"PB": Spółdzielcy chcą połknąć BZ WBK

Bank Polskiej Spółdzielczości ma plan i jedną czwartą pieniędzy potrzebnych do przejęcia banku - informuje "Puls Biznesu"
Nowe rozwiązanie to przerobiona wersja znanego już pomysłu utworzenia konsorcjum krajowych firm na czele z PKO BP, które odkupiłoby BZ WBK od Irlandczyków. Z tym, że liderem takiej grupy nie byłby największy bank w Polsce, a właśnie BPS.

Dziennik tłumaczy, że BPS ma swój pomysł na zorganizowanie kupna BZ WBK. BPS jest bowiem bankiem nadpłynnym i mógłby wykorzystać pieniądze na inwestycje kapitałową. Bank trzyma na depozytach 12 mld zł lokowanych przez banki spółdzielcze. "PB" nieoficjalnie dowiedział się, że na to przedsięwzięcie BPS jest w stanie wyłożyć około 1 mld euro. Tymczasem wartość całego BZ WBK szacowana jest na ok. 4 mld euro. Do transakcji spółdzielcy chcą zaprosić również m.in. dużych akcjonariuszy instytucjonalnych już dzisiaj zaangażowanych w BZ WBK. Poza tym BPS uważa, że w konsorcjum mógłby się znaleźć KGHM czy PKO BP. Wspólnie z konsorcjami mógłby powstać fundusz inwestycyjny zamknięty, który następnie wyemitowałby jednostki uczestnictwa dla wszystkich zainteresowanych.