Talanx kupuje Wartę od KBC za 770 mln euro

Niemiecka firma ubezpieczeniowa Talanx osiągnęła porozumienie z belgijską grupą KBC w sprawie kupna polskiej firmy ubezpieczeniowej Warta SA
Talanx kupi 100 proc. akcji polskiej firmy ubezpieczeniowej. Umowa opiewa na 770 milionów euro. Transakcja ma być sfinalizowana w drugiej połowie 2012 roku.

KBC musiał pozbyć się części swoich aktywów z powodu porozumienia zawartego z Komisją Europejską, która zgodziła się aby belgijska grupa otrzymała w 2008-09 siedem miliardów euro państwowej pomocy.

KBC podał, że dzięki sprzedaży poprawi o niemal 0,7 punktu procentowego swój współczynnik adekwatności finansowej "tier 1".

Talanx posiada 50,2 procent udziałów w trzecim pod względem wielkości na świecie ubezpieczycielem niemieckim Hannover Re.

W grudniu Talanx i jego japoński partner Meiji Yasuda uzgodniły przeje firmy TU Europa SA. Należący do Leszka Czarneckiego Getin Holding sprzeda tym firmom 50 proc. plus jedną akcje ubezpieczyciela za 912 milionów zł.

W wyniku tych transakcji powstanie druga co do wielkości grupa ubezpieczeniowa w Polsce.

Talanx to pod względem przypisu składki w 2010 roku trzeci największy ubezpieczyciel w Niemczech, a Meiji Yasuda to drugi największy gracz na rynku japońskim. W 2010 firmy podpisały umowę o strategicznej współpracy. W reakcji na informację o zakupie Warty akcje KBC zyskiwały ponad 9 procent.

Więcej o: