpowiedź". Cena dwóch rolek papieru, zapakowanych w kolorową tubę z wizerunkiem prezydenta USA Baracka Obamy, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, wynosi 16 euro — poinformował dziennikarzy jeden z organizatorów ruchu „Nasza odpowiedź" Kirił Kolasin.

  „Na 19 metrach dwuwarstwowego papieru wysokiej jakości, wyprodukowanego ze 100-procentowej celulozy, wydrukowano podstawowe tezy dokumentu na temat sankcji wobec Rosji, zatwierdzonych przez UE 12 września 2014 roku i zapisanych w Official Journal of the European Union. Skrócona wersja tekstu powtarza się i zajmuje całą powierzchnię rolki" — poinformował producent. Pierwsza partia składała się z tysiąca opakowań.
  Według słów Kolasina, organizatorzy wysłali paczki z papierem toaletowym do ambasady USA, Niemiec i Anglii.
  >>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX