Najlepiej zarabiające sportsmenki świata 2015. W pierwszej dziesiątce zawodniczka z Polski

124 mln dolarów - tyle przez ostatni rok zarobiło 10 najlepszych sportsmenek świata. Ranking zdominowały tenisistki, do których należy aż 7 miejsc, w tym 3 pierwsze. Na liście znalazła się także Polka. Oto 10 najlepiej zarabiających kobiet w sporcie według magazynu Forbes.
Agnieszka Radwańska Agnieszka Radwańska JOHN E. SOKOLOWSKI

Najlepiej zarabiające sportsmenki świata 2015. W pierwszej dziesiątce zawodniczka z Polski

124 mln dolarów - tyle przez ostatni rok zarobiło 10 najlepszych sportsmenek świata. Ranking zdominowały tenisistki, do których należy aż 7 miejsc, w tym 3 pierwsze. Na liście znalazła się także Polka. Oto 10 najlepiej zarabiających kobiet w sporcie według magazynu Forbes.

 

10. Agnieszka Radwańska

Łączne dochody: 6 mln dolarów

Dochody z wygranych: 4 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 2 mln dolarów

Na początek polski akcent, czyli Agnieszka Radwańska. Tenisistce udało się się dojść w tym roku do półfinału Wimbledonu, a ostatnio także do ćwierćfinału Rogers Cup. Głównymi sponsorami Radwańskiej są Lotto, Babolat i Lexus. Ostatnio do tej listy Polka dopisała także amerykańską firmę programistyczną Workday.

Stacy Lewis Stacy Lewis Wojciech Migda / !Wojciech Migda, Wikimedia Commons

9. Stacy Lewis

Łączne dochody: 6,4 mln dolarów

Dochody z wygranych: 2,4 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 4 mln dolarów

Dziewiąte miejsce należy do jednej z najlepszych golfistek na świecie - Stacy Lewis. W 2014 r. Amerykanka została wybrana najlepszym graczem ligi LPGA, po raz drugi w ciągu 3 lat. Większość jej dochodów pochodzi jednak z kontraktów reklamowych m.in. z takimi firmami jak: Mizuno, KPMG, Marathon Petroleum, PureSilk, Omega, Bridgestone czy Footjoy.

Ronda Rousey Ronda Rousey instagram.com/rondarousey/

8. Ronda Rousey

Łączne dochody: 6,5 mln dolarów

Dochody z wygranych: 3 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 3,5 mln dolarów

Wschodząca gwiazda MMA Ronda Rousey, znalazła się na 7 miejscu. Amerykanka jest mistrzynią organizacji UFC do 61 kg i jak dotąd nie uległa żadnej rywalce. W tym roku Rousey pojawiła się także na wielkim ekranie m.in w filmie "Niezniszczalni 3". Do jej sponsorów należą: Reebok, Metro PCS, Buffalo David Bitton i Carl's Jr.

 

 


Simona Halep Simona Halep GEOFF BURKE

7. Simona Halep

Łączne dochody: 6,8 mln dolarów

Dochody z wygranych: 5,3 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 1,5 mln dolarów

Miniony rok był przełomowy dla rumuńskiej tenisistki, dzięki dotarciu do finału turnieju French Open, w którym przegrała z Marią Szarapową. Poza tym Halep wygrała turnieje w Ad-Dauha oraz Bukareszcie. Jej sponsorami są m.in.: Adidas, Wilson i kilka firm z rodzinnej Rumunii.

Petra Kvitova Petra Kvitova RICK STEVENS/REUTERS

6. Petra Kvitova

Łączne dochody: 7,7 mln dolarów

Dochody z wygranych: 5,9 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 1,8 mln dolarów

Dzięki wygranej w Wimbledonie, tenisistka z Czech zainkasowała okrągłe 3 mln dol. Była to jej druga wygrana w tym prestiżowym turnieju, wcześniej udało jej się to w 2011 r. Dzięki wygranej Knitova dostała także całkiem pokaźne premie od swoich sponsorów - firmy Nike i Wilson, a także podpisała kilkuletnią umowę z producentem zegarków - Ritmo Mundo.

Ana Ivanovic Ana Ivanovic BERNAT ARMANGUE/AP

5. Ana Ivanovic

Łączne dochody: 8,3 mln dolarów

Dochody z wygranych: 1,8 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 6,5 mln dolarów

W 2014 roku Serbka była 5. najlepszą tenisistką świata - tak wysoko nie była sklasyfikowana od 2008 roku. Dobrą grę nagrodził jej główny sponsor firma Adidas. Tenisistce udało się także przedłużyć kontrakt z Dubai Duty Free, a także dopisała nowego sponsora - firmę Shiseido.

Danica Patrick Danica Patrick Sarah Stierch/wikicommons

4. Danica Patrick

Łączne dochody: 13,9 mln dolarów

Dochody z wygranych: 7,9 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 6 mln dolarów

Tuż poza podium znalazła się Danicia Patrick, czyli gwiazda wyścigów NASCAR i najlepszy kierowca - kobieta na świecie. Wprawdzie w tym sezonie Amerykanka kończy wieloletnią współpracę ze swoim głównym sponsorem - dostawcą usług internetowych firmą GoDaddy, jednak znalezienie nowego nie powinno być większym problemem. Patrick zarabia także spore pieniądze, dzięki reklamom i modelingowi.

Caroline Wozniacki Caroline Wozniacki OSMAN ORSAL/REUTERS

3. Caroline Wozniacki

Łączne dochody: 14,6 mln dolarów

Dochody z wygranych: 3,6 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 11 mln dolarów

Pierwszą trójkę otwiera duńska tenisistka polskiego pochodzenia - Caroline Wozniacki. W 2014 r. Wozniacki wygrała turniej w Stambule i zajęła 2. miejsce w Tokio. Jednak większość jej dochodów pochodzi z kontraktów sponsorskich m.in innym z producentem kawy Lavazza oraz producentem czekolady - firmą Godiva.

Serena Williams Serena Williams Kirsty Wigglesworth / AP (AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

2. Serena Williams

Łączne dochody: 24,6 mln dolarów

Dochody z wygranych: 11,6 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 13 mln dolarów

Najlepsza tenisistka świata Serena Williams zajęła 2. miejsce w zestawieniu. Williams w tym sezonie wygrała najważniejsze turnieje tenisowe m.in French Open, Australian Open i Wimbledon. Co więcej w całym sezonie przegrała tylko 2 mecze. Do jej sponsorów należą m.in.: Gatorade, Chase i Audemars Piquet.

Maria Szarapowa Maria Szarapowa STEFANO RELLANDINI/REUTERS

1. Maria Sharapowa

Łączne dochody: 29,7 mln dolarów

Dochody z wygranych: 6,7 mln dolarów

Kontrakty reklamowe: 23 mln dolarów

W ciągu ostatniego roku najlepiej zarabiającą sportsmenką była Maria Sharapowa. Rosyjska tenisistka wprawdzie w 2013 r., z powodu kontuzji, zagrała tylko 1. mecz, jednak w 2014 r. ruszyła pełną parą, wygrywając m.in. drugi raz w karierze French Open. Zwycięstwo na kortach Rolanda Garrosa wzbogaciło jej konto nie tylko o nagrodę, ale także o premie od jej głównych sponsorów, czyli firm: Nike i Head. Oprócz tego tenisistka ma podpisane kontrakty z firmami: Avon, Porsche, Tag Hauer i wodą Evian.

 


Więcej o: