Ile za nie zapłacono? 6 najdroższych dzieł sztuki

O gustach ponoć się nie dyskutuje. O cenach za ich zaspokojenie - już tak. Wystawiane ubiegłego roku w kolejnych domach aukcyjnych zostały sprzedane za zawrotne sumy. Poznaj jedne z najdroższych dzieł świata!
Cy Twombly, UNTITLED (NEW YORK CITY) Cy Twombly, UNTITLED (NEW YORK CITY) Sothebys

Cy Twombly "Untitled"

Cy Twombly, a właścieie Edwin Parker jest jednym z symboli nurku abstrakcyjnego w malarstwie współczesnym. W czasie Biennale Sztuki w Wenecji w 2001 roku został nagrodzony za całokształt swojej pracy twórczej. Powyższy obraz ma charakter ikoniczny. Przypomina tablicę szkolną, po której niesforne dziecko zaczęło mazać kredą. Zdaniem krytyków prostota tego obrazu ma odzwierciedlać akt twórczy. Uważają, że to jedno z najdojrzalszych dzieł autora. Powstał w ramach szerszego cyklu tworzonego na przestrzeni lat 1966 - 1973. Obraz został sprzedany za 70.53 milionów dolarów.

Mark Rothko, No. 10, 1958 Mark Rothko, No. 10, 1958 Christie's

Mark Rothko "No.10"

Marth Rothko jest reprezentantem specyficznego stylu w malarstwie powstałego po II wojnie światowej. Określa się go malarstwem barwnych płaszczyzn. Jest częścią szerszej myśli abstrakcyjnej. Jej celem jest takie operowanie barwą, aby pokazać jak ekspresyjnie i dynamicznie można ją wykorzystać. Sam obraz przedstawia dwie przestrzenie kolorystyczne, ustawione horyzontalnie. Dzieło zostało sprzedane za 81.9 milionów dolarów.

Roy Lichtenstein (1923-1997), Nurse, 1964 Roy Lichtenstein (1923-1997), Nurse, 1964 Christie's

Roy Lichtenstein "Pielęgniarka (Nurse)"

Roy Lichtenstein był wszechstronnym artystą. Próbował swoich sił zarówno w grafice, malarstwie jak i rzeźbie. Reprezentuje nurt pop-art - jego sztuka odnosi się do innych sfer kultury popularnej. Często oskarżano go, że po prostu kopiuje czyjeś pomysły. Uważano, że balansuje na cienkiej granicy między inspiracją a plagiatem. W rzeczywistości owszem, opierał się na tym co podpatrzył gdzie indziej - czy to w reklamie, czy w komiksie. Jednak tworząc własne dzieła wprowadzał znaczne zmiany. Obraz został sprzedany za 95.4 miliony dolarów.

Alberto Giacometti (1901-1966), L'homme au doigt, 1947 Alberto Giacometti (1901-1966), L'homme au doigt, 1947 Christie's

Alberto Giacometti "Wskazujący człowiek (L?homme au doigt)"

Alberto Giacometti jest jednym z najbardziej znanych artystów z nurtu surrealistycznego. W dziełach Szwajcara wyraźnie widoczne są motywy onirystyczne. Stąd zagadkowe kształty rzeźby, wyjęte niczym ze snu. Ta figura z brązu jest jednym z 6 odlewów. Została sprzeda za 141.3 milionów dolarów. Jest to najwyższa cena za rzeźbę osiągnięta na otwartej aukcji w historii.

Amedeo Modigliani Amedeo Modigliani "Nu couché" Christie's

Amedeo Modigliani "Nu couché"

Niegdyś skandalizujący, akt "Nu couché" obecnie przysparza mu sławy. Mimo edukacji artystycznej i studiów nad sztuką antyku i odrodzenia, wybrał drogę ekspresjonizmu. Płótno Amadeo Modiglianiego zostało zakupione za 170.4 miliony dolarów przez prywatnego chińskiego kolekcjonera - Long Museum w Szanghaju.

Pablo Picasso, Les femmes d'Alger (Version 'O') Pablo Picasso, Les femmes d'Alger (Version 'O') Christie's

Pablo Picasso "Kobiety z Algieru"

Kobiety z Algieru pędzla Pablo Picassa powstały w 1995 roku. Zostały kupione za 179.4 milionów dolarów. Jest to największa suma, którą kiedykolwiek osiągnięto w ramach aukcji sztuki. Nabywca pozostał anonimowy. Cały proces licytacji został przeprowadzony telefonicznie.