Polscy naukowcy odkryli broń, której bał się Superman?

Chemicy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli, jak zsyntetyzować pierwszy trwały związek kryptonu. Może on powstawać w warunkach gigantycznych ciśnień, jednak nie przekracza to możliwości dzisiejszych laboratoriów.
Fani obrazów o legendarnym Supermanie doskonale pamiętają, że jedyną bronią mogącą zagrozić Supermanowi był pozaziemski promieniotwórczy pierwiastek kryptonit z planety Krypton, powstający prawdopodobnie w warunkach ekstremalnych ciśnień. Czy polscy chemicy są na tropie wielkiego odkrycia?

Na ziemi nie ma takich warunków

Prawdziwy krypton to pierwiastek o liczbie atomowej 36, gaz szlachetny, który do tej pory uważało się za niezdolny do formowania trwałych związków chemicznych. Tymczasem w czasopiśmie "Scientific Reports" dwóch polskich chemików - Patryk Zaleski-Ejgierd oraz Paweł Łata - opisało możliwość zsyntetyzowania nowego, krystalicznego materiału, w którym atomy kryptonu byłyby chemicznie związane z atomami innego pierwiastka. Możliwość, jak się okazuje, na razie teoretyczną. Przynajmniej jeśli chcemy podążać za dzisiejszym stanem wiedzy.

Jak wyjaśniają autorzy odkrycia przewidziana przez nich substancja to związek kryptonu z tlenem.

- W konwencji komiksu należałoby go zatem nazwać nie tyle kryptonitem, ile kryptoksydem. Jeśli więc Superman nas czyta, uspokajamy: na razie nie ma powodu do paniki! Nasz monotlenek kryptonu, KrO, najprawdopodobniej w ogóle nie istnieje w naturze. Zgodnie z obecną wiedzą, głęboko we wnętrzach planet, a więc w jedynych miejscach, gdzie mamy ciśnienia wystarczające do jego syntezy, ani tlen, ani tym bardziej krypton po prostu nie występują - wyjaśnia szczegóły jeden z odkrywców Patryk Zaleski-Ejgierd.

Co więcej, symulacje podpowiadają, że choć uzyskane kryształy monotlenku kryptonu mogłyby istnieć w warunkach nieco mniejszego ciśnienia niż to, w którym powstały, to niestety, ciśnienie ziemskie jest dla nich za niskie. Kryształy na naszej planecie uległyby więc natychmiastowemu rozpadowi.

Komentarze (9)
Polscy naukowcy odkryli broń, której bał się Superman?
Zaloguj się
 • adamjh

  Oceniono 5 razy 3

  A już myślałem że to o odkryciu Dobrozmianu Kaczanu - środka nader niebezpiecznego i trujacego.!

 • galik79

  Oceniono 5 razy 1

  Różnica pomiędzy kryptonem a kryptonitem jest mniej więcej taka, jak picie w Szczawicy różni się od szczania w piwnicy.
  Cenisz dobre dziennikarstwo? Sprawdzaj fakty sam.

 • sandokan85

  0

  Krypton jest neutralnym gazem... Nazwa jest z lat 30-tych.

 • sqlap72

  0

  Hura, Jowisz jest kryptoksydu. I to jest odkrycie.

 • andrei282

  0

  Film Batman v Superman zbliża się wielkimi krokami.

 • Ku Ba

  Oceniono 1 raz -1

  Nikomu ta informacja nie jest potrzebna w dziale pieniądze, ale zawsze można film zareklamować przecież.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX