Rekordzista zarabia niemal 2 tys. razy więcej niż pracownicy. Oto 10 firm, w których różnice w zarobkach są najwyższe

Wiadomo, że szef musi zarabiać więcej niż jego pracownicy, jednak niektórzy wzięli to sobie aż zanadto do serca. Według danych serwisu glassdoor.com prezesi amerykańskich firm, notowanych w indeksie S&P500, w 2014 r. średnio zarabiali 204 razy więcej niż ich szeregowi pracownicy. Są jednak firmy, w których różnice w pensjach są nawet 10-krotnie wyższe. Oto 10 firm, w których dysproporcje zarobkowe między szefem a pracownikami są najwyższe.
Walt Disney Co. Walt Disney Co. Coolcaesar/wikicommons

Rekordzista zarabia niemal 2 tys. razy więcej niż pracownicy. Oto 10 firm, w których różnice w zarobkach są najwyższe

Wiadomo, że szef musi zarabiać więcej niż jego pracownicy, jednak niektórzy wzięli to sobie aż zanadto do serca. Według danych serwisu glassdoor.com prezesi amerykańskich firm notowanych na giełdzie średnio zarabiają 204 razy więcej niż ich szeregowi pracownicy. Są jednak firmy, w których różnice w pensjach są nawet 10-krotnie wyższe. Oto 10 firm, w których dysproporcje zarobkowe między szefem a pracownikami są najwyższe.

15. Robert Iger, prezes Walt Disney Co.

Zarobki prezesa: 46,5 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 79,2 tys. dol. rocznie

Różnica: 587 razy więcej

Listę otwiera prezes Rober Iger - prezes największej na świecie korporacji mediowej Walt Disney Co. Firma powstała niemal 100 lat temu jako niewielkie studio animacyjne. Firma odniosła olbrzymi sukces m.in. dzięki postaciom Myszki Miki i Kaczora Donalda. Później studio zaczęło zajmować się poważniejszymi produkcjami - filmami fabularnymi, a także telewizją.

Robert Iger jest prezesem od 2000 r., choć z firmą związany jest od lat 70-tych, kiedy rozpoczął pracę w telewizji ABC, która również należy do Walt Disney Co.

Microsoft Microsoft LEHTIKUVA/REUTERS

14. Satya Nadella, prezes Microsoft

Zarobki prezesa: 84,3 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 137 tys. dol. rocznie

Różnica: 615 razy więcej

Microsoft to jedna z największych na świecie firm technologicznych. Spółkę w 1975 r. założył Bill Gates i Paul Allen. Największy rozwój firmy przypada jednak na lata 80-te, dzięki produkcji najpierw systemu operacyjnego MS DOS, a później Windows.

Urodzony w Indiach Satya Nadella w Microsoft pracuje od 1992 r. W firmie zajmował się m.in. rozwojem chmury obliczeniowej, a także bazy danych. Prezesem firmy jest od lutego 2014 r., na stanowisku zastąpił Steve'a Ballmera.

Time Warner Cable Time Warner Cable Ildar Sagdejev/wikicommons

13. Rober Marcus, prezes Time Warner Cable

Zarobki prezesa: 34,6 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 55 tys. dol. rocznie

Różnica: 629 razy więcej

Time Warner Cable to drugi największy dostawca telewizji i internetu w Stanach Zjednoczonych. Firma powstała w 1992 r. i do 2009 r. była częścią korporacji Time Warner, później stała się oddzielna spółką jednak zachowała swoją nazwę.

Rober Marcus pracę w Time Warner Cable rozpoczął w 1998 r., zaś prezesem spółki został na początku 2014 r.

Ross Stores Ross Stores Michael Rivera/wikicommons

12. Barbara Rentler, prezes Ross Stores

Zarobki prezesa: 12 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 19,1 tys. dol. rocznie

Różnica: 632 razy więcej

 

Ross Stores to właściciel sieci domów handlowych Ross Dress for Less i największy sprzedawca przecenionej odzieży w USA. Firma działa od 1950 r., jednak przecenionymi ubraniami handluje dopiero od 1982 r.
Barbara Rentler jest związana z firmą od 1986 r., z kolei prezesem firmy jest od początku 2014 r. W ub. r. magazyn Fortune uznał ją 25. najpotężniejszą kobietą w biznesie.

Ross Stores to właściciel sieci domów handlowych Ross Dress for Less i największy sprzedawca przecenionej odzieży w USA. Firma działa od 1950 r., jednak przecenionymi ubraniami handluje dopiero od 1982 r.
Barbara Rentler jest związana z firmą od 1986 r., z kolei prezesem firmy jest od początku 2014 r. W ub. r. magazyn Fortune uznał ją 25. najpotężniejszą kobietą w biznesie.

 


Kroger Kroger Derek Jensen/wikicommons

11. Rodney McMullen, prezes Kroger

Zarobki prezesa: 12,9 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 20,4 tys. dol. rocznie

Różnica: 636 razy więcej

Kroger to jedna z największych sieci supermarketów w Stanach Zjednoczonych i piąty największy sprzedawca detaliczny na świecie. Firma istnieje od 1883 r., jednak największy rozwój spółki przypadł na lata 50-te po przejęciu kilku innych sieci supermarketów.

Rodney McMullen prace w firmie rozpoczął w 1978 r. jako zwykły sprzedawca. Prezesem Krogera jest od początku 2014 r.

Starbucks Starbucks CARLOS BARRIA / Reuters

10. Howard Shultz, prezes Starbucks

Zarobki prezesa: 21,5 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 32 tys. dol. rocznie

Różnica: 669 razy więcej

Na 10. miejscu znalazł się prezes największej sieci kawiarni na świecie - Starbucks. Howard Shultz został prezesem firmy po wykupieniu udziałów od jej założycieli. Za rządów Shultza, Starbucks z lokalnej sieci kawiarni z Seattle, zmienił się w światowego giganta z niemal 22 tys. lokali na 6 kontynentach. W rankingu najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes - Shultz zajmuje 737 miejsce z majątkiem o wartości 2,8 mld dol.

 

9. Glenn Murphy, Prezes GAP (były)

Zarobki prezesa: 16 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 22,8 tys. dol. rocznie

Różnica: 705 razy więcej

GAP to największa sieć sprzedająca odzież w Stanach Zjednoczonych. Firma powstała w 1969 r. w San Francisco. Oprócz marki odzieżowej GAP, do spółki należą m.in. Old Navy i Banana Republic.

Glenn Murphy był prezesem odzieżowego giganta do końca ub. roku, jednak po 8 latach na tym stanowisku postanowił zrezygnować, choć władze firmy namawiały go do pozostania. Wcześniej Murphy był prezesem największej kanadyjskiej sieci aptek.


Macy's Macy's Hope E. Moore/wikicommons

8. Terry Lundgren, prezes Macy's

Zarobki prezesa: 16,5 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 22,8 tys. dol. rocznie

Różnica: 724 razy więcej

Macy's to jedna z największych sieci domów towarowych w Stanach Zjednoczonych. Oprócz sklepów pod marką Macy's, firma posiada także Bloomingdale's. Firma powstała w 1858 r. w Nowym Jorku.

Terry Lundgren z Macy's związany jest od 1975 r., zaś stery w Macy's objął w 2003 r.

Bed Bath & Beyond Bed Bath & Beyond Anthony92931/wikicommons

7. Steven Temares, prezes Bed Bath & Beyond

Zarobki prezesa: 19,1 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 26 tys. dol. rocznie

Różnica: 734 razy więcej

Bed Bath & Beyond to sieć sklepów zajmujących się sprzedażą wyposażenia wnętrz na terenie Ameryki Północnej i Środkowej. Spółka istnieje od 1971 r., jednak jej największy rozwój zaczął się w połowie lat 80-tych.

Steven Temares w spółce pracuje od 1992 r., a funkcję prezesa Bed Bath & Beyond piastuje od 2003 r.

CBS Corp CBS Corp Gary Minnaert/wikicommons

6. Leslie Moonves, prezes CBS Corp

Zarobki prezesa: 57,2 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 66,3 tys. dol. rocznie

Różnica: 862 razy więcej

CBS Corp to gigant mediów telewizyjnych i radiowych. Firma powstała w 1971 r. pod nazwą Viacom, jednak później została podzielona na 2 firmy Viacom i CBS Corporation (które pomimo nazwy jest spadkobiercą oryginalnego Viacom).

Leslie Moonves pracę w CBS Corp zaczął w 1995 r. od kierowania CBS Entertainment, a od 2003 r. jest prezesem CBS Corp.

5. Brian Cornell, prezes Target

Zarobki prezesa: 28,1 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 30 tys. dol. rocznie

Różnica: 939 razy więcej

Spółka Target to 5 największa sieć handlowa pod względem przychodów w USA. Firma powstała w 1902 r. jako Dayton Company. Nazwę Target przyjęła dopiero w 1962 r.

Brian Cornell jest prezesem spółki od sierpnia 2014 r. Słynie z tego, że odwiedza różne sklepy marki Target, aby porozmawiać z klientami na temat uwag i oczekiwań wobec działania sieci.

Walmart Walmart Wikicommons

4. Douglas McMillon, Prezes Walmart

Zarobki prezesa: 25,6 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 22,5 tys. dol. rocznie

Różnica: 1133 razy więcej

Walmart to największa sieć handlowa na świecie i największy prywatny pracodawca w Stanach Zjednoczonych, zatrudniający ponad 2 mln pracowników. Spółka powstała w 1962 r.

Douglas McMillon pierwsze kroki w Walmarcie stawiał w już 1984 r., jednak były to tylko letnie praktyki. Na stałe wrócił w czasie studiów w 1990 r. Prezesem całej firmy jest od 2013 r.

CVS Health CVS Health Michael Barera/wikicommons

3. Larry Merlo, prezes CVS Health

Zarobki prezesa: 32,3 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 27,1 tys. dol. rocznie

Różnica: 1192 razy więcej

CVS Health jest właścicielem sieci aptek. Firma rozpoczęła działanie w 1922 r. W 2014 r. spółka zajęła 35 miejsce w rankingu największych firm świata magazynu Fortune.

Larry Merlo w CVS Health pracuje od 1990 r. i piastował w niej różne kierownicze stanowiska. Prezesem spółki został w 2011 r.

Chipotle Chipotle CW221/wikicommons

2. Steve Ells, prezes Chipotle

Zarobki prezesa: 28,9 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 19 tys. dol. rocznie

Różnica: 1522 razy więcej

Chipotle to sieć meksykańskich restauracji specjalizujących się w burrito i taco. Firma powstała w 1993 r.

Założycielem i prezesem firmy jest Steve Ells, który pracując w San Francisco zauważył popularność meksykańskich potraw i postanowił otworzyć własna restaurację w Kolorado. pod koniec lat 90-tych inwestorem spółki została firma McDonald's i dzięki niej sieć meksykańskich restauracji rozrosła się. Obecnie Chipotle ma ok. 1800 restauracji.

Discovery Communications Discovery Communications Farragutful/wikicommons

1. David Zaslav, prezes Discovery Communications

Zarobki prezesa: 156 mln dol. rocznie

Zarobki szeregowych pracowników: 80 tys. dol. rocznie

Różnica: 1951 razy więcej

Discovery Communications to jeden z największych nadawców programów edukacyjnych i dokumentalnych na świecie. Firma powstała w 1985 r., a jej programy nadawane są w ponad 180 krajach na świecie.

David Zaslav swoją karierę rozpoczynał w telewizji NBC, w której pracował przez kolejnych 20 lat. Prezesem Discovery Comm został w 2007 r. Za jego rządów spółka weszła na giełdę a jej wartość wzrosła pięciokrotnie i wynosi obecnie ok. 30 mld dol.

Więcej o: