Gatesowie, Buffettowie, a może Zuckerbergowie? Sprawdź, która para jest najbogatsza na świecie [TOP10]

Taylor Swift i Calvin Harris z zarobkami rzędu 146 mln dolarów rocznie są najlepiej zarabiająca parą showbusinessu, jednak jeszcze daleko im do miana najbogatszej pary świata. Według danych firmy Weatlth-X ten tytuł w tym roku przypadł Billowi i Melindzie Gatesom. Ile pieniędzy zgromadził założyciel Microsoftu wraz z żoną i kto jeszcze znalazł się na liście? Oto 10 najbogatszych par na świecie.
James Walton James Walton Walmart/wikicommons

Gatesowie, Buffettowie, a może Zuckerbergowie? Sprawdź, która para jest najbogatsza na świecie [TOP10]

Taylor Swift i Calvin Harris z zarobkami rzędu 146 mln dolarów rocznie są najlepiej zarabiająca parą showbusinessu, jednak jeszcze daleko im do miana najbogatszej pary świata. Według danych firmy Weatlth-X ten tytuł w tym roku przypadł Billowi i Melindzie Gatesom. Ile pieniędzy zgromadził założyciel Microsoftu wraz z żoną i kto jeszcze znalazł się na liście? Oto 10 najbogatszych par na świecie.

10. James i Lynne Walton

Wartość majątku: 36,2 mld dol.

Listę otwiera najmłodszy syn założyciela sieci sklepów Walmart, wraz z małżonką. Sieć jest uznawana za największego detalicznego sprzedawcę świata. James Walton z rodzinnym biznesem związany jest od lat 70-tych, a w 2005 r. zastąpił swojego zmarłego brata na czele sieci Walmart. Na zdjęciu James Walton, nie udało się nam uzyskać wspólnego zdjęcia z żoną.

Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan JULIE JACOBSON/AP

9. Mark Zuckerberg i Priscilla Chan

Wartość majątku: 38,5 mld dol.

Na 9. miejscu znalazł się twórca i dyrektor generalny Facebooka wraz z małżonką. Zuckerberg swój serwis społecznościowy założył jeszcze podczas studiów na Harvardzie, od tego czasu sukcesywnie pnie się w górę na liście miliarderów, na której zadebiutował zaledwie 7 lat temu. Para poznała się na studiach w 2003 r., a w 2013 r. pobrali się. Państwo Zuckerbergowie są najmłodszymi miliarderami w tym zestawieniu.

Helene Mercier Arnault, Bernard Arnault, prezydent Francji Francois Hollande i architekt Frank Gehry na otwarciu muzeum Fundacji Louis Vuitton w Paryżu Helene Mercier Arnault, Bernard Arnault, prezydent Francji Francois Hollande i architekt Frank Gehry na otwarciu muzeum Fundacji Louis Vuitton w Paryżu ALAIN JOCARD/AP

8. Bernard Arnault i Helene Mercier

Wartość majątku: 38,7 mld dol.

Kolejne miejsce należy do prezesa i posiadacza 47 proc. akcji koncernu LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) oraz jego małżonki. Arnault jest także jednym z najbogatszych europejczyków i trudno się temu dziwić skoro stoi na czele firmy do której należą m.in takie marki jak: Hennesy, TAG Hauer czy Luis Vuitton.

Jeff Bezos, prezes Amazon Jeff Bezos, prezes Amazon Ted S. Warren (AP Photo/Ted S. Warren, File)

7. Jeff i Mackenzie Bezos

Wartość majątku: 39,8 mld dol.

7. miejsce należy do założyciela i prezesa Amazon.com - Jeffa Bezosa i jego żony Mckenzie. Bezos założył swój serwis w 1994 r. i jest uważany za jedną z najważniejszych osób dla rozwoju handlu internetowego. Amazon jest największym internetowym sprzedawca na świecie. Na zdjęciu sam Jeff Bezos, w tym przypadku również nie mamy wspólnego zdjęcia małżonków.

Miguel Angel Gil, Jianlin Wang (szef Dalian Wanda) i Enrique Cerezo. Chińczycy kupili 20 procent akcji Atletico Madryt Miguel Angel Gil, Jianlin Wang (szef Dalian Wanda) i Enrique Cerezo. Chińczycy kupili 20 procent akcji Atletico Madryt JASON LEE/REUTERS

6. Wang Jianlin i Lin Ning

Wartość majątku: 40,7 mld dol.

Na miejscu 6. znalazł się najbogatszy człowiek w Chinach - Wang Jianlin i jego małżonka Lin Ning. Jainlin jest właścicielem i prezesem firmy Dalian Wanda Group - posiadającej wiele luksusowych nieruchomości w Chinach. Chiński biznesmen na początku roku kupił także 1/5 udziałów w drużynie piłkarskiej Atletico Madryt, a także planuje zbudowanie w chińskiego odpowiednika Hollywood. Na zdjęciu Wang Jianlin, niestety nie znaleźliśmy zdjęcia jego żony.

Charles Koch Charles Koch materiały prasowe

5. Charles i Elizabeth Koch

Wartość majątku: 47,4 mld dol.

5. miejsce zajęli Charles i Elizabeth Koch. Majątek pary pochodzi przede wszystkim z rodzinnej firmy Charlesa i jego brata Davida - Koch Industries, której jest prezesem. Spółka istnieje od lat 40-tych i zajmuje się m.in. produkcją ropy, asfaltu i nawozów. Zdjęcie przedstawia Charlesa Kocha - wspólnego zdjęcia małżonków nie udało nam się uzyskać.

David i Julia Koch David i Julia Koch freddthompson/wikicommons

4. David i Julia Koch

Wartość majątku: 47,4 mld dol.

Tuż za podium znalazł się młodszy z braci Koch - David i jego żona Julia. David Koch piastuje stanowisko wiceprezesa firmy. Obaj bracia znani są jako zwolennicy partii libertariańskiej - Tea Party i przeciwnicy teorii globalnego ocieplenia. Według organizacji Greenpeace firma braci Koch od 1997 do 2008 r. wydała 48 mln dol. na organizacje kwestionujące wpływ człowieka na ocieplanie się klimatu ziemi.

Warren Buffett i Astrid Menks Warren Buffett i Astrid Menks MIKE BLAKE / REUTERS / REUTERS

3. Warren Buffett i Astrid Menks

Wartość majątku: 65,0 mld dol.

3. miejsce należy do najsłynniejszego inwestora świata - Warrena Buffetta i jego żony Astrid Menks. Jeszcze w 2008 roku był uważany za najbogatszego człowieka świata, jednak od tego czasu sukcesywnie przekazuje swój majątek na cele charytatywne (m.in. fundację Melindy i Billa Gatesów). Legendarny inwestor sam zresztą zapowiedział, że do swojej śmierci rozda 99 proc. swojej fortuny.

Amancio Ortega Amancio Ortega fot. Wikipedia

2. Amancio Ortega Gaona i Flora Perez

Wartość majątku: 65,0 mld dol.

2. miejsce należy do hiszpańskiego przedsiębiorcy Amancio Ortegi Gaona i jego małżonki Flory Perez. Gaona jest założycielem i właścicielem firmy Inditex - lepiej znanej z marki Zara. Biznesmen założył ją w połowie lat 70-tych i teraz jest najbogatszym Europejczykiem. Gaona utrzymuje swoje życie w wielkiej tajemnicy, dlatego nie udało nam się znaleźć jego zdjęcia z żoną.

Bill & Melinda Gates Bill & Melinda Gates REMY STEINEGGER/wikicommons

1. Bill i Melinda Gates

Wartość majątku: 85,7 mld dol.

Najbogatszą parą świata są Bill i Melinda Gates. Założyciel Microsoftu fortuny dorobił się na rewolucji komputerowej i był najbogatszym człowiekiem świata od 1995 do 2007 r., jednak podobnie jak Warren Buffett od tego czasu przekazuje swój majątek na cele charytatywne. Zresztą to własnie legendarny inwestor namówił go do takiej działalności. Obaj co roku wpłacają po 1,5 mld dol. na rzecz Gates Foundation, którą założył wraz żoną w 2000 roku.

Więcej o: