Nazwa Osram pochodzi od 2 pierwiastków, WD-40 od liczby prób, a Pepsi... 17 wielkich firm i historie ich nazw

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się nazwy takich firm, jak choćby Osram, Ikea czy WD-40? Wbrew pozorom nie są przypadkowo zlepione litery, za każdą z nich kryje się ciekawa opowieść. Oto 17 wielkich firm i historie ich nazw.
Ikea Ikea Fot. MACIEJ ŚWIERCZYŃSKI/AG SKI

Nazwa Osram pochodzi od 2 pierwiastków, WD-40 od liczby prób, a Pepsi... 17 wielkich firm i historie ich nazw

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się nazwy takich firm, jak choćby Osram, Ikea czy WD-40? Wbrew pozorom nie są to przypadkowo zlepione litery, za każdą z nich kryje się ciekawa opowieść. Oto 17 wielkich firm i historie ich nazw.

1. IKEA

Firma została założona w 1943 r. w Szwecji, przez 17-letniego Ingvara Kamprada. Nazwa IKEA pochodzi od inicjałów jej założyciela - IK oraz pierwszych liter farmy i wioski, w której się wychował - Elmtaryd i Agunnaryd - EA.

2. Canon

Firma powstała w 1933 r., na początku jej nazwa brzmiała "Kwanon" i nawiązywała do buddyjskiej bogini miłosierdzia. W 1935 r. nazwa została została zmieniona na współczesną "Canon", aby była łatwiejsza do zapamiętania dla klientów spoza Japonii.

wejście do fabryki Lego w Billund, Dania wejście do fabryki Lego w Billund, Dania fot. Vadim Makarenko

3. Lego

Firma powstała w 1932 r. w Danii, jednak nazwa Lego powstała dopiero w 1934 r. i pochodzi od duńskiego zwrotu "leg godt", czyli "baw się dobrze". Z kolei po łacinie lego oznacza  "składać".

Sony Sony YUYA SHINO / REUTERS / REUTERS

4. Sony

Firma powstała w 1946 r. w Japonii. Nazwa Sony pochodzi od łacińskiego słowa "sonus" oznaczającego dźwięk, oraz zwrotu "sonny boy", które w latach 50-tych w Japonii było slangowym określeniem bystrego młodzieńca.

5. Haagen-Dazs

Firmę w 1961 r. założył Polski imigrant żydowskiego pochodzenia - Reuben Mattus. Nazwa Haagen-Dazs została wymyślona przez Mattusa, aby brzmiała jakby pochodziła z Danii, ponieważ kraj ten słynął z wysokiej jakości produktów spożywczych.

WD-40 WD-40 JorgeBarrios/WIKICOMMONS

6. WD-40

Nazwa WD-40 to skrót od: Water Displacement - 40th Attempt, czyli "wyparcie wody - 40-sta próba" - ponieważ nim pracownikom firmy udało się stworzyć odpowiednią receptę tego środka na rdzę, ponieśli 39 porażek.

7. Osram

Firma powstała w 1906 r. w Berlinie. Nazwa firmy, która niezmiennie bawi kolejne pokolenia Polaków, pochodzi od dwóch pierwiastków - osmu i wolframu, ponieważ oba były jednymi z podstawowych materiałów używanych przy produkcji żarówek.

8. Yahoo

Firma zaczęła działać w 1994 r. w Stanach Zjednoczonych. Nazwa tej marki to skrót od frazy: "Yet Another Hierarchical Officious Oracle", czyli jeszcze jeden zhierarchizowany system zarządzania bazą danych. Jednak rozwinięcie zostało dobrane do samego słowa Yahoo, które pochodzi z książki "Podróże Guliwera" i było nazwą głośnych i nieokrzesanych zwierząt. Twórcy strony uznali to za dobry żart.

9. Pepsi

Firma zaczęła działać w 1893 r. Na początku napój nazywał się "Brad's Drink" (napój Brada) i pochodził od nazwiska pomysłodawcy mikstury - amerykańskiego farmaceuty Caleba Bradhama. Sama nazwa Pepsi pochodzi od słowa "dyspepsja", które oznacza niestrawność, ponieważ wg. Bradhama napój był lekarstwem i wspomagał trawienie.

10. Google

Firma powstała 1996 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku miała się nazywać "googolplex" co jest matematycznym określeniem bardzo dużej liczby (jedynka i sto zer). Jednak w wyniku błędu jednego ze współpracowników zamiast strony Googol.com, powstała Google.com.

430 osób jest już na liście chętnych do odbycia trwającej 4 minuty podróży w kosmos.Z biletem wartym jedyne 200 tys. dolarów turysta będzie podziwiał Ziemię z wysokości 100 km. Ofertę na rok 2013 przygotowała firma Virgin Galactic, testująca statki kosmiczne w Nowym Meksyku.USA, 2011 r. 430 osób jest już na liście chętnych do odbycia trwającej 4 minuty podróży w kosmos.Z biletem wartym jedyne 200 tys. dolarów turysta będzie podziwiał Ziemię z wysokości 100 km. Ofertę na rok 2013 przygotowała firma Virgin Galactic, testująca statki kosmiczne w Nowym Meksyku.USA, 2011 r. Fot. Guillaume Zuili

11. Virgin

Nazwa firmy odnosi się do pierwszych kroków jakie Richard Branson stawiał w biznesie. Pod koniec lat 70-tych Branson wraz z partnerem założył sklep muzyczny. Obaj panowie żartowali wtedy, że są kompletnymi dziewicami (ang. virgin) w biznesie.

12. BlackBerry

Nazwa firmy powstała w 1999 r. ponieważ w pierwszych modelach telefonów klawisze przypominały jeżynę, czyli po angielsku blackberry.

Spotify Spotify Spotify

13. Spotify

Firma powstała w 2008 r. w Szwecji. Twórcy serwisu - Daniel Ek i Martin Lorenzton - odbywali burzę mózgów na temat tego, jaką nazwę nadać ich nowej firmie. Ek przesłyszał się i usłyszał właśnie słowo "spotify".

Oracle Oracle fot. PAUL SAKUMA AP

14. Oracle

Firma powstała w 1977 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej nazwa pochodzi od kryptonimu projektu dla CIA, nad którym wspólnie pracowali późniejsi założyciele Oracle - Larry Ellison i Bob Oats. Projekt miał na celu stworzenie bazy danych, w której znajdowałyby się wszystkie informacje na każdy temat. CIA zakończyło pracę na tym projektem, jednak obaj panowie postanowili kontynuować go na własną rękę.

Starbucks Starbucks CARLOS BARRIA / Reuters

15. Starbucks

Kawowy gigant powstał w 1977 r. w Seattle. Nazwa pochodzi od imienia pierwszego oficera z powieści "Moby Dick" - Starbucka. Na początku firma miała nazywać się "Pequod" na cześć statku wielorybniczego z tej książki, jednak twórcy uznali, że to raczej niefortunna nazwa dla sieci kawiarni.

16. Reebok

Firma powstała w 1890 r. w Wielkiej Brytanii, jednak jako Reebok funkcjonuje od 1958 r. Nazwa pochodzi od południowoafrykańskiej antylopy Ridboka Szarego, który w języku holenderskich kolonistów zapisywano jako "rhebok".

17. Amazon

Firma powstała w 1994 roku w USA. Jej założyciel Jeff Bezos chciał, aby nazwa firmy zaczynała się od litery A, dzięki czemu zawsze znajdowałaby się na szczycie alfabetycznej listy. Bezos uznał, że największa na świecie rzeka - Amazonka (ang. amazon) to świetna nazwa dla jego nowego biznesu.

Więcej o: