Jeden król, jeden książe, jeden sułtan i dwóch emirów. Oto pięciu najbogatszych monarchów świata

Spytany o najbogatszego monarchę świata, najpewniej odpowiesz : Elżbieta II. Otóż jesteś w błędzie! Jej majątek nie może się równać z bogactwami zgromadzonymi przez inne koronowane głowy. Poznaj władców, którzy według zestawienia Forbesa posiadają największe fortuny!
Książę Liechtenstein'u Książę Liechtenstein'u GuentherZ

Książę Jan Adam II - Liechtenstein

Ma 71 lat. Pochodzi z najbogatszej dynastii w Europie. Studiował kierunek o charakterze ekonomicznym. Pewnie dlatego, gdy w latach 70. jego ojciec powierzył mu reorganizację majątku rodzinnego, zrobił to tak dobrze. Całość dóbr w jej posiadaniu przeszła pod kontrolę Fundacji Lichtenstein. Zgodnie z jej statutem fundacją zawsze kieruje książe Lichtensteinu. Jan Adam II jest też w posiadaniu kolekcji drogocennych dzieł sztuki, wielu nieruchomości, a do tego on i jego bracia to jedyni udziałowcy Banku Liechtenstein. Wartość jego majątku w oszacowano na około 3.5 miliarda dolarów.

Wizyta wiceprezydenta Emiratow Arabskich w Polsce Wizyta wiceprezydenta Emiratow Arabskich w Polsce SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Emir Mohammed bin Rashid al Maktoum - Dubaj

Ma 66 lat. Od 2006 roku emir Dubaju. Uważany za jednego z najważniejszych reformatorów na skalę regionalną - zainicjował obecną formułę rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich opartą o zasadę federalizmu. Pełni funkcję wiceprezydenta ZEA. Dzięki jego inicjatywie emirat Dubaju przekształcił się w jedno z głównych center finansowych świata. Przyczynił się do powstania wielu rozpoznawalnych firm, takich jak linie lotnicze Emirates Airline. Obecnie jako ich akcjonariusz czerpie z nich korzyści majątkowe w postaci dywidend. Dodatkowo, jego zasoby finansowe pomnażają się dzięki dochodom z ropy naftowej. Jego luksusową słabostką są konie wyścigowe. Ponadto, jest jednym z najbardziej znanych kolekcjonerów luksusowych samochodów na świecie. Jak szacuje Forbes, majątek emira Mohammeda bin Rashid al Maktoum jest wart około 4.5 miliardów dolarów.

Sheik Khalifa bin Zayed Al Nahyan Sheik Khalifa bin Zayed Al Nahyan TURKISH PRESIDENCY PRESS OFFICE/AP

Emir Khalifa bin Zayed al-Nahyan - Abu Dhabi

Ma 68 lat. Emir Abu Dhabi a zarazem prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pełni funkcję przewodniczącego firmy Abu Dhabi Investment Authority, która zarządza rezerwami ropy naftowej ZEA - ich wartość szacuje się na około pół biliona dolarów. Tym samym decyduje o niemal 10 proc. światowej podaży tego surowca. Jego majątek Forbes szacuje na 15 miliardów dolarów.

Hassanal Bolkiah during a parade for his 69th birthday Hassanal Bolkiah during a parade for his 69th birthday Wikimedia Commons

Sułtan Hassanal Bolkiah - Brunei Darussalam

Dynastia, z której wywodzi się Hassanal Bolkiah, od kilkuset lat panuje Brunei - niewielkim państwem w Azji Południowo-Wschodniej. Kraj zajmuje powierzchnię zaledwie 1/7 województwa mazowieckiego. Jako sułtan Hassanal Bolkiah skupia w swoich rękach zarówno władzę ustawodawczą, jak i wykonawczą. Ma 69 lat, a sułtanem został 49 lat temu. Jest najbardziej znanym kolekcjonerem drogich samochodów - posiada po kilkaset Ferrari, Bentleyów, Jaguraów, Porsche, Rolls-Royców i "zaledwie" kilkadziesiąt Lamborghini. A to wszystko dzięki wpływom ze sprzedaży ropy naftowej i gazu. Na terenie Brunei ropy poszukuje między innymi spółka należąca do rodziny Kulczyków. Zdaniem Forbes majątek sułtana Brunei jest wart niemal 20 miliardów dolarów.

THAILAND-KING/ THAILAND-KING/ Â SUKREE SUKPLANG / REUTERS / REUTERS

Król Bhumibol Adulyadej - Tajlandia

Ma 88 lat i jest najdłużej sprawującym władzę monarchą w świecie - jego rządy sięgają 1946 roku. Kiedy wstępował na tron był zaledwie osiemnastolatkiem. Urodzony w USA, wychowany w Szwajcarii przejął tron po swoim zmarłym bracie. W międzyczasie jednak, chcąc ukończyć studia, powołał na stanowisko regenta swojego wuja. Stanowi pewien paradoks - z jednej strony przyczynił się do demokratycznych transformacji w państwie w drugiej połowie XX wieku. Z drugiej - za obrazę jego majestatu grozi od kilku do kilkunastu lat więzienia, a media w Tajlandii podlegają ścisłej cenzurze. Zgodnie z zestawieniem Forbes majątek monarchy w szacuje się na około 30 miliardów dolarów.