Rekreacyjna marihuana. W Kolorado w niecały rok sprzedano jej za prawie 900 mln dol.

W Kolorado w ciągu 11 miesięcy sprzedano marihuanę wartości niemal 900 mln dolarów. To efekt zmiany przepisów, dzięki której mieszkańcy stanu od dwóch lat legalnie palą trawkę.
Jak informuje portal Faktykonopne.pl, od stycznia do listopada 2015 r. wartość sprzedaży legalnej marihuany w Kolorado wyniosła prawie 900 mln dol., a ponad 100 mln dol. stanowił zysk z podatków od sprzedaży.

Nie wiadomo jeszcze, czy sprawdziły się szacunki gubernatora stanu Johna Hickenloopera, który na początku ubiegłego roku spodziewał się sprzedaży w całym 2015 r. na poziomie miliarda dolarów. Aby tak się stało, w grudniu musiałby zostać pobity sierpniowy rekord, kiedy sklepy osiągnęły sprzedaż na poziomie ponad 100 mln dol.

Rekreacyjne palenie marihuany jest w Kolorado legalne od 1 stycznia 2014 r. Taką decyzję podjęli mieszkańcy stanu, którzy przegłosowali "poprawkę 64". W referendum ustalili również, że od jej sprzedaży naliczane będą dwa podatki: 15-proc. przeznaczany na edukację i 10-proc. zasilający fundusz, z którego finansuje się egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany.

Przedstawicieli stanu cieszą jednak nie tylko wpływy z podatku od sprzedaży marihuany. Po jej legalizacji Kolorado w samym 2014 r. zaoszczędziło między 12 a 40 mln dolarów dzięki zaprzestaniu ścigania przestępstw z nią związanych i skupieniu się organów ścigania na pozostałej działalności kryminalnej.Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas