Tam na pewno chciałbyś zamieszkać. Poznaj miasta o najwyższych standardach życia

Aleksandra Gładka
Mercer, jedna z największych światowych firm konsultingowych, po raz 18 opublikowała swój ranking miast o najwyższym standardzie życia. Analitycy wzięli pod uwagę 39 czynników, pogrupowanych w 10 kategorii. Zwrócili przede wszystkim uwagę na pozycję konkurencyjną kolejnych lokalizacji. Co przez to rozumieć? To, że każda z nich została oceniona zarówno pod względem ekonomicznym, społecznym, jak i kulturowym. Oprócz badania kolejnych aspektów z punktu widzenia zwykłego mieszkańca, spojrzeli na miasta uwzględniając czynniki sprzyjające rozwojowi biznesu. Zobacz do jakich wniosków doszli!
Skyline Munich, Frauenkirche and steeple of New Town Hall Skyline Munich, Frauenkirche and steeple of New Town Hall Stefan Kuhn

#4 Monachium - Niemcy

Lubisz sporty zimowe? Jeśli tak - to miasto jest dla ciebie wymarzone! Dzieli je od Alp zaledwie godzin jazdy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by robić weekendowe wypady na stok. Ale nie martw się. Nawet jeśli nie przepadasz za górami Monachium i tak spodoba ci się spodoba! Ogromne zielone przestrzenie kuszą by spędzić wolne chwile na łonie natury. Chcesz wyjść wieczorem? Nie zastanawiasz się gdzie coś się dzieje - przebierasz wśród szerokiej oferty kulturowej. A jeśli jesteś studentem, nie zastanawiaj się i pakuj walizki. Warto! Zarówno Uniwersytet Ludwika Maksymiliana, jak i lokalny Uniwersytet Techniczny należą do 100 najlepszych uczelni wyższych na całym świecie. Jesteś już po studiach? A zatem poznaj kolejną twarz Monachium - wielki biznes. Z jednej strony gigantyczne fabryki przemysłu ciężkiego, z drugiej - siedziby największych międzynarodowych korporacji. Pracy na pewno nie zabraknie! A wszędzie dotrzesz m.in. dzięki 6 liniom metra.

Auckland Auckland Wikimedia Commons

#3 Auckland - Nowa Zelandia

Założone na miejscu dawnej osady wielorybniczej od samych początków miało specyficzny charakter. Port sprzyjał wielu migracjom, kontaktom zagranicznym. To z kolei w perspektywie historycznej wpłynęło na międzynarodowy charakter Auckland. Życie biznesowe skupia się wokół handlu oraz centrum finansowego, przypominającego wyglądem londyńskie City. To jednak nie wszystko. Auckland jest również atrakcyjne pod kątem kulturowym. Przyjeżdżając tu na pewno nie będziesz się nudził - czeka na ciebie całe multum teatrów, galerii i kin. Przekonaj się sam!

Zurych Zurych Wikimedia Commons

#2 Zurych - Szwajcaria

Oto jedno z najbardziej malowniczych miast w całej Europie! Leży nad Jeziorem Zuryskim, które jest nie lada atrakcją dla miłośników sportów wodnych. Dla spacerowiczów też coś się znajdzie - w otoczeniu wody roztacza się przepiękna starówka. Nic dziwnego, że Zurych przyciąga tylu nowych mieszkańców aż 1/3 jego mieszkańców pochodzi spoza Szwajcarii. Przyciąga ich nie tylko kultura i krajobrazy. O tak znacznej migracji decyduje obecność siedzib wielu międzynarodowych korporacji. Wysokie zarobki w pięknym mieście - czego można chcieć więcej?

GLOBAL-CITIES/ GLOBAL-CITIES/ LEONHARD FOEGER / REUTERS

#1 Wiedeń - Austria

Już po raz siódmy zdobył tytuł najlepszego miasta. To nie może być przypadek! Bogata oferta kulturowa, piękne zabytki architektoniczne, galerie sztuki, teatry... Myśląc gdzie chcesz wyjść w wolnym czasie ledwo można się zdecydować! A to wszystko na wyciągnięcie ręki dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej! Ale kultura to nie wszystko. Wiedeń przyciąga również wielki biznes. Spacerując po mieście zadrzyj głowę. Spoglądając na biurowce rozpoznasz wśród nich siedziby największych międzynarodowych korporacji.