Rekreacyjna marihuana. W Kolorado w niecały rok sprzedano jej za prawie 900 mln dol.

W Kolorado w ciągu 11 miesięcy sprzedano marihuanę wartości niemal 900 mln dolarów. To efekt zmiany przepisów, dzięki której mieszkańcy stanu od dwóch lat legalnie palą trawkę.
Jak informuje portal Faktykonopne.pl, od stycznia do listopada 2015 r. wartość sprzedaży legalnej marihuany w Kolorado wyniosła prawie 900 mln dol., a ponad 100 mln dol. stanowił zysk z podatków od sprzedaży.

Nie wiadomo jeszcze, czy sprawdziły się szacunki gubernatora stanu Johna Hickenloopera, który na początku ubiegłego roku spodziewał się sprzedaży w całym 2015 r. na poziomie miliarda dolarów. Aby tak się stało, w grudniu musiałby zostać pobity sierpniowy rekord, kiedy sklepy osiągnęły sprzedaż na poziomie ponad 100 mln dol.

Rekreacyjne palenie marihuany jest w Kolorado legalne od 1 stycznia 2014 r. Taką decyzję podjęli mieszkańcy stanu, którzy przegłosowali "poprawkę 64". W referendum ustalili również, że od jej sprzedaży naliczane będą dwa podatki: 15-proc. przeznaczany na edukację i 10-proc. zasilający fundusz, z którego finansuje się egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany.

Przedstawicieli stanu cieszą jednak nie tylko wpływy z podatku od sprzedaży marihuany. Po jej legalizacji Kolorado w samym 2014 r. zaoszczędziło między 12 a 40 mln dolarów dzięki zaprzestaniu ścigania przestępstw z nią związanych i skupieniu się organów ścigania na pozostałej działalności kryminalnej.Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (35)
Rekreacyjna marihuana. W Kolorado w niecały rok sprzedano jej za prawie 900 mln dol.
Zaloguj się
 • mikroolbrzym

  Oceniono 19 razy 17

  u nas nie do przyjęcia. policja musiałaby zacząć ścigać przestępców, mafia, która niejednego wspiera - nie miałaby kasy, a ludzie piliby mniej wódki! nie tak bóg to zaplanował i w pisowskiej Polsce z pewnością zobaczymy taka legalizację, jak świnia niebo :) możemy tylko podejrzewać czemu niektórzy politycy są tak gorąco przeciw...

 • dante_waw

  Oceniono 18 razy 16

  brrr... ile kasy ucieklo przestepcom, ile kasy zarobil budzet stanowy na podatkach i jak fatalnie odbilo sie to na statystykach policyjnych....

 • taktojahhh

  Oceniono 10 razy 8

  Konopie zawsze będą rosły tam gdzie będą chciały i prawo ich przed tym nie powstrzyma.

 • cezar85

  Oceniono 7 razy 5

  po co naszym gminom takie pieniądze?

 • hiszpan25

  Oceniono 6 razy 4

  a wladze RP wola zabraniac i penalizowac... :) Polska to bogaty kraj wiec moze na tym interes krecic mafia :)

 • klint_lugg

  Oceniono 3 razy 3

  No i mozna,.

 • lord_of_tenstoned

  Oceniono 2 razy 2

  Jedyna sensowna dyskusja o konopiach na forum gazety:
  forum.gazeta.pl/forum/w,17007,155024903,155024903,Dlaczego_warto_zalegalizowac_konopie_Inicjatywa_.html?s=1&so=1

  Poznaj argumenty ZA, poznaj argumenty PRZECIW, wyrób sobie własne zdanie.

 • 2marcus

  Oceniono 4 razy 2

  Nie można by tak w Polsce? Mam nadzieję że PiS zalegalizuje marihuanę w Polsce, mieli pieniądze na swoje programy socjalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX