Razem mają niemal 10 razy więcej, niż wynosi budżet Polski. Oto 15 najbogatszych osób na świecie[RANKING]

Ponad 712 mld dol. (2,93 bln zł) - taki majątek spoczywa w rękach 15 najbogatszych osób na świecie - wynika z najnowszego rankingu serwisu WealthX. Dla porównania zaplanowane wydatki budżetu polskiego na 2016 r. mają wynieść niemal 314 mld zł, czyli prawie 10 razy mniej. Co ciekawe, aż 6 miejsc należy do ludzi, którzy majątków dorobili się w branży technologicznej. Oto 15 osób o najgłębszych portfelach na świecie.
Alice Walton Alice Walton WESLEY HITT

Razem mają niemal 10 razy tyle ile wynosi. Oto 15 najbogatszych osób na świecie

 

Ponad 712 mld dol. (2,93 bln zł) - taki majątek spoczywa w rękach 15 najbogatszych osób na świecie - wynika z najnowszego rankingu serwisu WealthX. Dla porównania zaplanowane wydatki budżetu polskiego na 2016 r. mają wynieść niemal 314 mld zł, czyli prawie 10 razy mniej.
Co ciekawe, aż 6 miejsc należy do ludzi, którzy majątków dorobili się w branży technologicznej. Oto 15 osób o najgłębszych portfelach na świecie.

Ponad 712 mld dol. (2,93 bln zł) - taki majątek spoczywa w rękach 15 najbogatszych osób na świecie - wynika z najnowszego rankingu serwisu WealthX. Dla porównania zaplanowane wydatki budżetu polskiego na 2016 r. mają wynieść niemal 314 mld zł, czyli prawie 10 razy mniej.Co ciekawe, aż 6 miejsc należy do ludzi, którzy majątków dorobili się w branży technologicznej.

Oto 15 osób o najgłębszych portfelach na świecie.

15. Alice Walton, Walmart

Majątek: 33,2 mld dol.

Alice Walton jest córką Sama Waltona - założyciela amerykańskiej sieci sklepów Walmart. W przeciwieństwie do swoich dwóch braci nie bierze czynnego udziału w zarządzaniu rodzinną firmą, zamiast tego woli inwestować w sztukę.

 

Walmart associates from around globe gather during the 2011 Walmart Shareholders Meeting. (photo by Wesley Hitt, Hitt Photography)WESLEY HITT/ Wikicommons

 

14. Rob Walton, Walmart

Majątek: 33,5 mld dol.

Rob Walton jest najstarszym synem Sama Waltona i pracę w rodzinnej sieci rozpoczął już w 1969 r. Po śmierci ojca w 1992 r. stanął na czele firmy jako prezes. Stanowisko opuścił dopiero w ub. roku, a jego miejsce zajął zięć.

 

Wal-Mart Shareholders Meeting 2011WESLEY HITT

 

13. Jim Walton, Walmart

Majątek: 34,8 mld dol.

Najmłodszy syn Sama Waltona - Jim, w rodzinnym Walmarcie prace zaczął w 1972 r. i obecnie jest członkiem zarządu tej spółki. Oprócz tego jest także prezesem, należącego do rodziny Waltonów, Arvest Banku.

12. Siergiej Brin, Google

Majątek: 37 mld dol.

Siergiej Brin urodził się w Moskwie, jednak gdy był małym dzieckiem jego rodzinna wyemigrowała do USA. W 1995 r., podczas studiów na uniwersytecie Stanforda, poznał Lary'ego Page'a. 3 lata później obaj panowie założyli firmę, która po jakimś  przekształciła się w Google, dziś jedna z największych firm świata.

 

Google CEO Larry Page speaks during a press announcement at Google's headquarters in New York, in this May 21, 2012, file photo. Google Inc CEO Larry Page, absent from the Internet company's biggest public events for weeks, is recovering from an unspecified ailment that caused him to lose his voice and was in the office on Monday, Executive Chairman Eric Schmidt said. REUTERS/Eduardo Munoz/Files (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS EDUCATION) SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:GF2E85L1CLC02Fot. EDUARDO MUNOZ REUTERS

 

11. Larry Page, Google

Majątek: 38,5 mld dol.

Larry Page stanął w ub. roku na czele nowo powstałej firmy Alphabet, czyli spółki matki dla Google i innych przedsięwzięć z nią związanych. Oprócz prowadzenia biznesu, Larry Page jest także wielkim orędownikiem alternatywnych źródeł energii.

10. Ingvar Kamprad, IKEA

Majątek: 39,3 mld dol.

Ingvar Kamprad założył firmę IKEA w 1943 r. w wieku zaledwie 17 lat.  Dziś jest to jedna z największych firm meblarskich, której obroty przekraczają 33 mld dol. rocznie. Kamprad jest znany z bycia bardzo skromnym i oszczędnym człowiekiem - od 20 lat jeździ tym samym Volvo, zatrzymuje się w tanich hotelach i lata w klasie ekonomicznej.

9. Michael Bloomberg, Bloomberg LP

Majątek: 42,1 mld dol.

Michael Bloomberg zaczynał swoją karierę w banku inwestycyjnym Salomon Brothers, zaś w 1981 r. założył firmę Bloomberg LP - jedną z największych agencji prasowych i firm dostarczających danych na temat rynków finansowych. Bloomberg był także burmistrzem Nowego Jorku od 2002 do 2013 roku.

Mark Zuckerberg Mark Zuckerberg Fot. TechCrunch

8. Mark Zuckerberg, Facebook

Majątek: 42,8 mld dol.

Pierwszą i bardziej ograniczoną wersję Facebooka, Mark zuckerberg uruchomił w wieku 19 lat, podczas studiów na uniwersytecie Harvarda. Niedługo potem porzucił studia, aby w całości poświęcić się swojej firmie. Dziś z jego portalu korzysta ponad miliard osób dziennie, a jej wartość wynosi 275 mld dol. 31-letni Zuckerberg jest także najmłodszym miliarderem na liście.

7. Larry Ellison, Oracle

Majątek: 45,3 mld dol.

W 1977 r. Larry Ellison, wraz z 2 kolegami, założył firmę zajmującą się programowaniem, a jakiś czas później udało im się wygrać przetarg na stworzenie bazy danych dla CIA. Choć prace nad ściśle tajnym projektem pod kryptonimem Oracle przerwano, jednak Ellison i jego wspólnicy postanowili kontynuować pracę na własną rękę i zachować nazwę. Dziś firma jest drugim największym dostawcą oprogramowania komputerowego.

Charles Koch Charles Koch materiały prasowe

6. Charles Koch, Koch Industries

Majątek: 46,8 mld dol.

Charles Koch to jeden z właścicieli i prezes drugiej największej prywatnej firmy świata - Koch Industries. Firmę w 1940 r. założył ojciec Charlesa - Fred C. Koch. Konglomerat zajmuje się m.in. produkcją ropy i gazu, nawozów sztucznych oraz artykułów spożywczych. Firma zatrudnia ponad 100 tys. ludzi, jej sprzedaż wynosi 115 mld dol.

 

David i Julia Kochfreddthompson/wikicommons

 

5. David Koch, Koch Industries

Majątek: 47,4 mld dol.

Młodszy brat Charlesa - David Koch, w rodzinnym konglomeracie pełni funkcję wiceprezesa. Rodzeństwo Kochów słynie z konserwatywnych poglądów i są oni jednymi z najhojniejszych sponsorów partii republikańskiej. David Koch jest także wielkim dobroczyńcą - jak dotąd przeznaczył już 1,2 mld dol. na cele charytatywne.

4. Jeff Bezos, Amazon.com

Majątek: 56,6 mld dol.

Jeff Bezos swoją fortunę zarobił dzięki przedstawieniu światu handlu internetowego. Jego firma - Amazon.com powstała w 1994 r. w garażu w Seattle i na początku zajmowała się wyłącznie sprzedażą książek. Dziś handluje niemal wszystkim od mebli po artykuły spożywcze i rocznie sprzedaje towary za niemal 90 mld dol.

3. Warren Buffett, Inwestor

Majątek: 60,7 mld dol.

Zwany "Wyrocznią z Omaha"- inwestor Warren Buffett znalazł się na miejscu trzecim. Prezes funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway pierwsze kroki na giełdzie stawiał bardzo wcześnie - już jako 11-latek - za pieniądze zarobione na rozwożeniu gazet, kupił swoje pierwsze akcje giełdowe. W 1969 r. inwestor nabył firmę tekstylną - Berkshire Hathaway, a później przekształcił ją w holding.

Buffett znany jest ze swojej działalności charytatywnej i gdyby nie ona byłby drugim najbogatszym człowiekiem świata, ponieważ jak dotąd rozdał już ponad 21 mld dol. na cele dobroczynne.

Amancio Ortega Amancio Ortega fot. Wikipedia

2. Amancio Ortega, Inditex

Majątek: 66,8 mld dol.

Amancio Ortega to najbogatszy Europejczyk i drugi najbogatszy człowiek świata, dzięki kontroli nad hiszpańskim gigantem odzieżowym firmą Inditex, której flagową marka jest Zara. Ortega pracę w branży zaczął jako 14-latek, od bycia chłopcem na posyłki w lokalnym sklepie z ubraniami. W 1975 r. otworzył pierwszy sklep pod marką Zara, dziś jest to jedno z największych imperiów odzieżowych na ziemi.

Bill Gates Bill Gates fot. FRANCOIS LENOIR / REUTERS

1. Bill Gates

Majątek: 87,4 mld dol.

W wieku zaledwie 20 lat Bill Gates, wraz z przyjacielem z dzieciństwa - Paulem Allenem, założył Microsoft. Tuż przed jego 31 urodzinami firma zadebiutowała na giełdzie i Gates stał się miliarderem. Gates stał na czele firmy do 2000 r., a do 2014 r. był jej największym udziałowcem. Dziś wciąż jest w zarządzie firmy, jednak nie bierze czynnego udziału w jej funkcjonowaniu.

Obecnie Gates zajmuje się przede wszystkim dobroczynnością - wraz z żoną prowadzi Bill & Melinda Gates Foundation jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie.

Więcej o: