W tych krajach żyje się najciężej. Oto 18 państw o najwyższym wskaźniku ubóstwa

W połowie ubiegłego stulecia ekonomista Arthur Okun stworzył tzw. wskaźnik ubóstwa (ang. misery index), który pokazuje sytuację ekonomiczną obywateli danego kraju. Wartość wskaźnika jest sumą inflacji i stopy bezrobocia, zatem im wyższy wynik tym gorzej żyje się w takim kraju. Portal Business Insider stworzył, na podstawie danych CIA World Factbook z 2014 r, listę państw o najwyższym wskaźniku ubóstwa. Dla porównania wynik Polski z inflacją w wysokości 0,9 proc i średnią stopą bezrobocia 12,3 proc., wynosi 13,2, czyli znacznie mniej niż w państwach, które trafiły na listę.
Tunezja Hammamet Tunezja Hammamet Tunezja Hammamet/shutterstock

W tych krajach żyje się najciężej. Oto 18 państw o najwyższym wskaźniku ubóstwa

 

W połowie ubiegłego stulecia ekonomista Arthur Okun stworzył tzw. wskaźnik ubóstwa (ang. misery index), który pokazuje sytuację ekonomiczną obywateli danego kraju. Wartość wskaźnika jest suma inflacji i stopy bezrobocia, zatem im wyższy wynik tym gorzej żyje się w takim kraju.
Portal Business Insider stworzył, na podstawie danych CIA World Factbook z 2014 r, listę państw o najwyższym wskaźniku ubóstwa. Dla porównania wynik Polski z inflacja w wysokości 0,9 proc i średnią stopa bezrobocia 12,3 proc., wynosi 13,2, czyli znacznie mniej niż w państwach, które trafiły na listę.

W połowie ubiegłego stulecia ekonomista Arthur Okun stworzył tzw. wskaźnik ubóstwa (ang. misery index), który pokazuje sytuację ekonomiczną obywateli danego kraju. Wartość wskaźnika jest suma inflacji i stopy bezrobocia, zatem im wyższy wynik tym gorzej żyje się w takim kraju.

Portal Business Insider stworzył, na podstawie danych CIA World Factbook z 2014 r, listę państw o najwyższym wskaźniku ubóstwa. Dla porównania wynik Polski z inflacją w wysokości 0,9 proc i średnią stopą bezrobocia 12,3 proc., wynosi 13,2, czyli znacznie mniej, niż w państwach, które trafiły na listę.

 

18. Tunezja

Wskaźnik ubóstwa: 20,1

Bezrobocie: 15,2 proc.

Inflacja: 4,9 proc.

Jeszcze jakiś czas temu Tunezja uważana była za przykład pozytywnych zmian w tej części świata. Niestety po rewolucji z 2011 r., a także po zamachach terrorystycznych kraj boryka się z wieloma problemami, jak spadek liczby turystów i odpływ inwestorów zagranicznych.

Jamajka nie leży w Afryce, a w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim, więc po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. Rozsławioną przez Boba Marleya na świecie Jamajkę zamieszkuje spory procent ludności pochodzenia afrykańskiego. Tutaj właśnie narodziło się reggae, które za sprawą m.in. kubańskich bębnów wywodzących się z Afryki (tzw. kongi) nawiązuje do tradycji Czarnego Lądu. Jamajka nie leży w Afryce, a w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim, więc po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. Rozsławioną przez Boba Marleya na świecie Jamajkę zamieszkuje spory procent ludności pochodzenia afrykańskiego. Tutaj właśnie narodziło się reggae, które za sprawą m.in. kubańskich bębnów wywodzących się z Afryki (tzw. kongi) nawiązuje do tradycji Czarnego Lądu. Jamajka, rastafarianie / shutterstock

17. Jamajka

Wskaźnik ubóstwa: 20,7

Bezrobocie: 13,6 proc.

Inflacja: 7,1 proc.

Gospodarka Jamajki opiera się na sektorze usługowym, który odpowiada za 70 proc PKB. Niestety kraj ma problemy z olbrzymią przestępczością, korupcją i bezrobociem, które prowadzi do jeszcze większej liczby przestępstw. Kolejnym problemem Jamajki jest bardzo duże zadłużenie państwa i niewielki wzrost gospodarczy przez ostatnich 20 lat.

16. Chorwacja

Wskaźnik ubóstwa: 20,8

Bezrobocie: 21 proc.

Inflacja: - 0,2 proc. (minimalna deflacja)

Chorwacja jest jednym z najlepiej radzących sobie państw byłej Jugosławii. Kraj jednak bardzo ucierpiał podczas kryzysu finansowego i cały czas nie może się do końca podnieść. Chorwacja przede wszystkim boryka się z nierównomiernym rozwojem poszczególnych regionów kraju, stagnacją gospodarczą, spadkiem inwestycji zagranicznych i wysoką stopą bezrobocia.

Ukraina Ukraina Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

15. Ukraina

Wskaźnik ubóstwa: 20,9

Bezrobocie: 8,8 proc.

Inflacja: 12,1 proc.

W 2008 r. kryzys finansowy bardzo mocno uderzył w gospodarkę Ukrainy. W 2010 r. kraj zaczął znów wychodzić na prostą, jednak aneksja Krymu przez Rosję i wojna na wschodzie kraju doprowadziły do zapaści tamtejszej gospodarki. Oprócz tego nasi wschodni sąsiedzi zmagają się z olbrzymia korupcją i brakiem właściwych reform.

14. Mongolia

Wskaźnik ubóstwa: 21,7

Bezrobocie: 8,8 proc.

Inflacja: 12,9 proc.

Mongolska gospodarka opiera się na przemyśle wydobywczym, dlatego spadek zamówień wywołany kryzysem finansowym bardzo uderzył w to państwo. Do tego Mongolia boryka się ze spadkiem inwestycji zagranicznych.

Egipt Egipt fot. Shutterstock

13. Egipt

Wskaźnik ubóstwa: 23,5

Bezrobocie: 13,4 proc.

Inflacja: 10,1 proc.

Egipska gospodarka bardzo ucierpiała na zawirowaniach politycznych w czasie Arabskiej Wiosny i wciąż jeszcze nie jest w stanie się z tego podnieść. W wyniku niestabilnej sytuacji kraju bardzo ucierpiały zarówno turystyka jak i przemysł. Z kolei z powodu niewielkiego wzrostu gospodarczego i ograniczonego przepływu zagranicznego kapitału, Egipt ma także problemy z finansami publicznymi. Światełkiem w tunelu są gigantyczne złoża gazu odkryte niedawno u wybrzeży tego państwa.

Hiszpania, Kordowa Hiszpania, Kordowa fot. shutterstock

12. Hiszpania

Wskaźnik ubóstwa: 24,1

Bezrobocie: 24,3 proc.

Inflacja: - 0,2 proc. (minimalna deflacja)

Hiszpania jest jednym z krajów europejskich, które najbardziej ucierpiały na wybuchu kryzysu finansowego. Kraj cały czas walczy z bardzo wysokim bezrobociem, szczególnie wśród młodych ludzi. Ostatnio jednak zaczyna wychodzić na prostą -  kraj powrócił na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a bezrobocie powoli zaczyna spadać.

Grecja Grecja Fot. Emilio Morenatti / AP Photo

11. Grecja

Wskaźnik ubóstwa: 24,1

Bezrobocie: 24,3 proc.

Inflacja: - 0,2 proc. (minimalna deflacja)

Grecja stanowczo najbardziej ucierpiała z powodu kryzysu finansowego. Od 2009 do 2013 r. tamtejsza gospodarka skurczyła się o 26 proc. Do tego od 2010 r. Grecja praktycznie funkcjonuje tylko dzięki kroplówce finansowej czyli kolejnym programom pomocowym od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej. Pomimo wpompowania miliardów euro, kraj cały czas nie jest w stanie wyjść na prostą.

Produkcja dywanów w Iranie Produkcja dywanów w Iranie VAHID SALEMI/AP

10. Iran

Wskaźnik ubóstwa: 26,1

Bezrobocie: 10,3 proc.

Inflacja: 15,8 proc.

Gospodarka Iranu oparta jest na gazie i ropie naftowej, dlatego nałożenie sankcji bardzo mocno uderzyło w ten kraj. Poza tym dużym problemem Iranu jest korupcja, a także mała liczba prywatnych przedsiębiorstw. Szansą dla kraju jest porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami, dzięki któremu Iran już nie długo może wrócić na rynek ropy.

Belgrad, Serbia Belgrad, Serbia Belgrad, Serbia/Fot. Shutterstock

9. Serbia

Wskaźnik ubóstwa: 27,8

Bezrobocie: 26,1 proc.

Inflacja: 1,7 proc.

Serbia zmaga się z wieloma problemami ekonomicznymi takimi jak brak pracy, wysokie wydatki publiczne, a także z rosnącym zadłużeniem gospodarstw domowych i państwa. Do tego dochodzą jeszcze problemy z przyciągnięciem kapitału zagranicznego, korupcją i starzejącym się społeczeństwem.

Skopje - macedońska stolica, która po kontrowersyjnej renowacji zadziwia podróżników. Skopje - macedońska stolica, która po kontrowersyjnej renowacji zadziwia podróżników. Skopje, Macedonia / fot. Shutterstock

8. Macedonia

Wskaźnik ubóstwa: 27,9

Bezrobocie: 28 proc.

Inflacja: - 0,1 proc. (minimalna deflacja)

Macedonia od czasu rozpadu byłej Jugosławii poszła bardzo do przodu, jednak wciąż jeszcze musi rozwinąć się gospodarczo. Głównymi problemami kraju są korupcją, słabość władzy i olbrzymie bezrobocie.

7. Republika Południowej Afryki

Wskaźnik ubóstwa: 31,1

Bezrobocie: 25 proc.

Inflacja: 6,1 proc.

Republika Południowej Afryki jest jedną z czołowych gospodarek wschodzących, jednak w ostatnich latach wzrost gospodarczy zaczął tracić na impecie. Wysokie bezrobocie, bieda i duże nierówności społeczne to główne problemy z jakimi musi zmierzyć się RPA.

6. Lesotho

Wskaźnik ubóstwa: 32

Bezrobocie: 28,1 proc.

Inflacja: 3,9 proc.

Lesotho to afrykański kraj leżący wewnątrz RPA. Państwo to ma bardzo ograniczony przemysł, do tego niewielka część ziemi nadaje się pod rolnictwo. Gospodarczo Lesotho jest bardzo silnie powiązane z RPA. 3/4 populacji tego kraju żyje na wiejskich terenach i zajmuje się przede wszystkim hodowlą zwierząt.

Rebelianci Huti w Jemenie Rebelianci Huti w Jemenie HANI MOHAMMED/AP

5. Jemen

Wskaźnik ubóstwa: 35,2

Bezrobocie: 27 proc.

Inflacja: 8,2 proc.

Jemen od zjednoczenia w 1990 r. wciąż targany jest wewnętrznymi konfliktami, a aktualnie trwa tam wojna domowa. Kraj w dużej mierze opiera się na eksporcie ropy naftowej. Jemen zmaga się przede wszystkim z kurczącymi się zasobami wody pitnej, wysokim bezrobociem i problemami z żywnością.

Kibic podczas przywitania reprezentacji Argentyny w Buenos Aires Kibic podczas przywitania reprezentacji Argentyny w Buenos Aires Fot. MARTIN ACOSTA

4. Argentyna

Wskaźnik ubóstwa: 44,1

Bezrobocie: 7,7 proc.

Inflacja: 36,4 proc.

Argentyna wciąż nie może pozbierać się po bankructwie z 2001 r. Oprócz nieudolności kolejnych rządów, kraj bardzo mocno ucierpiał na kryzysie finansowym. Do tego w ub. r. rząd Argentyny zamroził spłatę długów, czyli faktycznie zbankrutował. Kraj zmaga się z olbrzymią inflacją, rosnącym długiem publicznym, stagnacją gospodarki, a także rosnącymi przestępstwami narkotykowymi.

3. Dżibuti

Wskaźnik ubóstwa: 62,9

Bezrobocie: 60 proc.

Inflacja: 2,9 proc.

Dżibuti to biedne i słabo rozwinięte państwo we wschodniej Afryce. Kraj jest zależny od pomocy finansowej zza granicy - głównie z Francji i Arabii Saudyjskiej. Głównym środkiem utrzymania dla 80 proc. mieszkańców tego państwa jest rolnictwo. W kraju panuje olbrzymie - 60 proc. bezrobocie.

Syria Syria Uncredited / AP (AP Photo, File)

2. Syria

Wskaźnik ubóstwa: 67,8

Bezrobocie: 33 proc.

Inflacja: 34,8 proc.

Od 2011 r. w Syrii toczy się wojna domowa, która niszczy to państwo i jego gospodarkę. Sytuację kraju jeszcze bardziej pogorszyły sankcje nałożone w 2014 r. przez Unię Europejską, olbrzymie zniszczenia infrastrukturalne, a także spadek konsumpcji oraz produkcji. Do tego każdego dnia z Syrii uciekają przed wojną tysiące ludzi.

Trwające od kilku tygodni antyrządowe protesty w Caracas, Wenezuela Trwające od kilku tygodni antyrządowe protesty w Caracas, Wenezuela Fot. JORGE SILVA / REUTERS

1. Wenezuela

Wskaźnik ubóstwa: 67,8

Bezrobocie: 7,8 proc.

Inflacja: 62,2 proc.

Gospodarka Wenezueli opiera się w dużej mierze na wydobyciu ropy naftowej, dlatego spadające ceny tego surowca bardzo mocno uderzyły w ten kraj. Oprócz tego kraj pozostaje w recesji i jest trawiony przez gigantyczna inflację. Z kolei z powodu kontrolowanego kursy wenezuelskiej waluty kraj ma problemy z zarówno importowaniem jak i eksportowaniem towarów.

Więcej o: