Nowa usługa: Wcześniej dowiesz się, że dostaniesz przelew

Firmy będą informowane o wysłanych do nich przelewach jeszcze przed tym, jak fizycznie dostaną pieniądze. Krajowa Izba Rozliczeniowa wprowadza nową usługę dla przedsiębiorstw
- Do tej pory korporacyjni klienci banków mieli dostęp do informacji o stanie sald pojedynczych rachunków dopiero po zaksięgowaniu transakcji w systemie. Teraz będą mogli uzyskać dane o przelewach, które zostaną zaksięgowane na poszczególnych rachunkach bankowych na przykład następnego dnia. Nowy moduł z pewnością pozwoli na bardziej efektywne planowanie wydatków i zarządzanie płynnością finansową firmy - wyjaśnia Maja Pawlukiewicz z KIR.

Do tej pory z takiej usługi mogły korzystać jedynie banki, ZUS, Poczta Polska i komornicy sądowi. Wkrótce wszystkie podmioty gospodarcze będą otrzymywać od banków informacje o płatnościach oczekujących na zaksięgowanie na ich rachunkach bankowych.

Nowa usługa będzie dostępna dzięki nowemu modułowi na platformie OGNIVO, która służy do elektronicznej wymiany informacji pomiędzy uczestnikami systemów rozliczeniowych ELIXIR i EuroELIXIR, a podmiotami współpracującymi z bankami.