Zachodnie sankcje i tania ropa uderzają w rosyjską walutę. Rubel najtańszy w historii

Rubel stracił w 2015 r. niemal jedną trzecią wartości wobec amerykańskiego dolara i znajduje się na historycznie najniższych poziomach. Rosyjską walutę pogrzebały przede wszystkim niskie ceny ropy i sankcje nałożone przez Zachód.
Za jednego dolara trzeba było zapłacić nawet 73,2 rubla, później jednak lekko się umocnił.Rosyjska waluta od niemal trzech miesięcy sukcesywnie traci na wartości wobec dolara - jeszcze w pierwszych tygodniach października za amerykańską walutę trzeba było zapłacić nieco ponad 61 rubli.W całym 2015 r. sytuacja rubla również nie wygląda najlepiej. Wprawdzie w maju i październiku ta waluta się umacniała, ale trwało to tylko chwilę.Jak dotąd drożej było tylko raz w historii - 16 grudnia 2014 r. rosyjska waluta osiągnęła poziom niemal 80 rubli za dolara, jednak trwało to tylko chwilę i zakończyło się interwencją banku centralnego Rosji i tego dnia na zamknięciu notowań rubel kosztował już 59,6 za 1 dolara.

Rubel traci także mocno w stosunku do euro i dziś za wspólną europejską walutę trzeba było płacić nawet ponad 80 rubli - o 3,5 rubla mniej, niż wynoszą historyczne minima.Także w ciągu całego roku widać słabość rosyjskiej waluty wobec euro.Pomimo coraz bardziej pogrążającej się rosyjskiej waluty i głębokiej recesji wywołanej przez ceny ropy tamtejszy rząd wciąż robi dobrą minę do złej gry i od miesięcy powtarza, że najgorsze już było i teraz będzie już tylko lepiej.