Węgierski bank centralny kupuje broń i amunicję... Z obawy przed imigrantami

112 sztuk broni osobistej, 200 tys. sztuk amunicji; oto zakupy dokonane przez Narodowy Bank Węgier (MNB).
Bank zdecydował się na ten zakup ze względu na zagrożenie terrorystyczne, problem migracyjny i związany z tym spadek poziomu bezpieczeństwa międzynarodowego.

Broń dla ochrony

Broń ma zostać przeznaczona na użytek jednej z dwóch formacji ochrony działających przy banku. Jedna z nich dba o budynki należące do banku, druga, utworzona w listopadzie 2015 r., o osobiste bezpieczeństwo pracowników.

Uzbrojenie dla węgierskiego banku w obawie przed terrorystami to zresztą nie jedyne kontrowersyjne w oczach międzynarodowego świata finansów decyzje zakupowe, podjęte przez stronnika Victora Orbana György'ego Matolcsy'ego, prezesa MNB.

Rozrzutny bank centralny

Wcześniej węgierski bank znalazł się w centrum uwagi za sprawą fundacji, która za 200 mld forintów (718 mln dol.) miała się zająć szerzeniem alternatywnej wiedzy do tzw. "przestarzałej neoliberalnej ekonomii". Kolejne 108 mln dol. zostało przeznaczone na zakup dzieł sztuki, m.in. obrazu autorstwa Tycjana "Madonna z Dzieciątkiem i św. Paweł" Bank, pod kierownictwem Matolcsy'ego, inwestuje również w luksusowe nieruchomości, budynki biurowe i wille.

Matolcsy twierdzi, że MNB ma prawo dowolnie inwestować swoje zyski, tym bardziej, że przez spadek wartości forinta są one wyższe, wskutek wyższej wyceny posiadanych przez Węgrów rezerw walutowych.

Więcej o:
Komentarze (19)
Węgierski bank centralny kupuje broń i amunicję... Z obawy przed imigrantami
Zaloguj się
 • wojtem

  Oceniono 17 razy 7

  co w tym dziwnego?

 • znj2

  Oceniono 15 razy 5

  Dobrze robią. Przytomni ludzie.

 • bielik2

  Oceniono 6 razy 4

  To już bronić się przed bandytami też nie można, bo to niezgodne z polityczną poprawnością?

 • hoogo

  Oceniono 8 razy 2

  Jedyne co mnie dziwi to, że tej broni tak mało. Na wartości nie straci a jak sytuacja stanie na ostrzu noża to się rozda Węgrom. Panie Belka, czerp z dobrych wzorów! Odzyskaj moje zaufanie!

 • central2

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ten artykuł ma funkcję informacyjną czy propagandową?

 • Maciej O

  Oceniono 3 razy 1

  a u nas ciągle coraz większe zakazy. Niekarany, uczciwy Polak nie może mieć dostępu do broni bo pozabija wszystkich dookoła. Albo będzie mógł się obronić... Ehh... Nie za to ginęli nasi dziadkowie, za to my będziemy ginąć...

 • kamill2001

  Oceniono 7 razy 1

  Zbliżają się ciekawe czasy. Rozgrywka między USA i Chinami już trwa, a pomniejsze kraje jak Rosja i Turcja podbijają swoją cenę w zamian za opowiedzenie się po zwycięskiej stronie. Imigranci też są elementem tej rozgrywki, bo osłabiają Europę i wzmacniają pozycję Turcji. Nowy porządek handlowy świata zbliża się. Fakt, roztropnie jest się zbroić.

 • Tomasz Piersiak

  Oceniono 4 razy 0

  Ale że z obawy przed migrantami to oficjalne stanowisko banku czy tylko fantazja poniosła Redachtora, piszę bo często Was ponosi i piszecie bzdury których nie prostujecie nawet na Naszej Klasie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX