4 najpiękniejsze banknoty świata

Nosisz je na co dzień przy sobie i używasz ich częściej niż sądzisz. Pieniądze. Oprócz wydawania, czasami warto też na nie popatrzeć. Szczególnie gdy jesteś w podróży. W niektórych regionach świata może spotkać cię miłe zaskoczenie. Zobacz jedne z najpiękniejszych banknotów na świecie!
Frank CFP Frank CFP Wikimedia Commons

Frank CFP

Podczas konferencji w Bretton Woods ustalono, że powojenne europejskie waluty muszą być dostosowane do wartości dolara amerykańskiego. W wielu przypadkach oznaczało to spadek ich wartości. Wprowadzenie nowego franka CFP miało uchronić od tego terytoria zamorskie Francji - Polinezję Francuską, Nową Kaledonię, Wallis i Futunę. Waluta ta funkcjonuje do dziś. Gdy weźmiesz jej banknot do ręki, zobaczysz charakterystyczne krajobrazy i ważne dla regionu postaci historyczne.

Rupia indonezyjska Rupia indonezyjska Wikimedia Commons

Rupia indonezyjska

Jej historia sięga jeszcze czasów kolonialnych. Powstała tuż po uzyskaniu niepodległości po długich latach okupowania przez Holandię. Pierwsze rupie indonezyjskie były emitowane już w 1946 roku. Nie zostały jednak uznane międzynarodowo. Deklaracja niepodległości Indonezji była wówczas jeszcze jednostronna. Za oficjalny początek funkcjonowania rupii uznaje się 1949 rok - czas podpisania traktatu pokojowego z Holandią. Na przestrzeni lat na ich banknotach pojawiały się unikalne dla regionu zwierzęta, krajobrazy oraz ważne postaci historyczne.

Dolar surinamski Dolar surinamski Wikimedia Commons

Dolar surinamski

Surinam jest niewielkim krajem. Znajduje się u północnych wybrzeży Ameryki Południowej.  Do 2004 roku posługiwano się tam guldenami. Od tego czasu zastąpił je pięknie zdobiony dolar surinamski. Początkowo jednak do obiegu trafiły jedynie monety. Emisja banknotów opóźniła się, rzekomo z winy instytucji je drukującej - Banku Kanady. Dolar surinamski ma obecnie stały kurs względem amerykańskiego.

Dolar Zimbabwe Dolar Zimbabwe Wikimedia Commons

Dolar Zimbabwe

Wprowadzony w 1980 roku zastąpił dolara rodezyjskiego. Na pięknie ozdobionych banknotach najczęściej zobaczysz motywy kulturowe i krajobrazy. Jednym z często wykorzystywanych motywów jest skała. Ma metaforyczne znaczenie. Symbolizuje rozwój, zarówno społeczny, jak i gospodarczy, połączony z ochroną delikatnego środowiska naturalnego. Jeśli znajdziesz w portfelu dolara z Zimbabwe, możesz potraktować go już tylko jako ozdobę. Przez długi czas był jedną z najsłabszych walut świata - nie mógłbyś kupić za niego wiele. Został zakazany w 2009 i był usuwany z obiegu do końca 2015 roku.