Kończymy naszą relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami. Zapraszamy do czytania materiałów o sytuacji w Grecji na Gazeta.pl.
Kończymy naszą relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami. Zapraszamy do czytania materiałów o sytuacji w Grecji na Gazeta.pl.
Gazeta.pl
Joseph Stiglitz, amerykański ekonomista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2001 r. nie przebiera w słowach o działaniach "europejskiej trójki".
Jak wygląda sytuacja gospodarcza w Grecji? Bardzo nieciekawie. Przypomnijmy, że co czwarty Grek nie pracuje. To dużo gorszy wynik niż w Niemczech czy strefie euro. W Polsce bezrobocie w maju spadło do 10,8 proc.
Eurostat
THANASSIS STAVRAKIS
Tymczasem w Grecji. Kolejki ustawiają się nie tylko przed bankomatami, ale również do stacji benzynowych. Władze uspokajają, że państwo posiada duże rezerwy paliw. - Rafinerie pracują normalnie i nie ma zagrożenia zmniejszeniem podaży ropy naftowej - oznajmił prezes koncernu naftowego ELPE Grigoris Stergiulis. To jednak zdaje się nie przekonywać Greków.
Reuters
- Grecja otrzymała bardzo hojną ofertę - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami niemiecka kanclerz Angela Merkel. Wcześniej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker zapewniał, że oferta "trójki to nie był głupi pakiet oszczędności". Europa zapewnia o swojej dobrej woli. Co odpowiedzą Grecy? Na razie premier Cipras milczy.
Jaki czeka nas tydzień? "Nerwowy" - mówią analitycy. Przeczytajcie obszerny komentarz ekspertów rynku na pieniądze.gazeta.pl.
W najbliższym tygodniu na rynkach finansowych będzie panowała nerwowa atmosfera, którą podsycać będzie każda wypowiedź na temat przyszłości Grecji - ocenili analitycy. To skutek coraz bardziej prawdopodobnego wyjścia tego kraju ze strefy euro.
AG
Wicepremier Janusz Piechociński uważa, że w sprawie sytuacji w Grecji nie powinniśmy kierować się emocjami, ale pragmatyzmem. Według niego polska gospodarka jest stabilna, a motorami wzrostu są konsumpcja wewnętrzna, poprawa sytuacji na rynku pracy i rosnący eksport.
AG
Zerwanie negocjacji Grecji z jej zagranicznymi wierzycielami zaniepokoiło Waszyngton; skutki greckiego kryzysu mogą odczuć rynki finansowe na całym świecie i podważyć jedność Unii Europejskiej - pisze poniedziałkowy "New York Times".
Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro; jeśli trzeba będzie zmieniać traktat unijny, to kraje członkowskie UE już są do tego przygotowane - mówi PAP główna ekonomistka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
"Wszystko wskazuje, że Grecja wyjdzie ze strefy euro. Europa jest już na to przygotowana"
Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro; jeśli trzeba będzie zmieniać traktat unijny, to kraje członkowskie UE już są do tego przygotowane - mówi PAP główna ekonomistka Konfedaracji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
A to podsumowanie konferencji prasowej Jeana Claude'a Junckera - przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał w poniedziałek Greków, by w zaplanowanym na niedzielę referendum zagłosowali na "tak" - za porozumieniem z wierzycielami Aten. Fiasko negocjacji z Grecją to "poważny cios" dla UE - przyznał.
- Wylądowałem w Atenach. Pojawiła się informacja, że pierwsze firmy eksportujące do GR odmówiły dostaw z powodu niepewnych płatności - napisał na Twitterze Loukas Notopulos, prezes Vivus Finance, jednej z firm oferujących pożyczki online. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Odpływ inwestorów i co za tym idzie kapitału, może być jedną z największych greckich bolączek w przyszłości.
PETROS GIANNAKOURIS
Bankomaty w Grecji ruszyły. Podobnie jak w weekend, ustawiają się przed nimi gigantyczne kolejki. Przypomnijmy, że Grecy mogą z bankomatu jednorazowo wypłacić maksymalnie 60 euro.
