5 bogaczy, którzy żyją skromnie

Na ich kontach znajdują się grube miliardy, ale zamiast rozrzutnego, preferują skromny styl życia. Podróżowanie komunikacją miejską, T-shirt i trampki zamiast garnituru... Poznaj oszczędnych bogaczy znajdujących się w rankingu Forbes za 2015 rok.
wFile photo of Berkshire Hathaway CEO Warren Buffett talking to reporters prior to the Berkshire annual meeting in Omaha wFile photo of Berkshire Hathaway CEO Warren Buffett talking to reporters prior to the Berkshire annual meeting in Omaha RICK WILKING / REUTERS / REUTERS

Warren Buffet

Dzięki zmysłowi inwestora dorobił się tytułu trzeciego najbogatszego człowieka na świecie. W oczach wielu akcjonariuszy stanowi niemal wyrocznię. Mimo zgromadzonego majątku nie przepada za zbytkiem. To samo tyczy się wszelakich gadżetów i elektroniki. Nie posiada nawet własnego telefonu komórkowego. Część swoich dochodów przeznacza na działalność charytatywną.

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka Fot. BECK DIEFENBACH REUTERS

Mark Zuckerberg

Jako jeden z najbogatszych młodych ludzi świata zadziwia swoim nieformalnym stylem. Prędzej zobaczysz go w T-shirt'cie i znoszonych jeansach niż w dobrze skrojonym garniturze. Porusza się samochodem marki Acura, dostępnego cenowo dla klasy średniej. Jak twierdzi, nie lubi się rzucać w oczy. Jako założyciel i prezes Facebook'a nie pobiera wynagrodzenia. Korzysta za to z dochodów ze sprzedaży akcji firmy. Wycenia się je na kilkadziesiąt miliardów dolarów. W 2015 roku jego decyzja wstrząsnęła światem. Postanowił przeznaczać 99 proc. tej sumy na cele charytatywne.

Carlos Slim Helu Carlos Slim Helu fot. DARIO LOPEZ-MILLS

Carlos Slim Helu

Jest magnatem rynku telekomunikacyjnego. Mimo, że w jego rękach znajduje się druga największa fortuna na świecie nie lubi jej trwonić. Zamiast wydawać pieniądze woli je reinwestować i pomnażać. Znany ze skromności porusza się swoim kilkunastoletnim samochodem marki Mercedes-Benz. Od lat mieszka w tym samym domu. Podkreśla, że uwielbia spędzać w nim czas podczas rodzinnych obiadów. Jego jedyną luksusową słabością są kubańskie cygara.

13 .08 . 2003 LODZ  JAROSTY K. PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO  OTWARCIE CENTRUM LOGISTYCZNEGO IKEA  INGVAR KAMPRAD  ZALOZYCIEL IKEA 13 .08 . 2003 LODZ JAROSTY K. PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO OTWARCIE CENTRUM LOGISTYCZNEGO IKEA INGVAR KAMPRAD ZALOZYCIEL IKEA FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA

Ingvar Kamprad

Jest znany jako drugi najbogatszy człowiek Europy. Wyróżnia się tym, że w trakcie podróży lotniczych często wybiera drugą klasę. Uwielbia swoje kilkunastoletnie Volvo. Nie stroni również od komunikacji miejskiej. Podczas jednej z konferencji, na której miał zostać nagrodzony, doszło z tego powodu do nieporozumienia. Ochroniarze widząc, że wysiadł z autobusu, nie chcieli wpuścić go na wydarzenie. Jak twierdzi, nie lubi obnosić się z zamożnością. Swój szwajcarski dom wyposażył w meble ogólnodostępne w ofercie jego firmy - IKEI.

Azim Premji Azim Premji World Economic Forum

Azim Premji

Czterdziesty ósmy najbogatszy człowiek świata, jeden z najbogatszych Hindusów. Pomimo swojej fortuny opiewającej na niemal 19 miliardów dolarów netto znany jest z zakrawającej o ekscentryzm oszczędności. W życiu codziennym porusza się starym Fordem lub rikszami. W firmie którą zarządza (Wirpo Limited) słynie z kontrolowania w jaki sposób pracownicy zużywają różne zasoby - zaczynając od światła, a na papierze toaletowym kończąc.