Zmiany na szczycie. Oto najnowszy ranking najbogatszych Polek [TOP10]

Zarządzają i są właścicielkami największych firm w Polsce. Niektóre biznes prowadzą od ponad 30 lat, a inne nie skończyły nawet 40 lat. Jak co roku tygodnik Wprost opublikował swoją listę "100 najbogatszych Polek". Oto pierwsza dziesiątka:

Zmiany na szczycie. Oto najnowszy ranking najbogatszych Polek [TOP10]

Zarządzają i są właścicielkami największych firm w Polsce. Niektóre w biznes prowadzą od ponad 30 lat, a inne nie skończyły nawet 40 lat. Jak co roku tygodnik Wprost publikuje swoją listę "100 najbogatszych Polek". Oto pierwsza dziesiątka:

10. Irena Eris

Majątek: 515 mln zł.

W 1983 r. Irena Eris porzuciła prace w państwowej Polfie, aby założyć własny zakład kosmetyczny. Niewielką firmę zatrudniającą jedną osobę i produkująca jeden krem zmieniła się w jedną z lepiej rozpoznawalnych luksusowych polskich marek, zatrudniającą ponad 1000 osób i rocznie produkującą ponad 20 mln kosmetyków.

Majątek Teresy i Kazimierza Mokryszów wycenia się na 854 mln zł, co daje im 31. pozycję w zestawieniu Forbesa stu najbogatszych Polaków. Małżeństwo kieruje rodzinną firmą, która istnieje od 1927 roku. Początkowo były to restauracja, sklep, młyn oraz betoniarnia. W 1990 roku firma zmieniła nazwę na Mokate (od pierwszych sylab nazwiska, imienia Teresa oraz jej męża Kazimierza). Firma zaczynała od eksportu sproszkowanej śmietanki do kawy, potem wprowadziła do Polski cappuccino, a dziś jest producentem wielu gatunków kaw, herbat, zabielaczy, napojów czekoladowych i kakao. Majątek Teresy i Kazimierza Mokryszów wycenia się na 854 mln zł, co daje im 31. pozycję w zestawieniu Forbesa stu najbogatszych Polaków. Małżeństwo kieruje rodzinną firmą, która istnieje od 1927 roku. Początkowo były to restauracja, sklep, młyn oraz betoniarnia. W 1990 roku firma zmieniła nazwę na Mokate (od pierwszych sylab nazwiska, imienia Teresa oraz jej męża Kazimierza). Firma zaczynała od eksportu sproszkowanej śmietanki do kawy, potem wprowadziła do Polski cappuccino, a dziś jest producentem wielu gatunków kaw, herbat, zabielaczy, napojów czekoladowych i kakao. Fot. BARTLOMIEJ BARCZYK / Agencja Wyborcza.pl

9. Teresa Mokrysz

Majątek: 570 mln zł.

Na początku lat 90-tych była urzędniczka państwowa postanowiła zmienić rodzinną firmę budowlaną w firmę spożywczą. Na początku działalności Teresa Mokrysz postawiła na śmietankę w proszku i cappuccino, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Pierwszy milion firma Mokate zarobiła zaledwie po 4 latach działalności. Dziś Mokate to holding skupiający 9 firm zajmujących się produkcją kawy, herbaty, a także półproduktów spożywczych.

Małgorzata Adamkiewicz Małgorzata Adamkiewicz fot. Adamed

8. Małgorzata Adamkiewicz

Majątek: 750 mln zł.

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie i The Stockholm School of Economics Executive Educations, z firmą Adamed związana jest od 1986 r.,czyli od pierwszego dnia istnienia. Na początku firma zajmowała się produkcja preparatów ginekologicznych, a dopiero po jakimś czasie poszerzyła swój asortyment. Największy sukces spółce Adamed przyniosło opracowanie patentu na produkcję jednego ze składników leku na nadciśnienie w 1998 r. Dziś Grupa Adamed produkuje ponad 250 produktów na 40 rynków na z całego świata.

Oprócz zarządzania grupą Małgorzata Adamkiewicz  kieruje także badaniami mającymi na celu stworzenie nowatorskiej terapii cukrzycy typu II oraz stworzenie leku na choroby ośrodkowe układu nerwowego.

7. Anna Podniesińska

Majątek: 800 mln zł.

Anna Podniesińska po studiach na wydziale psychologii, przez krótki czas pracowała w Polskim Radiu oraz TVP. Karierę w mediach porzuciła na rzecz własnego biznesu. Kontakty męża - Antoniego, który w latach 70. i 80. pełnił z ramienia organizacji międzynarodowych funkcję doradcy ds. ochrony środowiska i zasobów wodnych w kilkunastu krajach: od Francji, Syrii, Indii, Indonezji po Maltę i USA, pozwoliły na błyskawiczny rozwój własnego biznesu. Dzięki Annie Podniesińskiej do Polski trafiły m.in. takie firmy jak: Bata, DHL czy Oscar Jacobson. Obecnie jej rodzinny holding zarabia na wydobywaniu metanu i gazu łupkowego.

6. Solange Olszewska

Majątek: 832 mln zł.

Niewielką rodzinną firmę Neoplan, zamieniła w jednego z wiodących producentów autobusów w Europie - firmę Solaris. Na początku, należąca do niej i jej męża fabryka w Bolechowie pod Poznaniem, zatrudniała 36 ludzi. Dziś posiadają kilka fabryk i dają pracę ponad 3 tys. ludzi, a ponad 13 tys. wyprodukowanych przez nich autobusów wozi pasażerów w ponad 600 miastach w całej Europie.

Zbigniew Niemczycki i Katarzyna Frank-Niemczycka Zbigniew Niemczycki i Katarzyna Frank-Niemczycka Kapif

5. Katarzyna Frank - Niemczycka

Majątek: 900 mln zł.

Żona, ale też partnerka życiowa jednego z najbogatszych ludzi w Polsce - Zbigniewa Niemczyckiego. Jest właścicielką luksusowego hotelu Bryza w Juracie oraz współwłaścicielką spółki Lake View, która zamierza postawić olbrzymi kompleks wypoczynkowo - rozrywkowy niedaleko Mikołajek na Mazurach. Oprócz działalności biznesowej, Katarzyna Frank - Niemczycka angażuje się także w działania charytatywne, za które otrzymała tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF.

Aldona Wejchert Aldona Wejchert Kapif

4. Aldona Wejchert

Majątek: 1,35 mld zł.

Wdowa po jednym z założycieli Holdingu ITI - Janie Wejchercie, jest związana z firmą od 1993 r. Zaczynała jako sekretarka, później była także wiceprezesem Multikina. W grupie ITI pełni obecnie funkcję wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego.

bakoma bakoma Fot. Youtube

3. Barbara Komorowska

Majątek: 1,6 mld zł.

Współwłaścicielka (wraz z mężem) Bakomy - jednego z czołowych producentów przetworów mlecznych w Europie, a także grupy kapitałowej, w której skład wchodzą m.in. firma Komagra produkująca olej rzepakowy, jedne z największych krajowych wytwórców mąki - Polskie Młyny, oraz spółki produkującej Biopaliwa - Bioagra - Oil.

Grażyna Kulczyk Grażyna Kulczyk ŁUKASZ CYNALEWSKI / Agencja Wyborcza.pl

2. Grażyna Kulczyk

Majątek: 2,7 mld zł.

Po latach na szczycie listy najbogatszych Polek, była żona zmarłego niedawno biznesmena i najbogatszego człowieka w naszym Kraju - Jana Kulczyka, spadła na 2. pozycję. Do Grażyny Kulczyk należy m.in. Stary Browar w Poznaniu oraz liczne nieruchomości w Polsce, a także za granicą m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Oprócz tego bizneswomen inwestuje także w nowe technologie m.in. jest udziałowcem w medycznym start-upie Caremerge, mediowym Qbeats i związaną z rynkiem reklamowym firmą Cosmose. Posiada także olbrzymią - wartą ok. 100 mln dol. kolekcję dzieł sztuki.

Dominika Kulczyk Dominika Kulczyk Kapif

1. Dominika Kulczyk

Majątek: 8 mld zł.

Na szczycie rankingu znalazła się Dominika Kulczyk. Po śmierci ojca i najbogatszego Polaka - Jana Kulczyka, 38-latka nagle odziedziczyła fortunę wartą niemal 8 mld zł. Jej ojciec już kilka lat przed śmiercią przygotowywał się do przekazania rodzinnego majątku jej i jej bratu Sebastianowi. Fortuna została podzielona po równo ponieważ Jan Kulczyk chciał, aby rodzeństwo kierowało nim wspólnie - wzajemnie się uzupełniając. Od lat jest zaangażowana w działania charytatywne i ekologiczne.

Więcej o: