W tych krajach oddaje się mniej niż 20 proc. swoich dochodów. Oto 10 państw o najniższych podatkach

Nic tak nie przyciąga wielkich międzynarodowych firm jak niskie podatki. W końcu mniej pieniędzy oddanych państwu to więcej pieniędzy w kasie firmy. W publikowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne - globalnym raporcie konkurencyjności - jednym z ocenianych wskaźników jest suma wszystkich podatków nakładanych na firmy z danego kraju. Serwis Business Insider postanowił sprawdzić, w którym kraju płaci się najmniej. Oto 10 państw, w których obciążenia podatkowe są najniższe.
Singapur Singapur Fot. Shutterstock

W tych krajach oddaje się mniej niż 20 proc. swoich dochodów. Oto 10 państw o najniższych podatkach

Nic tak nie przyciąga wielkich międzynarodowych firm jak niskie podatki. W końcu mniej pieniędzy oddanych państwu to więcej pieniędzy w kasie firmy. W publikowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne - globalnym raporcie konkurencyjności - jednym z ocenianych wskaźników jest suma wszystkich podatków nakładanych na firmy z danego kraju. Serwis Business Insider postanowił sprawdzić, w którym kraju płaci się najmniej. Oto 10 państw, w których obciążenia podatkowe są najniższe.

10. Singapur

Podatki łącznie: 18,4 proc.

Dzięki niskim podatkom Singapur przyciąga firmy z całego świata. Wiele międzynarodowych koncernów traktuje ten kraj jako "bazę wypadową" na Azję.

Batumi nocą. Adżaria, Gruzja Batumi nocą. Adżaria, Gruzja Fot. Departament Turystyki i Miejsc Wypoczynkowych Adżarii

9. Gruzja

Podatki łącznie: 16,4 proc.

Gruzja zmniejszyła liczbę podatków z 21 do zaledwie 6. Zlikwidowano m.in składki socjalne wynoszące 20 proc. a pozostałe podatki obniżono, z kolei podatek CIT dla małych firm wynosi 3 lub 5 proc. Dzięki tym zmianom Gruzja przyciąga inwestorów z Europy i całego świata.

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie / fot. Shutterstock Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie / fot. Shutterstock Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie / fot. Shutterstock

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie (ex aequo)

Podatki łącznie: 14,8 proc.

Pomimo tak niskich podatków Zjednoczone Emiraty Arabskie pod względem wysokości obciążeń podatkowych są dopiero na 4. miejscu w regionie - co pokazuje jak niskie podatki są w tej części świata. Należy jednak dodać, że bez ogromnych sum jakie płyną do budżetu tego państwa, dzięki wydobyciu ropy i gazu, ZEA miałyby problem z utrzymaniem tak niskich podatków.

Wodospady Wiktorii w Zambii Wodospady Wiktorii w Zambii wikimedia commons/ John Walker

7. Zambia (ex aequo)

Podatki łącznie: 14,8 proc.

Ten Afrykański kraj podniósł ostatnio podatek od kopalin do 20 proc., jednak po masowych protestach stawka spadła z powrotem do poziomu 9 proc.

Saudyjska złota młodzież podczas kaskaderskich popisów. Numer znany jako Saudyjska złota młodzież podczas kaskaderskich popisów. Numer znany jako "sidewall skiing". Grad, Arabia Saudyjska,30 marca 2013 Fot. MOHAMED AL HWAITY REUTERS

6. Arabia Saudyjska

Podatki łącznie: 14,8 proc.

Naftowy gigant z Bliskiego Wschodu może utrzymywać tak niskie podatki, dzięki zyskom z wydobycia i sprzedaży "czarnego złota". Jednak z powodu rekordowo niskich cen ropy na rynkach międzynarodowych już wkrótce może się to zmienić.

5. Lesoto

Podatki łącznie: 13,6 proc.

Niewielka enklawa leżąca wewnątrz Republiki Południowej Afryki w przeciwieństwie do pozostałych państw z listy jest jednym z najuboższych krajów świata. Jednocześnie podatki w Lesoto są najniższe na całym kontynencie afrykańskim.

Bahrajn Bahrajn Wikicommons

4. Bahrajn

Podatki łącznie: 13,5 proc.

Chociaż ten kraj nie ma aż takich zapasów ropy naftowej jak jego sąsiedzi, to jednak podatki należą tu do jednych z najniższych na świecie. Między innymi dlatego, że obywatele Bahrajnu nie muszą płacić podatków: dochodowego, od zysków kapitałowych, sprzedaży, dywidend oraz nieruchomości.

Kuwejt Kuwejt Wikicommons

3. Kuwejt

Podatki łącznie: 12,8 proc.

Ostatnio Kuwejt został upomniany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, że w celu pozbycia się rosnącej dziury budżetowej, powinien wprowadzić podatek CIT. Jednak władze tego bliskowschodniego państwa odrzuciły tę sugestię.

Doha, Katar/ Fot. Shutterstock Doha, Katar/ Fot. Shutterstock Doha, Katar/ Fot. Shutterstock

2. Katar

Podatki łącznie: 11,3 proc.

Katar może utrzymywać tak niskie podatki przede wszystkim, dzięki złożom ropy i gazu. Chociaż kraj może pochwalić się najniższymi podatkami na bliskim wschodzie, zajął dopiero drugie miejsce w tym zestawieniu.

Demonstracja antyrządowa w Macedonii Demonstracja antyrządowa w Macedonii MARKO DJURICA / REUTERS / REUTERS

1. Macedonia

Podatki łącznie: 7,4 proc.

Była jugosłowiańska republika jest jedynym krajem, w którym wszystkie podatki nie przekraczają 10 proc., jednak Macedonia płaci za to swoja cenę - według MFW dług publiczny tego państwa podwoił się od 2008 r.

Więcej o:
Komentarze (67)
W tych krajach oddaje się mniej niż 20 proc. swoich dochodów. Oto 10 państw o najniższych podatkach
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 17 razy 7

  Same satrapie plus kilku biedaków. Część niskie podatki rekompensuje wyjatkowymi bogactwami naturalnymi, których reszta świata potrzebuje, ale nie ma.
  Jaki wniosek? Niskie podatki przyciagaja biznes, ale nie przekłada się to na dobrobyt mieszkańców panstw (o ile nie ma tam ropy). Jedynym wyjątkiem jest Singapur, ale niskimi podatkami dużo prosciej utrzymać panstwo-miasto, niż normalne państwo

 • dc99

  Oceniono 16 razy 4

  Czyli niskie podatki są w:
  1) Mikrokraikach, składających się z 1 miasta i stanowiące "bramę do czegoś" (czytaj: żyjące na koszt sąsiadów)
  2) Stacjach benzynowych przebranych za kraje
  3) Krajach upadłych, gdzie bród, smród i bida z nędzą

  Widać do czego prowadzi neoliberalna ideologia "taniego państwa". Punkty 1) i 2) są spowodowane czynnikami niezależnymi od gospodarki i od samego kraju, więc neoliberalizm prowadzić może jedynie do punktu 3)

 • siostry2013

  Oceniono 10 razy 4

  Niskie podatki są synonimem wyjątkowo dziadowskiego państwa.
  Nie sądzę, żeby przy taki niskim poziomie opodatkowana dało się utrzymać komfort pracy urzędników państwowych na odpowiednim poziomie.
  __
  siostry2013.blogspot.com

 • big_bezet

  Oceniono 7 razy 3

  Większość tych krajów zarabia z ropy naftowej, dlatego podatki są niskie lub ich nie ma.

 • na_pravo

  Oceniono 2 razy 2

  Ten artykuł to zbiór danych zebranych z jakiegoś rocznika statystycznego i Wikipedii. Autorzy zapomnieli, że nie sama wysokość podatków jest istotna, tylko chodzi o to, żeby były sensowne, stabilne, jasne, interpretowane w jeden sposób, nie blokowały przedsiębiorczości i nie powodowały ucieczki firm za granicę.

 • pawel-l

  Oceniono 2 razy 2

  Pomyśleć, że jeszcze w 1950 roku W Szwecji obciążenia podatkowe wynosiły <20% i były niższe niż w US w tym czasie.
  Nieprawdopodobny rozrost etatyzmu oparty na papierowym długu.

 • alfalfa

  Oceniono 2 razy 2

  Podajcie jakie są podatki w USA czy Kanadzie. Ile np. dostają kasy z podatków funkcjonujące tam partie? Ten artykuł to manipulacja. Nie chodzi o to żeby nie płacić żadnych podatków ale o to, żeby było sensowne (sensownie wydawane) i nie dławiły przedsiębiorczości.
  A.

 • pawel_zet

  Oceniono 8 razy 2

  I w jaki sposób obejść fiskusa?
  Założyć zdalnie (są agencje specjalizujące się w tego typu operacjach) firemkę w ZEA (będzie mieściła się w tym samym pokoju w jakimś biuyrowcu w Dubaju co 500 innych tego typu firm). Wprowadzić do firemki aportem znak towarowy. Następnie podpisać umowę między swoją prawdziwą firmą a tamtą wydmuszką umowę na korzystanie ze znaku towarowego w zamian za jakąś astronomiczną kwotę. I już mamy niskoopodatkowane zyski w ZEA, a w Polsce możemy płakać, jak to na waadza gnębi, że ledwie wiążemy koniec z końcem.
  IMO takie rzeczy powinny być karalne. Jak ktoś chce czerpać korzyści z życia w Polsce, to niech tutaj płaci podatki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX