Bank Pekao odpala bankowość w telefonach komórkowych

Przez telefon będzie można m.in. wysłać przelew jednorazowy, założyć lokatę, sprawdzić kursy walut, a dzięki usłudze geolokalizacji telefon podpowie, gdzie w pobliżu można zrobić tańsze zakupy. W Pekao mówią wprost: mamy najbardziej kompleksową bankowość mobilną na polskim rynku. Czy to prawda?
To już ósmy bank na polskim rynku, którego klienci dostają dostęp do rachunków i innych produktów przez telefon komórkowy. Chodzi tu o tzw. aplikacyjną bankowość mobilną, a więc wymagającą zainstalowania w smartfonie specjalnego oprogramowania.

Z nowej usługi mogą korzystać wszyscy klienci indywidualni banku Pekao, którzy mają dostęp do bankowości internetowej Pekao24 (system mobilny dla firm, w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, ma pojawić się w przyszłości).

Kolejny warunek skorzystania z mobilnej bankowości to odpowiedni telefon komórkowy obsługujący któryś z systemów operacyjnych: Symbian, Android, iOS, BlackBerry, Windows Mobile, Java. Taką liczbę systemów operacyjnych, z którymi działa bankowość mobilna, ma jeszcze Raiffeisen Bank (pierwszy w Polsce wprowadził aplikacyjną bankowość na telefony) i BZ WBK (bankowość komórkowa BZ WBK nie działa w systemie Java). Dla porównania - bankowość mobilna mBanku i Alior Banku działa tylko na iOS (system rozwijany przez Apple'a).

Co oferuje Pekao? Z części usług można korzystać przed zalogowaniem. Są to usługi informacyjno-promocyjne, np. wyszukiwarka oddziałów i bankomatów, informacje o ofercie i promocjach czy dostęp do bieżących i archiwalnych kursów walut.

Po zalogowaniu do bankowości mobilnej użytkownicy dostają w zasadzie dostęp do usług, z których mogą korzystać przez internet, a więc do rachunków osobistych, oszczędności, produktów inwestycyjnych czy kart kredytowych.

Ale możliwość sprawdzenia stanu konta, depozytów czy wartości jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych to jedno. To, co odróżnia systemy mobilne w różnych bankach, to lista operacji transakcyjnych, które można zrobić za pomocą telefonu.

Z pewnością plusem oferty Pekao jest to, że oprócz przelewów zdefiniowanych, co jest już standardem na rynku, można wykonać przelew jednorazowy (autoryzuje się go za pomocą kodu wygenerowanego przy instalowaniu systemu). Taką możliwość oferują jeszcze Millennium, Alior i Raiffeisen Bank.

Przez telefon klienci Pekao mogą też zakładać lokaty, zrobić przelew z rachunku karty kredytowej (opcja dostępna w Citi Handlowym i Alior Banku) czy doładować telefon.

Ciekawą opcją, którą oprócz Pekao ma jeszcze tylko Citi Handlowy, jest lokalizacja punktów rabatowych. Jak to działa? Dzięki systemowi GPS aplikacja pokazuje najbliższe sklepy, w których klienci mogą uzyskać rabaty (z programu rabatowego w Pekao mogą korzystać posiadacze kart debetowych i kredytowych).

Jednocześnie - głównie z myślą o nowych i młodych klientach - bank wprowadził nowy wariant konta osobistego - Eurokonto Mobilne. Abonament miesięczny kosztuje 5,99 zł, ale bank nie pobiera tej opłaty, jeśli wpływy na konto wynoszą co najmniej 500 zł. Z opłaty zwalniają stałe wpływy, a więc np. wynagrodzenia, stypendium czy emerytury, choć może to być też przelew zewnętrzny (np. kieszonkowe). W każdym razie bank nie zwolni z opłaty za prowadzenie konta, jeśli będzie to przelew wewnętrzny lub wpłata gotówkowa.

Do konta dołączana jest karta debetowa wyposażona w opcję płatności zbliżeniowych (w systemie MasterCard). Plastik kosztuje 3,99 zł miesięcznie, ale gdy zrobi się nią cztery transakcje bezgotówkowe miesięcznie, opłata jest zwracana. Przelewy internetowe, telefoniczne i mobilne są bezpłatne.

Według danych Strategy Analytics w Polsce jest 6,5 mln użytkowników smartfonów. W 2011 r. udział smartfonów w rynku telefonów komórkowych osiągnie 40 proc., a według prognoz w 2015 r. - 65 proc.