Nowa wojna depozytowa? Idea Bank płaci 12 proc.

Lokatę mogą założyć tylko firmy, i tylko na trzy miesiące. W zamian bank wymaga od przedsiębiorcy założenia konta, które jest bezpłatne, ale dla lubiących płacić kartą debetową.
O tym, że bankom grozi nowa wojna depozytowa, mówi się już od co najmniej kilku miesięcy. Powód? Istnieje ryzyko, że tak jak w 2009 r. rynek międzybankowy przestanie być dla banków łatwym i stosunkowo tanim źródłem pozyskiwania kapitału. W świetle nowych wymogów kapitałowych stawianym europejskim bankom trudniej może być też o pożyczki od banków-matek.

W takiej sytuacji banki aktywniej konkurują o oszczędności konsumentów i firm, oferując im coraz wyższe oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych.

Przedsmak nowej batalii o depozyty obserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku, kiedy wystartował (w ramach Banku BGŻ) nowy bank Optima. Jest to instytucja, która specjalizuje się wyłącznie w pozyskiwaniu depozytów. Optima wystartowała ze stawką prawie 6,5 proc. na lokacie jednodniowej.

Po dwóch miesiącach od pojawienia się Optimy inny bank przebił jej ofertę prawie dwukrotnie. Idea Bank zaoferował na lokacie aż 12 proc.!

- Dwucyfrowego oprocentowania lokat firmowych rynek nie widział od 11 lat - zachwala Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów w Idea Banku.

Oprocentowanie jest kuszące, ale kiedy przyjrzymy się bliżej ofercie, okazuje się, że to żadna wojna depozytowa, a tylko sposób na przyciągniecie nowych klientów biznesowych.

Lokatę mogą założyć tylko klienci biznesowi, którzy założą konto firmowe w Idea Banku. Konto jest bezpłatne, podobnie jak przelewy czy wypłaty z bankomatów. Tak jest w ofercie standardowej Idea Banku. Dla przedsiębiorców, którzy skuszą się na lokatę z oprocentowaniem 12 proc., warunki prowadzenia rachunku są już nieco inne.

Żeby korzystać z darmowych przelewów internetowych, wypłat z wszystkich bankomatów, darmowych wpłat gotówki w oddziałach, właściciel konta musi dokonywać w ciągu miesiąca przynajmniej pięciu płatności kartą (karta do rachunku wydawana jest bezpłatnie). Jeśli liczba miesięcznych transakcji będzie mniejsza, to opłata za prowadzenie konta wyniesie 9,99 zł.

Jeśli chodzi o samą lokatę, minimalna kwota wynosi 1 tys. zł, a maksymalna - tylko 5 tys. zł (odsetki kapitalizowane są codziennie). Ponadto lokatę można założyć tylko do końca stycznia.

Jak jest u konkurencji? Na najlepiej oprocentowanych lokatach dla klientów indywidualnych (kwota 5 tys. zł na trzy miesiące) można zarobić 7-8 proc. w skali roku.

Gdzie najlepiej trzymać oszczędności w czasie kryzysu?