FIFA, amerykański stan i Wiktor Janukowycz, czyli wybory najbardziej skorumpowanych na świecie

Co wspólnego ze sobą ma FIFA, Petrobras i byli prezydenci Egiptu i Ukrainy? Wszyscy zostali nominowani, przez internautów, do tytułu symbolu korupcji. Akcję pod hasłem "Zdemaskować skorumpowanych" (Unmask the corrupt) organizuje Transparency International. Międzynarodowa organizacja antykorupcyjna na cel wzięła przede wszystkim polityków i wielkie korporacje, które nadużywają swojej władzy i wpływów, szkodząc społeczeństwu. Od 9 grudnia na stronie www.UnmaskTheCorrupt.org każdy może zagłosować na największy symbol korupcji. Jak zapowiadają organizatorzy akcji "po ich zidentyfikowaniu podjęte zostaną kroki prawne i społeczne". Głosować można do 10 lutego, a oto niektóre z propozycji z finałowej 15.
SOCCER-FIFA/ SOCCER-FIFA/ ARND WIEGMANN / REUTERS / REUTERS

FIFA, amerykański stan i Wiktor Janukowycz, czyli wybory najbardziej skorumpowanych na świecie

 

Co wspólnego ze sobą ma FIFA, Petrobras i byli prezydenci Egiptu i Ukrainy? Wszyscy zostali nominowani, przez internautów, do tytułu symbolu korupcji. Akcję pod hasłem "Zdemaskować skorumpowanych" (Unmask the corrupt) organizuje Transparency International. Międzynarodowa organizacja antykorupcyjna na cel wzięła przede wszystkim polityków i wielkie korporacje, które nadużywają swojej władzy i wpływów, szkodząc społeczeństwu.
Od 9 grudnia na stronie www.UnmaskTheCorrupt.org każdy może zagłosować na największy symbol korupcji. Jak zapowiadają organizatorzy akcji "po ich zidentyfikowaniu podjęte zostaną kroki prawne i społeczne". Głosować można do 10 lutego, a oto niektóre z propozycji z finałowej 15.

Co wspólnego ze sobą ma FIFA, Petrobras i byli prezydenci Egiptu i Ukrainy? Wszyscy zostali nominowani, przez internautów, do tytułu symbolu korupcji. Akcję pod hasłem "Zdemaskować skorumpowanych" (Unmask the corrupt) organizuje Transparency International. Międzynarodowa organizacja antykorupcyjna na cel wzięła przede wszystkim polityków i wielkie korporacje, które nadużywają swojej władzy i wpływów, szkodząc społeczeństwu.

Od 9 grudnia na stronie www.UnmaskTheCorrupt.org każdy może zagłosować na największy symbol korupcji. Jak zapowiadają organizatorzy akcji "po ich zidentyfikowaniu podjęte zostaną kroki prawne i społeczne". Głosować można do 10 lutego, a oto niektóre z propozycji z finałowej 15.

1. FIFA

Milionowe łapówki, przekupstwo przy wybieraniu gospodarzy mistrzostw świata, aresztowania 28 wysokich rangą działaczy i postępowanie karne wobec szefa FIFA - Seppa Blattera - to w dużym uproszczeniu lista zarzutów wobec Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. Oprócz śledczych ze Szwajcarii, postępowanie wobec FIFA prowadzi nawet FBI. Dlatego trudno się dziwić, że Federacja załapała się do "czołowej" 15. wybranej przez Transparency International.

Zine el-Abidine Ben Ali Zine el-Abidine Ben Ali Fot. Hassene Dridi/AP/edycja: Gazeta.pl

2. Zine Al-Abidine Ben Ali, były prezydent Tunezji

Według Banku Światowego, obalony w 2011 r., prezydent Tunezji i jego najbliżsi współpracownicy, przez 7 lat rządów, okradli państwo na kwotę od 1 mld dol. do nawet 2,6 mld dol. To jednak tylko kropla w morzu wszystkich ukradzionych pieniędzy - ocenia się, że Ben Ali wraz z członkami swojej rodziny "uzbierali" 13 mld. dol. Śledczy dotarli do różnego rodzaju posiadłości w USA, Kanadzie i Europie. Wśród zatrzymanych rzeczy, należących do obalonego prezydenta znalazły się m.in. jacht we Włoszech i prywatny odrzutowiec we Francji.

Banco Espirito Santo Banco Espirito Santo Andrevruas/wikimediacommons

3. Banco Espirito Santo

Nazwa espirito santo znaczy po portugalsku duch święty, jednak ten portugalski bank ze świętością nie ma nic wspólnego. Wręcz przeciwnie Banco Espirito Santo oskarżany jest o defraudacje, korupcje i pranie brudnych pieniędzy. Już w 2005 r. amerykański rząd badał sprawę ukrywania majatku chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta, przez oddział portugalskiego banku w Miami. Z kolei 6 lat później śledczy badali, czy libijski oddział banku pomagał Muammarowi Kadafiemu wyprowadzać pieniądze z kraju i to pomimo sankcji nałożonych na ten kraj. Obecnie śledztwa dot. prania brudnych pieniędzy przez Banco Espirito Santo prowadzą Stany Zjednoczone, Szwajcaria oraz Portugalia.

Hosni Mubarak Hosni Mubarak Fot. Uncredited AP

4. Muhammad Hosni Mubarak, były prezydent Egiptu

Ocenia się, że podczas 30 lat rządów (1981-2011) Hosni Mubarak i jego rodzina wytransferowali z Egiptu przynajmniej miliard dol. W końcu jednak powszechna bieda, złe warunki życia i wszechobecna korupcja doprowadziły do gigantycznych protestów, w których uczestniczyły setki tysięcy Egipcjan. W ich rezultacie Mubarak zrezygnował z prezydentury. Dziś nikt do końca nie wie jak bardzo były prezydent Egiptu i jego rodzina wzbogacili się w czasie sprawowania przez niego władzy, jednak jak ocenia Global Financial Integrity - tylko w latach 2000 - 2008 z Egiptu wypłynęło ok. 57 mld dol.

Petrobras Petrobras RICARDO MORAES / REUTERS / REUTERS

5. Petrobras

Państwowy koncern naftowy z Brazylii - Petrobras jest odpowiedzialny za największy skandal korupcyjny w tym kraju. Szacuje się, że z firmy wyprowadzono nawet 2 mld dol., które trafiły na konta prywatnych osób oraz partii politycznych. Szefom naftowego giganta zarzuca się branie łapówek za ustawianie przetargów, przekupstwo, pranie brudnych pieniędzy, a nawet udział w handlu narkotykami. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w czasie gdy działy się te wszystkie sprawy prezesem rady dyrektorów Petrobrasu była obecna prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Stan Delaware Stan Delaware Famartin/wikimediacommons

6. Stan Delaware

Ciekawostką na liście Transparency International jest amerykański stan Delaware, który znalazł się tu ponieważ jest rajem dla wszelkich podejrzanych i nie uczciwych firm. Prawo tego stanu zapewnia im niemal 100 proc. tajemnice - osoba zakładająca tu firmę może zrobić to anonimowo i nie musi publicznie ujawniać imion i adresów członków i dyrektorów. Do tego stan chroni tożsamość i wszelkie informacje na temat właściciela spółki. Innymi słowy więcej informacji wymaga się tu przy wyrabianiu karty bibliotecznej, niż przy zakładaniu firmy. Dzięki takim przepisom Delaware jest idealnym miejscem dla wszystkich chcących ukryć swoje biznesowe grzeszki i machlojki.

Felix Bautista Felix Bautista Prensa809/wikimediacommons

7. Felix Bautista, senator Republiki Dominikany

Senator z dominikany oskarżany jest o pranie brudnych pieniędzy, nadużywanie władzy i wykorzystywanie swojej pozycji do defraudowania milionów dolarów należących do państwa. Wszystko zaczęło się w latach 90-tych, kiedy to Bautista stanął na czele biura odpowiadającego za roboty publiczne. Według śledczych do senatora należała sieć ponad 35 firm, które zarabiały na kontraktach rządowych zlecanych przez biuro, na którego czele stał Bautista. Cześć pieniędzy wytransferował za granicę a część zainwestował na Dominikanie - kupując udziały w ponad 150 nieruchomościach, w tym w luksusowych apartamentach, willach i fabrykach asfaltu.

8. Fundacja Achmada Kadyrowa

Fundacja nazwana na cześć byłego prezydenta Czeczenii i ojca obecnego szefa Republiki Czeczeńskiej - Ramzana Kadyrowa, powstała w 2004 r. w celu zniszczonego przez wojny kraju. W rzeczywistości fundacja jest głównym źródłem prywatnego majątku Kadyrowa. Czeczeński przywódca, choć oficjalnie zarabia ok. 75 tys. dol., mógł sobie pozwolić na wybudowanie zamku z prywatnym Zoo, a także kupić za ponad 2 mln. dol. stadninę wyścigowych koni. Według rosyjskich organizacji na rzecz demokracji, Ramzan Kadyrow za pośrednictwem fundacji zapłacił Madonnie 1 mln dol. za prywatny koncert oraz 2 mln dol. bokserowi Mike'owi Tysonowi za sparing z czeczeńskim przywódcą.

Wiktor Janukowycz Wiktor Janukowycz MACIEJ ŚWIERCZYŃSKI

9. Wiktor Janukowycz, były prezydent Ukrainy

Po obaleniu przez Euromajadan, były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uciekł do Rosji, zostawiając za sobą luksusową 135-hektarowa posiadłość Meżyhirę - z własnym polem golfowym, ogrodem zoologicznym, replika hiszpańskiego galeonu, a nawet SPA z grotą solną - całkiem spory majątek jak na kogoś kto jako prezydent kraju zarabiał ok. 5 tys. dolarów. Już po ucieczce Janukowycza, na miejscu znaleziono dokumenty świadczące o przekupywaniu sędziów, niepłaceni podatków i nielegalnych działań różnych spółek powiązanych z byłym prezydentem Ukrainy i jego rodziną. W dokumentach znaleziono m.in dowody przyjęcia przez Janukowycza 12 mln dol. łapówki.

Więcej o: