W połowie ubiegłego stulecia ekonomista Arthur Okun stworzył tzw. wskaźnik ubóstwa (ang. misery index), który pokazuje sytuację ekonomiczną obywateli danego kraju. Wartość wskaźnika jest suma inflacji i stopy bezrobocia, zatem im wyższy wynik tym gorzej żyje się w takim kraju.
Portal Business Insider stworzył, na podstawie danych CIA World Factbook z 2014 r, listę państw o najwyższym wskaźniku ubóstwa. Dla porównania wynik Polski z inflacją w wysokości 0,9 proc i średnią stopą bezrobocia 12,3 proc., wynosi 13,2, czyli znacznie mniej, niż w państwach, które trafiły na listę.
18. Tunezja
Wskaźnik ubóstwa: 20,1
Bezrobocie: 15,2 proc.
Inflacja: 4,9 proc.
Jeszcze jakiś czas temu Tunezja uważana była za przykład pozytywnych zmian w tej części świata. Niestety po rewolucji z 2011 r., a także po zamachach terrorystycznych kraj boryka się z wieloma problemami, jak spadek liczby turystów i odpływ inwestorów zagranicznych.
Wskaźnik ubóstwa: 20,7
Bezrobocie: 13,6 proc.
Inflacja: 7,1 proc.
Gospodarka Jamajki opiera się na sektorze usługowym, który odpowiada za 70 proc PKB. Niestety kraj ma problemy z olbrzymią przestępczością, korupcją i bezrobociem, które prowadzi do jeszcze większej liczby przestępstw. Kolejnym problemem Jamajki jest bardzo duże zadłużenie państwa i niewielki wzrost gospodarczy przez ostatnich 20 lat.
Wskaźnik ubóstwa: 20,8
Bezrobocie: 21 proc.
Inflacja: - 0,2 proc. (minimalna deflacja)
Chorwacja jest jednym z najlepiej radzących sobie państw byłej Jugosławii. Kraj jednak bardzo ucierpiał podczas kryzysu finansowego i cały czas nie może się do końca podnieść. Chorwacja przede wszystkim boryka się z nierównomiernym rozwojem poszczególnych regionów kraju, stagnacją gospodarczą, spadkiem inwestycji zagranicznych i wysoką stopą bezrobocia.
Wskaźnik ubóstwa: 20,9
Bezrobocie: 8,8 proc.
Inflacja: 12,1 proc.
W 2008 r. kryzys finansowy bardzo mocno uderzył w gospodarkę Ukrainy. W 2010 r. kraj zaczął znów wychodzić na prostą, jednak aneksja Krymu przez Rosję i wojna na wschodzie kraju doprowadziły do zapaści tamtejszej gospodarki. Oprócz tego nasi wschodni sąsiedzi zmagają się z olbrzymia korupcją i brakiem właściwych reform.
Wskaźnik ubóstwa: 21,7
Bezrobocie: 8,8 proc.
Inflacja: 12,9 proc.
Mongolska gospodarka opiera się na przemyśle wydobywczym, dlatego spadek zamówień wywołany kryzysem finansowym bardzo uderzył w to państwo. Do tego Mongolia boryka się ze spadkiem inwestycji zagranicznych.
Wskaźnik ubóstwa: 23,5
Bezrobocie: 13,4 proc.
Inflacja: 10,1 proc.
Egipska gospodarka bardzo ucierpiała na zawirowaniach politycznych w czasie Arabskiej Wiosny i wciąż jeszcze nie jest w stanie się z tego podnieść. W wyniku niestabilnej sytuacji kraju bardzo ucierpiały zarówno turystyka jak i przemysł. Z kolei z powodu niewielkiego wzrostu gospodarczego i ograniczonego przepływu zagranicznego kapitału, Egipt ma także problemy z finansami publicznymi. Światełkiem w tunelu są gigantyczne złoża gazu odkryte niedawno u wybrzeży tego państwa.
Wskaźnik ubóstwa: 24,1
Bezrobocie: 24,3 proc.
Inflacja: - 0,2 proc. (minimalna deflacja)
Hiszpania jest jednym z krajów europejskich, które najbardziej ucierpiały na wybuchu kryzysu finansowego. Kraj cały czas walczy z bardzo wysokim bezrobociem, szczególnie wśród młodych ludzi. Ostatnio jednak zaczyna wychodzić na prostą - kraj powrócił na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a bezrobocie powoli zaczyna spadać.
Wskaźnik ubóstwa: 24,1
Bezrobocie: 24,3 proc.
Inflacja: - 0,2 proc. (minimalna deflacja)
Grecja stanowczo najbardziej ucierpiała z powodu kryzysu finansowego. Od 2009 do 2013 r. tamtejsza gospodarka skurczyła się o 26 proc. Do tego od 2010 r. Grecja praktycznie funkcjonuje tylko dzięki kroplówce finansowej czyli kolejnym programom pomocowym od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej. Pomimo wpompowania miliardów euro, kraj cały czas nie jest w stanie wyjść na prostą.
Wskaźnik ubóstwa: 26,1
Bezrobocie: 10,3 proc.
Inflacja: 15,8 proc.
Gospodarka Iranu oparta jest na gazie i ropie naftowej, dlatego nałożenie sankcji bardzo mocno uderzyło w ten kraj. Poza tym dużym problemem Iranu jest korupcja, a także mała liczba prywatnych przedsiębiorstw. Szansą dla kraju jest porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami, dzięki któremu Iran już nie długo może wrócić na rynek ropy.
Wskaźnik ubóstwa: 27,8
Bezrobocie: 26,1 proc.
Inflacja: 1,7 proc.
Serbia zmaga się z wieloma problemami ekonomicznymi takimi jak brak pracy, wysokie wydatki publiczne, a także z rosnącym zadłużeniem gospodarstw domowych i państwa. Do tego dochodzą jeszcze problemy z przyciągnięciem kapitału zagranicznego, korupcją i starzejącym się społeczeństwem.
Wskaźnik ubóstwa: 27,9
Bezrobocie: 28 proc.
Inflacja: - 0,1 proc. (minimalna deflacja)
Macedonia od czasu rozpadu byłej Jugosławii poszła bardzo do przodu, jednak wciąż jeszcze musi rozwinąć się gospodarczo. Głównymi problemami kraju są korupcją, słabość władzy i olbrzymie bezrobocie.
Wskaźnik ubóstwa: 31,1
Bezrobocie: 25 proc.
Inflacja: 6,1 proc.
Republika Południowej Afryki jest jedną z czołowych gospodarek wschodzących, jednak w ostatnich latach wzrost gospodarczy zaczął tracić na impecie. Wysokie bezrobocie, bieda i duże nierówności społeczne to główne problemy z jakimi musi zmierzyć się RPA.
Wskaźnik ubóstwa: 32
Bezrobocie: 28,1 proc.
Inflacja: 3,9 proc.
Lesotho to afrykański kraj leżący wewnątrz RPA. Państwo to ma bardzo ograniczony przemysł, do tego niewielka część ziemi nadaje się pod rolnictwo. Gospodarczo Lesotho jest bardzo silnie powiązane z RPA. 3/4 populacji tego kraju żyje na wiejskich terenach i zajmuje się przede wszystkim hodowlą zwierząt.
Wskaźnik ubóstwa: 35,2
Bezrobocie: 27 proc.
Inflacja: 8,2 proc.
Jemen od zjednoczenia w 1990 r. wciąż targany jest wewnętrznymi konfliktami, a aktualnie trwa tam wojna domowa. Kraj w dużej mierze opiera się na eksporcie ropy naftowej. Jemen zmaga się przede wszystkim z kurczącymi się zasobami wody pitnej, wysokim bezrobociem i problemami z żywnością.
Wskaźnik ubóstwa: 44,1
Bezrobocie: 7,7 proc.
Inflacja: 36,4 proc.
Argentyna wciąż nie może pozbierać się po bankructwie z 2001 r. Oprócz nieudolności kolejnych rządów, kraj bardzo mocno ucierpiał na kryzysie finansowym. Do tego w ub. r. rząd Argentyny zamroził spłatę długów, czyli faktycznie zbankrutował. Kraj zmaga się z olbrzymią inflacją, rosnącym długiem publicznym, stagnacją gospodarki, a także rosnącymi przestępstwami narkotykowymi.
Wskaźnik ubóstwa: 62,9
Bezrobocie: 60 proc.
Inflacja: 2,9 proc.
Dżibuti to biedne i słabo rozwinięte państwo we wschodniej Afryce. Kraj jest zależny od pomocy finansowej zza granicy - głównie z Francji i Arabii Saudyjskiej. Głównym środkiem utrzymania dla 80 proc. mieszkańców tego państwa jest rolnictwo. W kraju panuje olbrzymie - 60 proc. bezrobocie.
Wskaźnik ubóstwa: 67,8
Bezrobocie: 33 proc.
Inflacja: 34,8 proc.
Od 2011 r. w Syrii toczy się wojna domowa, która niszczy to państwo i jego gospodarkę. Sytuację kraju jeszcze bardziej pogorszyły sankcje nałożone w 2014 r. przez Unię Europejską, olbrzymie zniszczenia infrastrukturalne, a także spadek konsumpcji oraz produkcji. Do tego każdego dnia z Syrii uciekają przed wojną tysiące ludzi.
Wskaźnik ubóstwa: 67,8
Bezrobocie: 7,8 proc.
Inflacja: 62,2 proc.
Gospodarka Wenezueli opiera się w dużej mierze na wydobyciu ropy naftowej, dlatego spadające ceny tego surowca bardzo mocno uderzyły w ten kraj. Oprócz tego kraj pozostaje w recesji i jest trawiony przez gigantyczna inflację. Z kolei z powodu kontrolowanego kursy wenezuelskiej waluty kraj ma problemy z zarówno importowaniem jak i eksportowaniem towarów.