Ropa jest już tak tania, że droższa jest nawet beczka, w której się ją trzyma. Nawet woda mineralna kosztuje więcej

Baryłka ropy, czyli 159 litrów, kosztuje w tej chwili ok. 30 dol., a to oznacza, że ten surowiec jest tańszy nawet od wody mineralnej.
Ceny ropy naftowej spadają od początku roku - baryłka tego surowca kosztuje obecnie ok. 30 dol. Surowiec jest już tak tani, że nawet beczki, w których się go trzyma, są więcej warte.

Jak na Twitterze zauważył analityk rynku paliw pracujący dla jednej z branżowych stron, cena beczki jest ponad trzy razy wyższa od znajdującej się w niej ropy.

Taniej niż woda

To jednak nie koniec niespodzianek związanych z wyjątkowo niskimi cenami ropy. Przy obecnych wartościach tego surowca droższa jest nawet woda mineralna. Baryłka ropy to 159 litrów, czyli litr ropy to w zaokrągleniu koszt 20 centów, czyli ok. 51 groszy. Z kolei 1,5-litrowa butelka wody kosztuje ok. 2 zł, czyli mniej więcej 1,30 za litr.

Może być jeszcze taniej

Wszystko wskazuje na to, że ceny ropy utrzymają się jeszcze na takich poziomach, a nawet mogą być jeszcze niższe. A to z powodu zniesienia sankcji i powrotu Iranu na międzynarodowe rynki ropy naftowej. Dzięki temu zachodnie firmy będą mogły kupować irańską ropę i gaz. Już w ub.r. szacowano, że Teheran zgromadził zapasy surowca sięgające 40 mln baryłek, które po zniesieniu ograniczeń mogą od razu trafić na rynek.

Z kolei w poniedziałek ministerstwo ds. ropy naftowej nakazało zwiększenie wydobycia surowca o 500 tys. baryłek dziennie. Iran ma zamiar "pompować tyle ropy, ile zdoła", osiągając w ciągu dwóch lat wydobycie rzędu 6 mln baryłek dziennie.Więcej o:
Komentarze (74)
Ropa jest już tak tania, że droższa jest nawet beczka, w której się ją trzyma. Nawet woda mineralna kosztuje więcej
Zaloguj się
 • tomi2804

  Oceniono 19 razy 19

  Z tą wodą to trochę przesada. Porównanie ceny detalicznej z hurtową i to w dużej objętości jest mało miarodajne.

 • bronek77

  Oceniono 9 razy 7

  pierdu pierdu. Cena hurtowa paliwa - bez akcyz vatów i innych - jest porównywana do ceny detalicznej wody - wraz z akcyzami/podatkami.

 • lukibb

  Oceniono 9 razy 5

  A my za to mamy wspaniały kontrakt sługi kaczora na 3 lata. 40$ za baryłkę zasiarczonej rosyjskiej ropy.

 • alex2222

  Oceniono 7 razy 5

  Dalszą obniżkę cen na polskich stacjach będzie blokował kurs USD/PLN.

 • jhbsk

  Oceniono 15 razy 5

  I dlatego mamy podpisaną umowę z Rosją na ropę po zawyżonych cenach. Trzeba sojusznika wspierać.

 • ergosumek

  Oceniono 3 razy 3

  Ta wasza przykładowa beczka mieści 55 galonów, czyli 210 litrów, a więc znacznie więcej niż 1 baryłka, czyli 159 litrów.
  Już nie mówię, że beczka służy wiele lat, więc z tą taniochą ropy w stosunku do ceny beczki to przesada.
  No, a że ropa staniała to fakt, 30$ to nie 130$.
  Wojna u Arabów, a ropa tanieje, wydobywają na chama, kto by to przewidział?

 • druit

  Oceniono 3 razy 3

  tylko jakos dziwnie nowy prezes orlenu z nadania pisowskiego, z przeszlosci czerwony pzprowiec, zaraz po obieciu stanowiska podpisal z ruskimi kontrakt trzyletni po 40$ za barylke. i to nie tylko w czasach gdy ropa tanieje ale kazdy odwraca sie od ruskich zrodel na rzecz znacznie lepszych jakosciowo i tanszych innych zrodel.

  teraz nich mi ktos powie, ze nie jest to splata kasy na goebelsowska propagande wyborcza pissu jaka zasponsorowala putinowska swolocz. o czym mowia wprost amerykanie w odniesieniu do, na chwile obecna, innych patrii i organizacji nacjonalistycznych w europie. za jakis czas sie okaze, ze i pissowi sypneli kasa. tylko czy ktos sie zreflektuje przed tym, nim doszczetnie rozloza polske?

 • kocurxtr

  Oceniono 3 razy 3

  no i pięknie
  teraz to utrzymać przez następne lata :)
  zobaczymy jak rura mięknie hitlerkowi z kremla :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX