Chcesz prowadzić międzynarodowy biznes? Poznaj kraje z najwyższymi podatkami!

Podatki to coś, czego większość nie lubi. Szczególnie, kiedy prowadzi się działalność gospodarczą. Sprawdź, które kraje według "Globalnego Raportu Konkurencyjności" przygotowanego Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) mają najwyższą łączną stopę opodatkowania.
ALGERIA-POLITICS/ ALGERIA-POLITICS/ RAMZI BOUDINA / REUTERS

Algeria

Reprezentujesz zagraniczną firmę w Algierii? Już czeka na nią specjalny podatek. W zależności od sektora w którym działa i osiągniętego w granicach państwa zysku będzie musiała odprowadzić na wstępie od 19 do 26 proc. (podatek IBS) do kasy państwa. W przypadku firm lokalnych, podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) opiewa na 45 proc. zysków. Podatek VAT z kolei waha się od 7 do 17 proc. Zgodnie z raportem WEF, współczynnik całkowitego obciążenia podatkowego firm jest najwyższy w całej Afryce - w niektórych przypadkach wynosi aż 72.7 proc.

USA-COLOMBIA/ USA-COLOMBIA/ JOSHUA ROBERTS / REUTERS

Kolumbia

Kolumbia zajmuje trzecie miejsce w Ameryce Południowej. Zsumowane obciążenie podatkowe, z którym muszą w najgorszym przypadku liczyć się firmy, wynosi aż 75.4 proc. Co się na to składa? Przede wszystkim CIT. W przypadku firm krajowych stopa wynosi 25 proc. A jeśli rozważymy przypadek firmy zagranicznej, nie mającej w Kolumbii żadnego biura lub filii, opłata sięga aż 40 proc. Zgodnie z zapowiedziami rządu ten współczynnik ma stopniowo rosnąć. Dodatkowo, jeśli urząd skarbowy uzna, że firma prowadzi niewłaściwą rachunkowość, może nałożyć na nią domiar w wysokości 9 proc. Reszty dopełnia szereg pomniejszych opłat.

OIL-CRISIS/CIS OIL-CRISIS/CIS HANDOUT / REUTERS

Tadżykistan

Tadżykistan na sam początek raczy przedsiębiorców 25 proc. podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Kroku dotrzymuje mu VAT wynoszący 18 proc. Już same te dwa obciążenia stanowią ponad płatności odprowadzanych przez każdą firmę do państwa. Kolejnym obciążeniem są stawki od nieruchomości. W zależności od tego, gdzie znajduje się biuro, należy zapłacić od 3 do 12 proc. Dalej kolejna zmora - 2 proc. ustawowej stawki od przeciętnych zysków każdej spółki. Po dodaniu różnych pomniejszych obciążeń mamy zdaniem WEF aż 80.9 proc. obciążenia.

BOLIVIA-POLITICS/ BOLIVIA-POLITICS/ DAVID MERCADO / REUTERS

Boliwia

Zacznijmy od wstępnego 3 proc. miesięcznie. Tyle musi oddać każde przedsiębiorstwo w ramach tzw. podatku transakcyjnego. Uiszcza go każdy - zarówno ten prowadzący działalność gospodarczą, jak i ktokolwiek aktywny komercyjnie (nawet non-profit, sic!). Podstawowy podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) kształtuje się na poziomie 25 proc. Dalej zaczynają się schody. Reprezentujesz instytucję finansową o wskaźniku rentowności przekraczającym 6 proc.? Możesz być pewien, że państwo zgłosi się do ciebie po dodatkowe 22 proc. w ramach podatku dochodowego! Podobnie dzieje się w przypadku firm zajmujących się wydobyciem nieodnawialnych surowców naturalnych. Do podstawowego opodatkowania doliczona się im ekstra 25 proc. CIT-u. A nawet nie doszliśmy do składek na ubezpieczenie i szeregu pomniejszych kosztów! Razem z nimi całkowite opodatkowanie nakładane na firmy wynosi się zdaniem WEF 83.7 proc.

DAVOS-MEETING/ DAVOS-MEETING/ RUBEN SPRICH / REUTERS

Argentyna

Dominuje w gronie krajów o najwyższym całkowitym obciążeniu podatkowym przedsiębiorstw. Jest tak z kilku powodów. Przede wszystkim wpływają na to decyzje o charakterze lokalnym. Chcesz prowadzić biznes w Buenos Aires - stolicy kraju? Musisz zapłacić podatek obrotowy o wysokości niemal 90 proc.! Sumując to z 35 proc. podatkiem dochodowym i szeregiem pomniejszych otrzymujemy zawrotny wynik - 137.3 proc.!