Fitch obniża ratingi wielkim bankom. Inwestorzy się nie przejęli

Siedem wielkich banków, m.in. BNP Paribas, Goldman Sachs i Citigroup, straciły rating w agencji Fitch. Jest to wynik niepokojów na rynkach, słabego wzrostu gospodarczego w krajach rozwiniętych oraz wątpliwości, czy Europa robi wystarczająca dużo, aby rozwiązać kryzys zadłużenia.
Agencja ratingowa Fitch obniżyła także oceny bankom Barclays PLC, Bank of America, Credit Suisse i Deutsche Bank.

Decyzja Fitch była spodziewana - wcześniej ratingi bankom obniżały pozostałe agencje z wielkiej trójki - Moody's i S&P. Prawdopodobnie dlatego rynki nie zareagowały gwałtownie na obniżkę. Po ogłoszeniu zmian ratingów przez Fitch akcje Goldman Sachs straciły na wartości 1,5 proc., Citigroup 0,5 proc., a Bank of America nawet zyskał 0,6 proc.

Ocena Bank of America, Goldman Sachs i Citigroup została zmieniona z A+ do A, Barclays i Credit Suisse spadły z AA- do A, a BNP Paribas i Deutsche Bank - z AA- do A+.

"Decyzja była spowodowana bardziej obawami o światową gospodarkę niż wiarygodnością kredytową BoA - napisał w oświadczeniu cytowanym przez Bloomberga rzecznik banku Jerry Dubowski. - Bank of America utrzymuje wysoką płynność i zwiększa kapitał". Także rzecznik Citigroup zapewnił, że sytuacja banku jest bezpieczna i stabilna.