PETROS GIANNAKOURIS
PETROS GIANNAKOURIS
ROS GIANNAKOURIS
ROS GIANNAKOURIS
Przypomnijmy, dziś od rana giełdy notują spadki. Po nieoczekiwanej decyzji premiera Grecji Aleksisa Ciprasa o przeprowadzeniu w Grecji referendum 5 lipca i załamaniu negocjacji w Brukseli europejscy kredytodawcy Aten postanowili, że pozwolą, by program pomocowy dla Grecji wygasł - zgodnie z przewidzianym terminem - we wtorek wieczorem. Tego samego dnia Ateny zobowiązane są spłacić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 1,6 mld euro. W weekend grecki rząd zapowiedział zorganizowanie referendum, w którym chce spytać obywateli, czy opowiadają się za porozumieniem z wierzycielami w sprawie pakietu pomocy finansowej dla Aten.
W Grecji zamknięte są banki, a limit wypłat z bankomatów wynosi 60 euro dziennie. Europejscy przywódcy są gotowi do powrotu do rozmów z Grecją, ale nie będzie nowych propozycji.
PILNE
Po burzliwym poranku, kiedy 11 milionów Greków oraz turyści, nie mieli dostępu do gotówki, bankomaty w Atenach zaczęły w poniedziałek ponownie działać. Nie ma jeszcze wiadomości, jak wygląda sytuacja z bankomatami w innych regionach kraju.
The Economist
Jak widzą siebie i inne państwa kraje Europy? Który europejski naród jest najbardziej pracowity, który najmniej? The Economist zebrał kilka typów w ciekawym sondażu.
- Nie ma się czego bać - powiedział w odniesieniu do ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro Francois Hollande, prezydent Francji podczas spotkania z ekonomistami. Hollande dodał, że: "żałuje, iż Grecy postanowili przerwać negocjacje, ponieważ porozumienie było bardzo blisko".
Reuters
PILNE
- Jeśli Grecy w najbliższym referendum zagłosują na "nie", będzie to miało katastrofalne skutki dla przyszłości naszego kontynentu - powiedział Juncker podczas konferencji prasowej.
Angela Merkel: Trzeba szukać kompromisu w każdej sytuacji, która jest wyzwaniem. Jestem gotowa do dalszych rozmów z Grecją.
PILNE
Juncker: "Naprawdę poruszyliśmy góry, zanim Grecy zamknęli drzwi i odeszli od stołu"
Mocne słowa przewodniczącego Komisji Europejskiej.
- Nasi greccy koledzy odeszli do stołu negocjacyjnego w najgorszym momencie - tłumaczy szef Komisji Europejskiej. Przypomnijmy, władze Grecji zerwały piątkowe konsultacje dot. kolejnej transzy pomocowej.
Reuters
Tymczasem europejskie rządy wydają się spokojnie i przygotowane na ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro.
?Wyjście Aten ze strefy euro nam nie zaszkodzi?. Hiszpania, Francja i Włochy gotowe na Grexit
Francuska gospodarka nie ma się czego obawiać w związku z kryzysem w Grecji - zapewnił w poniedziałek prezydent Francois Hollande. Podobne deklaracje wygłosili ministrowie finansów Hiszpanii i Włoch, Luis de Guindos i Pier Carlo Padoan.
- Na pierwszym miejscu postawiliśmy na walkę z korupcją. Transparentna polityka państwa to podstawa do dalszych zmian - mówi Juncker.
PILNE
- Brakuje nam cierpliwości, żeby czekać na dalsze propozycje Greków - powiedział Juncker.
Reuters
fot. TVP Info
- Główną kwestią jest odpowiedzialność za wspólną przyszłość. Litwa, Portugalia, Włochy. Wszystkie te państwa podjęły ciężkie decyzje finansowe. Ta odpowiedzialność musi dotyczyć wszystkich. W tym świecie obywatele Grecji są bardzo bliscy mojemu sercu. Wyjście tego państwa ze strefy euro nigdy nie było opcją w Europie, ale teraz nie mogę zapewnić, że na końcu tego procesu Grexit nie stanie się rzeczywistością - kontynuuje Juncker.
TVPinfo
- To nie jest partia w pokera. Nie ma gracza, który wygrywa, a reszta przegrywa. Albo wszyscy wygramy, albo wszyscy poniesiemy klęskę - mówi Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej podczas konferencji prasowej.
