W 2011 r. Polacy kupili 22,2 mln sztuk obligacji za 2,22 mld zł

Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie, które stanowiły prawie połowę sprzedaży.
W 2011 r. inwestorzy indywidualni kupili 22 222 703 sztuk obligacji detalicznych, za które zapłacili prawie 2,22 mld zł. Najchętniej kupowali obligacje dwuletnie (48 proc.). Ponad 20 proc. inwestorów kupiło obligacje dziesięcioletnie, a ponad 18 proc. - czteroletnie. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się natomiast obligacje trzyletnie, w które zainwestowało 13 proc. inwestorów indywidualnych.

Skąd aż takie powodzenie "dwulatek"? W przeciwieństwie do pozostałych typów papierów dłużnych oferowanych klientom indywidualnym ich oprocentowanie jest stałe przez cały okres oszczędzania, a kapitalizacja odsetek następuje po pierwszym roku.

- Obligacje detaliczne można kupić w każdym oddziale PKO BP. Inwestując w obligacje, nie musimy obawiać się żadnych "gwiazdek" i "haczyków" pisanych drobnym drukiem. Co istotne, aby rozpocząć inwestycje, nie jest wymagana duża suma. -Wystarczy 100 zł, aby kupić obligację - mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów.