W nowy rok bez droższych ROR-ów i kart płatniczych

Wraz z nadejściem 2012 r. tylko w kilku instytucjach zmieni się tabela opłat i prowizji, ale to nie oznacza drastycznych podwyżek. Niektóre zmiany wyjdą klientom na dobre
Wygląda na to, że w nowy rok klienci banków wejdą bez przykrych niespodzianek. Tradycyjnie początek stycznia to bowiem jeden z tych momentów w roku, kiedy banki odświeżają ofertę, co często oznacza podwyżki. W tym roku ma być jednak inaczej.

Wyborcza.biz zapytała banki, które obsługują klientów indywidualnych, czy planują wprowadzić od stycznia 2012 r. jakieś zmiany. Interesował nas cennik podstawowych usług, a więc rachunków osobistych (ROR), przelewów, kart debetowych i korzystania z bankomatów.

Na ponad 30 przepytanych banków tylko kilka wprowadza zmiany. Np. w Kredyt Banku podrożeją przelewy, choć nie wszystkie. Dzisiaj za przelew zlecony w oddziale klienci płacą 5,95 zł, od 2 stycznia będzie kosztował 7 zł. Podrożeją też przelewy w systemie Sorbnet - o wartości powyżej 1 mln zł drożeją z 10 do 15 zł, a poniżej 1 mln zł - z 25 do 35 zł.

Złotówkę zamiast 50 gr zapłacą klienci Kredyt Banku za sprawdzenie salda konta osobistego w bankomatach. Droższa może być też wysyłka karty oraz PIN za pośrednictwem kuriera. Nowa cena to 50 zł, dzisiaj zależy ona od rzeczywistych kosztów poczty kurierskiej.

Bank rezygnuje natomiast z opłaty za realizację polecenia zapłaty (teraz to koszt 0,5 lub 1 zł w zależności od rodzaju konta).

Taniej za aktywność

Polbank od stycznia wprowadza zmiany, dzięki którym aktywni klienci mogą płacić mniej. Pierwsza dotyczy Mistrzowskiego Konta Osobistego. 6-złotowa opłata za prowadzenie tego rachunku nie będzie teraz pobierana, jeśli średnie miesięczne saldo na rachunku wyniesie przynajmniej 1 tys. zł. Dotychczas opłata była pobierana od wszystkich klientów i zwracana aktywnym użytkownikom w kolejnym miesiącu. W przypadku Ale!Konta Polbank rezygnuje z 2-złotowego abonamentu, jeśli średnie miesięczne saldo na rachunku wyniesie przynajmniej 100 zł.

Polbank zaoferuje też więcej kart do rachunków. Obok dotychczasowej Visy Electron pojawi się również karta z logo MasterCard. Ta druga zostanie wyposażona w technologię zbliżeniową (można nią płacić do 50 zł bez podawania kodu PIN i bez wypuszczania jej z ręki). Klienci będą mogli wybrać jedną z nich. Miesięczna opłata za użytkowanie karty (4 zł w przypadku posiadaczy Mistrzowskiego Konta Osobistego, 2 zł w przypadku nastoletnich posiadaczy Ale!Konta) będzie zwracana aktywnym użytkownikom - posiadacze Mistrzowskiego Konta Osobistego muszą zrobić pięć, a rachunku Ale!Konto dwie operacje bezgotówkowe.

Zmiany - ale tym razem na niekorzyść - obejmą też klientów Bankowości Osobistej Polbanku, którym bank zwróci opłatę za prowadzenie rachunku, jeśli zapłacą kartą pięć razy na kwotę co najmniej 2 tys. zł. Dotychczas warunkiem były trzy operacje na kwotę przynajmniej 1,5 tys. zł. W Polbanku, podobnie jak w Kredyt Banku, wzrosną też opłaty za przelew zlecony w oddziale - z 4 do 7 zł.

Nie od stycznia, ale w pierwszym kwartale 2012 r. zmiany czekają klientów Banku Zachodniego WBK. Odczują je przede wszystkim posiadacze Konta <30. Osoby, które skończą 26 lat i na ich konto nie będzie wpływać co najmniej 1 tys. zł miesięcznie, będą płacić za prowadzenie konta 7 zł.

Do 7 zł podniesiona zostanie też opłata za realizację przelewu w placówce banku. 1 kwietnia BZ WBK wprowadzi też 5-złotową opłatę za wyciągi. Opłata ta dotyczy tylko tych klientów, którzy posiadają usługi bankowości elektronicznej BZWBK24 Internet i otrzymują wyciąg z rachunku wysyłany listem zwykłym raz w miesiącu lub rzadziej. Opłaty można uniknąć, zmieniając sposób otrzymywania wyciągów na eWyciąg, który jest bezpłatny.

Premie utrzymane

Od marca w BZ WBK zmieni się też cennik kart debetowych. Dla kart Visa Electron <30 (wydanych od 1 lipca 2009 r.) oraz MasterCard Payback wzrośnie opłata z 3 do 5 zł, jednak pozostanie zwolnienie warunkowe z opłaty jak dotychczas - wystarczy dokonać jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu.

W przypadku kart Wydajesz&Zarabiasz (wydawanych od 17 lutego 2010 r.), Visa na Obcasach oraz MasterCard Payback Multi opłata miesięczna zwiększy się z 3 do 5 zł, jednak nadal pozostaje możliwość wypłacania za darmo gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz zbierania punktów (w przypadku MasterCard Payback Multi) lub zwrot 1 proc. wartości wszystkich dokonanych transakcji bezgotówkowych (w przypadku Karty Wydajesz&Zarabiasz oraz Visy na Obcasach).

W kilku bankach na klientów czekają drobne noworoczne niespodzianki. Np. ING Bank przedłużył do końca 2012 r. promocyjną stawkę 0 zł za wypłaty gotówki w ramach usługi Cashback (wypłata pieniędzy w sklepach przy okazji robienia zakupów). Przedłużona promocja dotyczy kart przedpłaconych oraz kart płatniczych wydanych do Konta Klasycznego, Student oraz ROR w euro.

Promocja 0 zł została też utrzymana dla posiadaczy kart kredytowych za przelewy z rachunku karty kredytowej realizowane poprzez serwis bankowości internetowej.

Z kolei mBank z nowym rokiem znosi limit minimalnych kwot wpłat i wypłat gotówkowych w placówkach Multibanku. Ponadto usługa będzie rozszerzona na wszystkie placówki - do tej pory były to jedynie placówki własne Multibanku (bez placówek partnerskich).

W BOŚ Banku 2 stycznia pojawią się natomiast szybkie przelewy zagraniczne "Target2". Jak zapewnia bank, będą one rozliczane z bankiem odbiorcy maksymalnie w ciągu kilku godzin.