Referendum w Grecji? "Lęk i odraza w Atenach" - tytułuje swój artykuł o Grecji CTFinancialNews, portal ekonomiczny. To nawiązanie to narkotycznej książki "Lęk i odraza w Las Vegas" Huntera Thompsona. - W niedzielę Grecy głosują w referendum nad propozycjami wielkiej trójki. Dla nich to jednak głosowanie nad czyms znacznie ważniejszych. To "tak" albo "nie" dla Grecji w Unii Europejskiej - pisze CTFinancialNews
"Nie ma tutaj pieniędzy, tylko miłość" - głosi napis na jednym z greckich bankomatów. Grecy próbują sobie radzić z kryzysem dzięki poczuciu humoru.
A tutaj więcej o tym, jak Financial Times ocenia premiera Ciprasa. Gorzkie słowa dziennikarzy FT.
?Cipras doprowadził Grecję na skraj przepaści. Europa też nie bez winy?
Premier Aleksis Cipras doprowadził Grecję na skraj przepaści - pisze w poniedziałek "Financial Times". Ateny nie porozumiały się w weekend ze swymi międzynarodowymi pożyczkodawcami. Premier zdecydował się natomiast na rozpisanie w Grecji referendum.
Kryzys w Grecji. "To jest sprawa absolutnie polityczna. Syriza nie chce liberalizmu Trojki"
Dr Małgorzata Bonikowska o genezie kryzysu na linii UE-Grecja.
Wikimedia Commons
Grecki minister transportu Kristos Spircis zapowiedział w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym, że transport publiczny w Atenach będzie bezpłatny do 7 lipca. Decyzja o okresowym zniesieniu opłat w stolicy, ma związek z zamknięciem greckich banków oraz wprowadzeniem dziennych limitów wypłat z bankomatów (do 60 euro).
Niemiecki dziennikarz greckiego pochodzenia Zacharias Zacharakis napisał na Twitterze: "Emeryci wciąż przechodzą obok banków i pytają się pracowników, w jaki sposób mogą wypłacić swoje emerytury bez karty kredytowej". Przypomnijmy, że dzisiaj, jak przez cały tydzień, banki w Grecji pozostaną zamknięte. Osoby, które dostają świadczenia na konto, ale nie używają kart kredytowych, mają przez to poważne problemy.
Gazeta.pl
The Times bezlitośnie punktuje lewicowy grecki rząd Syrizy. - Cipras oraz jego kumple mogą winić tylko siebie za obecny kryzys. A minister finansów jest jednym z najbardziej narcystycznych ministrów w historii - pisze Ian King, publicysta brytyjskiego dziennika.
Grecja dobija GPW. Prawie wszystkie akcje w dół
Po fiasku greckich negocjacji, GPW rozpoczęło notowania na niemal 3 procentowych minusach.
A kim jest grecki minister finansów?
PILNE
Niemcy gotowe do rozmów
Rzecznik niemieckiego ministra finansów mówi, że Wolfgang Schaeuble jest gotów do rozmów z ministrem finansów Grecji Yanisem Varoufakisem.
Grecy nie są pozbawieni poczucia humoru. Napis na billboardzie brzmi: "Euro bez Grecji, jest jak impreza bez narkotyków"
PILNE
Europejskie indeksy toną
Tak swój komentarz zatytułowali analitycy TMS Brokers. Dzisiaj rano europejskie indeksy otworzyły się na miesięcznych minimach. W tej chwili czołowe wskaźniki z europejskich parkietów mozolnie odrabiają poniesione straty. Największą przecenę notuje indeks Euro Stoxx50, który traci ponad 3,4 proc. Podobny spadek wykazuje także hiszpański IBEX35.
Nie dziwi więc, że najwięcej (ponad 5 proc.) tracą akcje banków:
Wpływ Grecji na polski sektor finansowy
W sprawie wypowiada się min. Radziwiłł z MF.
Financial Times: Cipras doprowadził Grecję na skraj przepaści
"Skoro wszystkie strony bezowocnych negocjacji przerzucają się winą, to trudno liczyć na to, że wrócą do rozmów" - pisze dziennik finansowy. Premier Grecji starał się wywrzeć presję na swych partnerów i przypominał, że jego rząd został demokratycznie wybrany, składając wyborcom obietnice zerwania z polityką drastycznych oszczędności. "Zignorował fakt, że w polityce strefy euro nie ma podstaw, by uznać
głosy oddane w Atenach za ważniejsze od wyborów w Berlinie czy Helsinkach" - komentuje "FT".
W krytycznym momencie negocjacji w Brukseli Cipras ogłosił, że podda propozycje wierzycieli pod ocenę wyborców i rozpisze referendum. "Byłoby to usprawiedliwione, gdyby zrobił to po to, by pozyskać poparcie Greków dla trudnych reform, ale jego intencje są zgoła odwrotne" - pisze "FT".
To może być najgorszy dzień na giełdach od 2011 roku. I to chyba widać po maklerach...
Aaron Favila (AP Photo/Aaron Favila)
LUCAS JACKSON/REUTERS
LUCAS JACKSON/REUTERS
LUCAS JACKSON/REUTERS
LUCAS JACKSON/REUTERS
LUCAS JACKSON/REUTERS
LUCAS JACKSON/REUTERS
LUCAS JACKSON/REUTERS
LUCAS JACKSON/REUTERS
Fiasko negocjacji z Grecją uderza w złotego. Inwestorzy obawiają się wyjścia tego kraju ze strefy euro i uciekają ze swoimi pieniędzmi do ?bezpiecznych przystani?. Frank, euro i dolar najdroższe od miesięcy, a funt od ośmiu lat...
PILNE
Ministerstwo finansów i bank centralny mogą interweniować, jeżeli złoty będzie się osłabiał
Polskie banki są bezpieczne i takimi pozostaną, nawet gdy Grecja opuści strefę euro. Polski bank centralny i ministerstwo finansów są gotowe, by interweniować na rynku walutowym, jeżeli złoty będzie się mocno osłabiał - mówi premier Ewa Kopacz.
Europa to coś więcej niż tylko euro
Swoją nieprzejednaną postawą Grecy zmusili wierzycieli do zakończenia negocjacji. Zdaniem "FAZ" rządowi greckiemu nie chodziło w tych rozmowach o kilka punktów procentowych w cięciu wydatków ani też o kilka lat w wyznaczaniu wieku emerytalnego, lecz o "zapoczątkowanie fundamentalnego zwrotu politycznego w Europie, który zrywałby z zasadami europejskiej integracji". Syriza - pisze komentator - w czasie kampanii wyborczej mówiła otwarcie, że uważa receptę kanclerz Angeli Merkel za "z gruntu błędną". "UE ma z punktu widzenia tego skrajnie lewicowego ruchu tylko jeden cel - redystrybucję" - ocenia konserwatywna gazeta.
PILNE
Notowania spadły na otwarciu sesji na wszystkich parkietach, zwłaszcza zaś w krajach południa Europy. Indeks giełdowych portugalskich spółek PSI-20 spadł o 5 pkt proc.; ogólnoeuropejski indeks FTSEurofirst 300 stracił 3 pkt proc. Niemiecki indeks DAX i francuski CAC spadły na początku notowań 5 pkt proc.
Ekonomiści o Grecji.
Credit Agricole. Wariant negatywny: Grecja nie wykupi obligacji znajdujących się w posiadaniu EBC, co spowoduje zamknięcie przez EBC linii płynnościowej dla greckich banków, niewypłacalność Grecji, wprowadzenie drachmy, wyjście ze strefy euro otwierające drogę do silnego osłabienia nowej waluty i poprawy konkurencyjności cenowej greckiej gospodarki. W tym wariancie można by oczekiwać gwałtownej wyprzedaży ryzykownych aktywów, przyczyniającej się do znaczącego osłabienia kursu złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji.
Ekonomiści o Grecji.
Credit Agricole. Wariant pozytywny: Zgoda Greków na realizację pakietu reform oraz szybkie i udane negocjacje programu pomocy finansowej. W tym wariancie można oczekiwać stopniowego zmniejszenia ryzyka niewypłacalności Grecji i związanej z tym poprawy globalnych nastrojów, oddziałującej w kierunku umocnienia kursu złotego i wzrostu popytu na polski dług"
"Wybrana transakcja nie może zostać wykonana" - taki napis na bankomacie w Grecji dziś.
twitter.com/lewandowski_s
Ekonomiści o Grecji.
mBank: Teoretycznie referendum będzie bezprzedmiotowe, bo obecny program pomocowy kończy się we wtorek, a nowy nie został wynegocjowany. Nie zmienia to faktu, że referendum prawdopodobnie się odbędzie, a pytania będą dotyczyły nie bezpośrednio pozostania w strefie euro, ale właśnie programów pomocowych.
PILNE
Szwajcaria interweniuje na rynku!
Prezes Narodowego Banku Szwajcarii: Bank w nocy interweniował na rynku walutowym, by osłabić franka, po tym jak pogrążona w kryzysie Grecja rozpoczęła kontrole przepływów kapitałowych i zamknęła banki.
Ewentualna niewypłacalność Grecji mogłaby spowodować gwałtowny napływ inwestorów ku uważanemu za bezpieczną przystań frankowi. SNB pozostanie aktywny na rynku walutowym, by ograniczać umocnienie franka.
Premier Cameron o tym, czy Grecja pozostanie w strefie euro, jeżeli Grecy w referendum odrzucą pakiet pomocowy.
"Juncker wskaże kierunek działania i mam nadzieję, że wszyscy zaangażują się w poszukiwanie kompromisu" - Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici
FRANCOIS LENOIR/REUTERS
Minister finansów Grecji nie był rozmowny. Nie rozmawiał z dziennikarzami przed wejściem do resortu.
Część banków w Grecji ma być jednak dzisiaj otwarta, a dostęp do nich mają mieć emeryci.
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
PILNE
Grecja dobija polską giełdę. Zastanawiacie się, które spółki rosną, a które tracą? Proszę bardzo.
StockWatch.pl
Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici ocenił w poniedziałek w wywiadzie dla radia RTL, że "jest jeszcze pole manewru do negocjacji z Grecją". Przypomniał też, że szef KE Jean-Claude Juncker złoży w południe Atenom nowe propozycje."Juncker wskaże kierunek działania i mam nadzieję, że wszyscy zaangażują się w poszukiwanie kompromisu" - powiedział Moscovici.
"Należy kontynuować rozmowy" - powtarzał z naciskiem, dodając, że władze wykonawcze Unii Europejskiej są "stale otwarte na negocjacje".
Według komisarza Ateny były w sobotę "o krok o zwarcia porozumienia" ze swymi wierzycielami, gdy rozmowy zostały przerwane przez nieoczekiwaną decyzję premiera Aleksisa Ciprasa o przeprowadzeniu w Grecji referendum 5 lipca.
Według Fiony Mullen, dyrektorki firmy konsultingowej Sapienta Economics, zarówno dla Aten jak ich wierzyciele byłoby korzystniej, gdyby zamiast nagłego krachu, który w obecnej sytuacji staje się coraz bardziej możliwy, uzgodnili między sobą "uporządkowany <<Grexit>> (wyjście ze strefy euro)".
"Wszyscy mówią, że nie chcą, aby Grecja wyszła ze strefy euro, ale przeciąganie tej trudnej sytuacji może spowodować więcej szkody niż pożytku" - powiedziała PAP Mullen. Przypomniała, że Ateny najprawdopodobniej zbankrutują już 30 czerwca, kiedy nie zwrócą 1.6 miliarda euro Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW).
Fatalnie rozpoczął się tydzień na europejskich giełdach. Po spadkach w Azji toną najważniejsze rynki w Europie, tanieje też euro i ropa. Zyskuje dolar, funt brytyjski (najdroższy od ośmiu lat), złoto i frank szwajcarski, który jest najdroższy od stycznia. Mocno spada też giełda w Warszawie. Złoty osłabia się względem euro. Obecnie jest w okolicach 4,1950 za 1 euro.
Stooq.pl
"Złe propozycje kredytowe i zły rząd można zmienić. Wyjście ze strefy euro jest nieodwracalne" - napisał na Twitterze były premier Grecji Jorgos Papandreu.
Wikimedia
Grecy odpowiadają "trójce" (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska) na swój sposób, malując graffiti na ścianach. Na zdjęciu: "Uwolnijcie Grecję z europejskiego więzienia"
AFP
Na początek mamy dla was podsumowanie tego, co wiemy nt sytuacji w Grecji oraz gorących wydarzeń z weekendu.
Grecki rząd oficjalnie: wszystkie banki będą zamknięte. Ustalono też limit wypłat z bankomatów
Banki greckie będą zamknięte przez tydzień do 6 lipca, a bankomaty będą nieczynne w poniedziałek - poinformował przedstawiciel rządu. Bankomaty wznowią pracę po południu, a limit dziennych wypłat wyniesie 60 euro dla jednej osoby. Tymczasem w nocy miała odbyć się rozmowa Angeli Merkel z Barackiem Obamą na temat sytuacji w Grecji.