Ponad 712 mld dol. (2,93 bln zł) - taki majątek spoczywa w rękach 15 najbogatszych osób na świecie - wynika z najnowszego rankingu serwisu WealthX. Dla porównania zaplanowane wydatki budżetu polskiego na 2016 r. mają wynieść niemal 314 mld zł, czyli prawie 10 razy mniej.Co ciekawe, aż 6 miejsc należy do ludzi, którzy majątków dorobili się w branży technologicznej.
Oto 15 osób o najgłębszych portfelach na świecie.
15. Alice Walton, Walmart
Majątek: 33,2 mld dol.
Alice Walton jest córką Sama Waltona - założyciela amerykańskiej sieci sklepów Walmart. W przeciwieństwie do swoich dwóch braci nie bierze czynnego udziału w zarządzaniu rodzinną firmą, zamiast tego woli inwestować w sztukę.
WESLEY HITT/ Wikicommons
14. Rob Walton, Walmart
Majątek: 33,5 mld dol.
Rob Walton jest najstarszym synem Sama Waltona i pracę w rodzinnej sieci rozpoczął już w 1969 r. Po śmierci ojca w 1992 r. stanął na czele firmy jako prezes. Stanowisko opuścił dopiero w ub. roku, a jego miejsce zajął zięć.
WESLEY HITT
13. Jim Walton, Walmart
Majątek: 34,8 mld dol.
Najmłodszy syn Sama Waltona - Jim, w rodzinnym Walmarcie prace zaczął w 1972 r. i obecnie jest członkiem zarządu tej spółki. Oprócz tego jest także prezesem, należącego do rodziny Waltonów, Arvest Banku.
Majątek: 37 mld dol.
Siergiej Brin urodził się w Moskwie, jednak gdy był małym dzieckiem jego rodzinna wyemigrowała do USA. W 1995 r., podczas studiów na uniwersytecie Stanforda, poznał Lary'ego Page'a. 3 lata później obaj panowie założyli firmę, która po jakimś przekształciła się w Google, dziś jedna z największych firm świata.
Fot. EDUARDO MUNOZ REUTERS
11. Larry Page, Google
Majątek: 38,5 mld dol.
Larry Page stanął w ub. roku na czele nowo powstałej firmy Alphabet, czyli spółki matki dla Google i innych przedsięwzięć z nią związanych. Oprócz prowadzenia biznesu, Larry Page jest także wielkim orędownikiem alternatywnych źródeł energii.
Majątek: 39,3 mld dol.
Ingvar Kamprad założył firmę IKEA w 1943 r. w wieku zaledwie 17 lat. Dziś jest to jedna z największych firm meblarskich, której obroty przekraczają 33 mld dol. rocznie. Kamprad jest znany z bycia bardzo skromnym i oszczędnym człowiekiem - od 20 lat jeździ tym samym Volvo, zatrzymuje się w tanich hotelach i lata w klasie ekonomicznej.
Majątek: 42,1 mld dol.
Michael Bloomberg zaczynał swoją karierę w banku inwestycyjnym Salomon Brothers, zaś w 1981 r. założył firmę Bloomberg LP - jedną z największych agencji prasowych i firm dostarczających danych na temat rynków finansowych. Bloomberg był także burmistrzem Nowego Jorku od 2002 do 2013 roku.
Majątek: 42,8 mld dol.
Pierwszą i bardziej ograniczoną wersję Facebooka, Mark zuckerberg uruchomił w wieku 19 lat, podczas studiów na uniwersytecie Harvarda. Niedługo potem porzucił studia, aby w całości poświęcić się swojej firmie. Dziś z jego portalu korzysta ponad miliard osób dziennie, a jej wartość wynosi 275 mld dol. 31-letni Zuckerberg jest także najmłodszym miliarderem na liście.
Majątek: 45,3 mld dol.
W 1977 r. Larry Ellison, wraz z 2 kolegami, założył firmę zajmującą się programowaniem, a jakiś czas później udało im się wygrać przetarg na stworzenie bazy danych dla CIA. Choć prace nad ściśle tajnym projektem pod kryptonimem Oracle przerwano, jednak Ellison i jego wspólnicy postanowili kontynuować pracę na własną rękę i zachować nazwę. Dziś firma jest drugim największym dostawcą oprogramowania komputerowego.
Majątek: 46,8 mld dol.
Charles Koch to jeden z właścicieli i prezes drugiej największej prywatnej firmy świata - Koch Industries. Firmę w 1940 r. założył ojciec Charlesa - Fred C. Koch. Konglomerat zajmuje się m.in. produkcją ropy i gazu, nawozów sztucznych oraz artykułów spożywczych. Firma zatrudnia ponad 100 tys. ludzi, jej sprzedaż wynosi 115 mld dol.
freddthompson/wikicommons
5. David Koch, Koch Industries
Majątek: 47,4 mld dol.
Młodszy brat Charlesa - David Koch, w rodzinnym konglomeracie pełni funkcję wiceprezesa. Rodzeństwo Kochów słynie z konserwatywnych poglądów i są oni jednymi z najhojniejszych sponsorów partii republikańskiej. David Koch jest także wielkim dobroczyńcą - jak dotąd przeznaczył już 1,2 mld dol. na cele charytatywne.
Majątek: 56,6 mld dol.
Majątek: 60,7 mld dol.
Zwany "Wyrocznią z Omaha"- inwestor Warren Buffett znalazł się na miejscu trzecim. Prezes funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway pierwsze kroki na giełdzie stawiał bardzo wcześnie - już jako 11-latek - za pieniądze zarobione na rozwożeniu gazet, kupił swoje pierwsze akcje giełdowe. W 1969 r. inwestor nabył firmę tekstylną - Berkshire Hathaway, a później przekształcił ją w holding.
Buffett znany jest ze swojej działalności charytatywnej i gdyby nie ona byłby drugim najbogatszym człowiekiem świata, ponieważ jak dotąd rozdał już ponad 21 mld dol. na cele dobroczynne.
Majątek: 66,8 mld dol.
Amancio Ortega to najbogatszy Europejczyk i drugi najbogatszy człowiek świata, dzięki kontroli nad hiszpańskim gigantem odzieżowym firmą Inditex, której flagową marka jest Zara. Ortega pracę w branży zaczął jako 14-latek, od bycia chłopcem na posyłki w lokalnym sklepie z ubraniami. W 1975 r. otworzył pierwszy sklep pod marką Zara, dziś jest to jedno z największych imperiów odzieżowych na ziemi.
Majątek: 87,4 mld dol.
W wieku zaledwie 20 lat Bill Gates, wraz z przyjacielem z dzieciństwa - Paulem Allenem, założył Microsoft. Tuż przed jego 31 urodzinami firma zadebiutowała na giełdzie i Gates stał się miliarderem. Gates stał na czele firmy do 2000 r., a do 2014 r. był jej największym udziałowcem. Dziś wciąż jest w zarządzie firmy, jednak nie bierze czynnego udziału w jej funkcjonowaniu.
Obecnie Gates zajmuje się przede wszystkim dobroczynnością - wraz z żoną prowadzi Bill & Melinda Gates Foundation jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie.