Koniec taniego tankowania? Arabia Saudyjska dogadała się z Rosją i zamrożą wydobycie ropy

Dwaj najwięksi na świecie dostawcy ropy naftowej zgodzili się na ?zamrożenie? wydobycia. Porozumienie Rosji i Arabii Saudyjskiej może być początkiem końca kryzysu naftowego, dzięki któremu tankowanie na stacji benzynowej stało się w ostatnim czasie znacznie tańsze.
To dobra wiadomość dla wszystkich dostawców ropy, ponieważ to może być koniec kryzysu naftowego, który sprawił, że baryłka ropy kosztuje ok. 30 dol. Główna przeszkoda na drodze do podniesienia cen - Arabia Saudyjska - po raz pierwszy jest gotowa na ustępstwa w sprawie w swojego wydobycia.

Porozumienie

Do porozumienia między Arabią Saudyjską a Rosją doszło podczas rozmów w Katarze.

- Utrzymanie wydobycia na styczniowych poziomach będzie "adekwatne" i nasz naród dalej chce sprostać popytowi ze strony klientów - powiedział saudyjski minister ds. ropy Ali Al-Naimi po spotkaniu z rosyjskim ministrem energetyki, Aleksandrem Nowakiem.

Spotkanie w Doha

Obaj ministrowie spotkali się w stolicy Kataru - Doha, aby przedyskutować kryzys naftowy. W ciągu ostatniego 1,5 roku ceny ropy spadły o ok. 80 dol. i obecnie znajdują się na poziomie ok. 30 dol. za baryłkę. Arabia Saudyjska jest główną przeszkodą w podniesieniu cen ropy. Saudowie chcą utrzymania niskich, aby w ten sposób wykończyć konkurencję ze strony Stanów Zjednoczonych i sprawić, żeby wydobywanie ropy z łupków stało się nieopłacalne. Władze Arabii Saudyjskiej wcześniej zapowiadały, że nie zmniejszą wydobycia o ile tego samego nie zrobią inne kraje spoza OPEC.

Zmniejszenie wydobycia jest z kolei na rękę innym członkom kartelu OPEC, jak Wenezuela czy Nigeria, które z powodu obcięcia wpływów z tego surowca mają poważne dziury w budżetach.

Ropa w dół

Pomimo tych informacji notowania ropy wciąż idą w dół i baryłka kosztuje poniżej 30 dol.W ciągu ostatniego półtora roku w wyniku ciągłego zwiększania wydobycia i zmniejszeniu globalnego popytu na ten surowiec (w dużej mierze ze strony Chin) ceny ropy spadły do poziomu ok. 30 dol. ze 110 dol.Rozgrywki pomiędzy Arabią Saudyjską a USA są za to na rękę wszystkim kierowcom, ponieważ dzięki nim spadają także ceny na stacjach benzynowych. Obecnie ceny paliw w Polsce spadły mniej więcej do poziomu z 2009 roku.

Więcej o:
Komentarze (63)
Koniec taniego tankowania? Arabia Saudyjska dogadała się z Rosją i zamrożą wydobycie ropy
Zaloguj się
 • glomek

  Oceniono 17 razy 13

  "Porozumienie Rosji i Arabii Saudyjskiej może być początkiem końca kryzysu naftowego"
  w XX w. kryzys naftowy oznaczał stan w zasadzie przeciwny obecnemu.

 • pieronlesnik

  Oceniono 17 razy 11

  Nic im to nie da. Wyposzczony i żądny kasy Iran na to nie pozwoli. a po zatym słabnący popyt swoje będzie dołować ceny.

 • e50504

  Oceniono 16 razy 8

  Ej, a ci Saudowie (wiecie, ci od Komisji Praw Człowieka w ONZ) to aby nie byli tacy nasi żelaźni zachodni sojusznicy?

  Czy moze Putin Saudów teraz przekupił? xD

 • ignatz

  Oceniono 6 razy 6

  Jeszcze niech przekonają Chiny żeby zwiększyły zakupy.

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 5

  nawet jak ropa będzie ZA DARMO to i tak na stacjach benzynowych będziemy płacili ponad 3 zł za litr benzyny. Państwo tak jak w przypadku alkoholu obłożyło paliwa wysoką daniną, nie mającą żadnego zwiazku z cenami surowców.
  Po prostu rynek paliw jest stosunkowo łatwo kontrolować i można zatem ściągać skóre z obywateli.

 • marlicho

  Oceniono 5 razy 5

  A Iran się cieszy, łatwiej będzie konkurować z nimi.

 • chrupolek

  Oceniono 7 razy 5

  Czyli znowu obniżki cen, tak działa pokrętne myślenie.

 • leming666

  Oceniono 9 razy 5

  Ufff, to teraz na stacjach mogą już spokojnie podnieść ceny paliw do 6 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX