Ich majątki idą w setki milionów. Nie zgadniecie, na czym się dorobili. Oto 5 najbogatszych raperów

Choć są gwiazdami hip-hopu, większość ich majątków pochodzi z inwestycji poza branżą muzyczną. Od własnych linii ubraniowych, po firmy produkujące alkohol, a nawet wodę alkaliczną. W tym roku na pierwszym miejscu listy najbogatszych raperów nie znalazł się Dr. Dre, chociaż w zeszłym roku jego Beats Electronics zostało sprzedane Apple za 3 mld dol. Oto lista 5 najbogatszych artystów hip-hopowych w 2015 r., przygotowana przez magazyn Forbes.
Birdman Birdman cashmoney-records.com

Ich majątki idą w setki milionów. Nie zgadniecie na czym się dorobili. Oto 5 najbogatszych raperów

Choć są gwiazdami hip-hopu, większość ich majątków pochodzi z inwestycji poza branżą muzyczną. Od własnych linii ubraniowych, po firmy produkujące alkohol, a nawet bieliznę. W tym roku na pierwszym miejscu nie znalazł się Dr. Dre, chociaż w zeszłym roku jego Beats Electronics zostało sprzedane Apple za 3 mld dol. Transakcja pozwoliła mu zająć "tylko" drugie miejsce. Oto lista 5 najbogatszych artystów hip-hopowych w 2015 r., przygotowana przez magazyn Forbes.

5. Birdman - 150 mln dolarów (537,5 mln zł)

Zestawienie otwiera Birdman, który jest właścicielem wytwórni hip-hopowej - Cash Money, którą założył wraz z bratem na początku lat 90-tych. Birdman ma na koncie 5 albumów oraz wspólny krążek nagrany wraz z Lil' Wayne'm. Jeszcze w zeszłym roku jego majątek szacowany był na 160 mln dolarów, jednak pogłoski o odejściu kilku gwiazd, w tym największej - Lil' Wayne'a, uszczupliły jego wartość o 10 mln dol.

50 Cent 50 Cent Evan Agostini / Evan Agostini/Invision/AP

4. 50 Cent - 155 mln dol. (555,3 mln zł)

50 Cent - 155 mln dol. (555,3 mln zł) - zadebiutował w 2003 r. i od razu zyskał międzynarodową sławę. Poza karierą muzyczną wystąpił też w kilku filmach. Jeszcze jako nastolatek - w latach 80-tych - handlował narkotykami na ulicach Nowego Jorku. W 2007 r. raper zarobił 100 mln dol., dzięki sprzedaży firmy Vitaminwater. Oprócz własnej wytwórni muzycznej, 50 Cent ma udziały m.in. w firmach produkujących słuchawki, wódkę, a nawet bieliznę.

Jay-Z Jay-Z Evan Agostini / Evan Agostini/Invision/AP

3. Jay Z - 550 mln. dol. (1,97 mld. zł)

Jay Z - 550 mln. dol. (1,97 mld. zł) - z hip-hopem związany jest od lat 80-tych, jednak prawdziwą karierę zaczął w połowie lat 90-tych. Jego albumy rozeszły się w 50 mln egzemplarzy, udało mu się także pobić Elvisa Presleya pod względem największej liczby albumów w historii, które zadebiutowały na szczycie listy Billboard 200. Oprócz wytwórni płytowej, Jay Z jest także współwłaścicielem drużyny NBA - Brooklyn Nets oraz firmy produkującej szampana. W tym roku kupił również serwis streamingowy Tidal, który ma być rywalem dla Spotify.

Dr. Dre, Ice Cube Dr. Dre, Ice Cube Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

2. Dr. Dre - 700 mln dolarów (2,5 mld zł)

Dr. Dre - 700 mln dolarów (2,5 mld zł)- zaczynał w latach 80-tych i jest uważany za ojca tzw. gangsta rapu. Wypromował wiele gwiazd, m.in. Snoop Dogga, Eminema, czy choćby 50 Centa. Oprócz nagrywania własnej muzyki, Dr. Dre jest także jednym z bardziej uznanych hip-hopowych producentów. Chociaż firma produkująca słuchawki Beats Electronics, której był współzałożycielem, została sprzedana Apple za 3 mld dol., jednak tylko 25 proc. udziałów należało do Dr. Dre. Swoje zrobiły także podatki, które pochłonęły ok. 33 proc tej sumy, dlatego raper znalazł się na drugim miejscu.

Diddy Diddy Charles Sykes / Charles Sykes/Invision/AP

1. Diddy - 735 mln dolarów (2,63 mld dol.)

Diddy- 735 mln dolarów (2,63 mld dol.) - zaczynał w połowie lat 90-tych, jeszcze jako Puff Daddy. Oprócz tworzenia muzyki, występował także w filmach i serialach telewizyjnych.

Swój majątek Diddy zawdzięcza przede wszystkim udanym inwestycjom i bardzo szerokiemu portfelowi inwestycyjnemu. Oprócz wytwórni płytowej i własnej marki odzieży, muzyk posiada także udziały, m.in. w sieci telewizyjnej, firmie produkującej wodę alkaliczną a nawet w producencie tequili.

Więcej o: