Darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach. Węgierski Fidesz uderza w banki

Wszyscy Węgrzy mogą dwa razy w miesiącu wypłacać pieniądze z bankomatów bez żadnej prowizji - tak brzmi zgłoszona przez rządzący na Węgrzech Fidesz propozycja nowego prawa. Bankierzy burzą się, tłumacząc, że sektor bankowy straci miliardy forintów. Co na to rząd? Deklaruje, że nie pozwoli bankom na nabijanie swojej kabzy kosztem przeciętnego obywatela
Zgodnie ze wspólnym pomysłem Fideszu i ministerstwa gospodarki każdy Węgier będzie mógł dwa razy w miesiącu wypłacić pieniądze z bankomatu bez żadnej prowizji, a maksymalna wypłacona kwota ma wynosić 150 tys. forintów, czyli ok. 2,1 tys. zł.

Banki oczywiście zareagowały oburzeniem - tym bardziej że rząd zapowiedział też, że transakcje kartami będą zwolnione z rządowego podatku od transakcji finansowych, który wynosi 0,6 proc. i trafia do budżetu. Banki chciały przerzucić koszty tego podatku na swoich klientów, teraz będzie to znacznie trudniejsze.

Banki mocno ucierpią

Jakie straty poniesie branża bankowa? Z szacunków MBSz - Stowarzyszenia Węgierskich Banków - wynika, że strata może wynieść nawet 40 mld forintów rocznie, czyli prawie 600 mln zł. Niby niedużo, ale od 2010 roku banki na kryzysowe pomysły rządu wydały już 3,6 mld euro, a ubiegły rok działające na Węgrzech instytucje finansowe zakończyły skomasowaną stratą w wysokości 716 mln dol. To przede wszystkim efekt dodatkowego podatku od obrotów, w wysokości 0,7 proc. oraz podatku od transakcji finansowych. Ale nie tylko - premier Węgier Viktor Orbán chce też koniecznie pomóc ponad 1,3 mln węgierskich rodzin mających kredyty we frankach. Poprzednia taka pomoc - uchwalona przez parlament możliwość jednorazowej spłaty kredytu walutowego po kursie niższym od rynkowego o jedną trzecią kosztował węgierskie banki ponad miliard dolarów. A może być jeszcze gorzej, bo Węgry w perspektywie kilku lat zamierzają całkowicie zakazać bankom kredytów walutowych. Z drugiej strony - być może wyjdzie im to na zdrowie. W tej chwili ponad 100 tys. węgierskich rodzin z powodu spowolnienia i rosnącego bezrobocia zalega ze spłatą walutowych rat kredytowych ponad 90 dni.

Rogan: Banki nie mogą się bogacić kosztem obywateli

W odpowiedzi na bankową krytykę wystąpił Antal Rogan, przewodniczący Fideszu w parlamencie. - Dwie miesięczne wypłaty z bankomatu bez żadnych opłat to powinno być podstawowe prawo każdego konsumenta - powiedział i dodał, że rząd Fideszu nie pozwoli bankom na bogacenie się kosztem węgierskich rodzin. I stwierdził, że propozycja nowej ustawy na pewno zostanie przyjęta przez parlament.

Pierwotnie Fidesz planował, by zwolniona z opłat była tylko jedna wypłata z bankomatu miesięcznie. Jednak Rogan przyznał, że zwolnione będą dwie opłaty - jest to efekt tego, że w reakcji na wprowadzenie podatku transakcyjnego banki podwyższyły opłaty manipulacyjne za wypłacanie pieniędzy z bankomatów, czyli... przerzuciły koszty na konsumentów.

Czy pomysł zakładający dwie wypłaty z bankomatów w miesiącu bez prowizji to
Więcej o: