UOKiK: 56 mln zł kary dla PZU i Maximus Broker za zmowę cenową

Do zmowy miało dojść przy sprzedaży ubezpieczeń od nieszczęśliwych wypadków dla szkół w województwie kujawsko-pomorskim. Obie firmy mają zapłacić 57 mln zł kary. PZU nie zgadza się z zarzutami
Zawiadomienie o zawarciu porozumienia między PZU i Maximus Broker złożył do UOKiK jeden z dziennikarzy w sierpniu 2009 r. PZU i Maximus Broker miały w lipcu 2009 r. przestać rywalizować ze sobą i podzielić między siebie rynek. PZU zobowiązał się do sprzedaży ubezpieczeń grupowych placówkom oświatowym tylko za pośrednictwem Maximus Broker. A to on jest upoważniony do ubezpieczania ponad połowy gmin (85 na 144) w województwie kujawsko-pomorskim.

- Konkurenci uczestników zmowy zostali pozbawieni kanału dystrybucji ofert w województwie kujawsko-pomorskim, samorządy i szkoły straciły możliwość wyboru korzystniejszej oferty - powiedziała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Za zmowę PZU ma zapłacić 56 mln zł kary, a Maximus Broker 62 tys. zł.

PZU protestuje. - Całkowicie nie zgadzamy się z zarzutami i decyzją UOKiK. Wywołuje ona nasze zdumienie i bardzo poważne wątpliwości, zarówno co do strony merytorycznej, jak i co do nagłego zakończenia postępowania z pominięciem kluczowych dowodów - napisało w oświadczeniu przesłanym Wyborcza.biz.

"Na firmę nałożono horrendalnie wysoką karę za rzekome porozumienie, które w świetle zebranych dowodów nie miało miejsca i wskutek którego nikt nie został poszkodowany - ani klienci, ani konkurencja. PZU rygorystycznie podchodzi do przestrzegania prawa konkurencji. Od decyzji będziemy się zdecydowanie odwoływać" - dodaje PZU.

Więcej o: