Iran porozumiał się ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego. W zamian zniesione zostaną sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. Jednym z głównych efektów porozumienia będzie powrót na rynek ropy naftowej jednego z większych graczy. Choć kraj posiada złoża przekraczające 150 mld baryłek, nie łapie się nawet do pierwszej trójki. Oto 10 państw o największych rezerwach ropy naftowej na świecie.
10. Nigeria
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 37,14 mld baryłek
Ropa naftowa jest głównym źródłem przychodów Nigerii od lat 70-tych. Zeszłoroczne spadki cen tego surowca bardzo mocno uderzyły w gospodarkę kraju, dlatego powrót Iranu na rynek ropy, może być dużym problemem dla Nigerii.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 48,47 mld baryłek
Gospodarka Libii jest niemal w całości uzależniona od eksportu ropy naftowej. Kraj ma jednak spore problemy z powodu konfliktu wewnętrznego, ponieważ istnieją w nim dwa wzajemnie zwalczające się rządy. Z tego powodu dostawy ropy zostały zaburzone.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 80 mld baryłek
Spadek cen ropy połączony z sankcjami nałożonymi przez zachód, bardzo mocno uderzył w gospodarkę Rosji, ponieważ sprzedaż tego surowca, a także gazu, odpowiada za ponad połowę dochodów budżetowych. Powrót Iranu może jeszcze bardziej pogłębić kłopoty Rosji.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 97,8 mld baryłek
Zjednoczone Emiraty Arabskie to kolejny kraj uzależniony gospodarczo od wydobycia ropy naftowej. Dzięki odkryciu olbrzymich złóż tego surowca ponad 30 lat temu, kraj bardzo się zmodernizował i dołączył do czołówki najzamożniejszych państw świata. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z największych producentów tego surowca w kartelu OPEC.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 104 mld baryłek
Ropa naftowa odpowiada za ponad połowę PKB Kuwejtu. Do tego kraj planuje do 2020 r. zwiększyć wydobycie do 4 mln baryłek dziennie. Kuwejt, obok Arabii Saudyjskiej przejął większość azjatyckich klientów Iranu, po nałożeniu sankcji gospodarczych na Teheran.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 140,3 mld baryłek
Irak to kolejny kraj na liście, który w dużej mierze uzależniony jest od ropy. Wraz ze spadkiem cen surowca w ubiegłym roku, dochody budżetowe zmniejszyły o 30 proc.. Irak jest jednym z 3 najwieszych producentów ropy w OPEC.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 157,3 mld baryłek
Skutki powrotu Iranu na rynek ropy to jeden z gorętszych tematów dotyczących tego surowca. Większość analityków uważa, że jeszcze mocniej obniży to ceny ropy naftowej. Z drugiej strony może to także doprowadzić do napięć pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską, a także Rosją.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 173,2 mld baryłek
Większość ropy wydobywanej w Kanadzie trafia na rynek Europejski i Amerykański. Kraj jest zresztą największym zagranicznym dostawcą tego surowca do USA. Ponad 95 proc. rezerw kanadyjskiej ropy znajduje się w okolicach Alberty.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 268,4 mld baryłek
Arabia Saudyjska to jeden z największych graczy na rynku ropy. Dzięki odkryciu olbrzymich złoży surowca w latach 30-tych, kraj stał się jednym z najbogatszych państw na świecie. W zeszłym roku Arabia Saudyjska - z resztą państw zrzeszonych w OPEC - odmówiła zmniejszenia wydobycia. Powrót Iranu może bardzo namieszać w biznesie Saudyjczyków.
Potwierdzone rezerwy ropy naftowej: 297,7 mld baryłek
Wenezuela bardzo mocno opiera się na wydobyciu ropy, która odpowiada za 96 proc. przychodów z eksportu, ok. 40 proc. dochodów rządu i 11 proc. PKB tego kraju. Spadek cen ropy połączony z recesją, pogrążył gospodarkę Wenezueli, dlatego powrót Iranu może być bardzo niebezpieczny dla tego państwa.