Niemcy protestują, Francja zmienia politykę. Najstarsza elektrownia jądrowa zostanie zamknięta

Francja najprawdopodobniej zamknie do końca roku najstarszą elektrownię atomową Fessenheim przy granicy z Niemcami.
Datę potwierdziła francuska minister Emmanuelle Cosse i jednocześnie liderka ugrupowania Europa Ekologia Zieloni, powołując się na obietnicę Francois Hollande'a.

Cosse zabrała głos w sprawie działającej od 1977 r. elektrowni EDF po zarzutach Niemców, że incydent w siłowni sprzed 2 lat, był o wiele poważniejszy niż informowali o tym sami Francuzi. W opinii niemieckich mediów Francuzi tuszowali informacje dotyczące wydarzeń w 2014 roku. Dziennikarze dotarli do niepokojącej korespondencji dyrekcji elektrowni kilka dni po awarii. Do zdarzenia doszło w kwietniu 2014 r. - wówczas, podczas rutynowej eksploatacji w jednym z dwóch reaktorów, nastąpił wyciek wody na kilku poziomach elektrowni.

Zarzuty niemieckich mediów wobec Francuzów szybko skomentowało też ministerstwo środowiska Niemiec. - To nie pierwszy incydent i problem z tą elektrownią, dlatego też Minister Środowiska Niemiec domaga się, aby reaktor był zamknięty tak szybko jak to możliwe - powiedział Stephan Haufe, rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska.

Francuski Urząd Dozoru Jądrowego, reagując na doniesienia niemieckiej prasy poinformował, że awaria z 2014 r. była niewielka a jej skala nie była ani zminimalizowana ani utajona.

Francuzi zresztą ciągle utrzymują, że bezpieczeństwo w zakładzie jest "ogólnie zadowalające" i z tego powodu nie ma potrzeby go zamykać. Zostanie on jednak zamknięty, bo w Paryżu zmieniła się polityka energetyczna rządu.

Francja zobowiązała się obniżyć udział energii jądrowej w miksie energetycznym z ponad 75 procent do 50 procent, zamykając 24 reaktory do 2025 roku. Paryż chce stawiać na energie odnawialną.

Komentarze (1)
Niemcy protestują, Francja zmienia politykę. Najstarsza elektrownia jądrowa zostanie zamknięta
Zaloguj się
  • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

    0

    "Paryż chce stawiać na energie odnawialną."
    Tylko skąd brać energię w bezwietrzne noce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX