W Lubuskiem rządzi Cinkciarz.pl, a w Małopolsce? Będziecie zaskoczeni. Oto największe firmy w każdym z województw

Prezentujemy największe firmy w każdym z województw.
sdfsd sdfsd Gazeta.pl

W Lubuskiem rządzi Cinkciarz.pl, a w Małopolsce? Będziecie zaskoczeni. Oto największe firmy w każdym województwie

Pierwsza dziesiątka największych firm w Polsce pozostaje od kilku lat niezmieniona. Jednak dużo ciekawiej robi się, kiedy weźmiemy pod uwagę największe przedsiębiorstwa pod względem przychodów w każdym polskim województwie. Będziecie zaskoczeni, kto w nich rządzi.

Województwo wielkopolskie - Jeronimo Martins Polska

Przychody ze sprzedaży w 2014 r.: 35,89 mld zł

Siedziba: Kostrzyn

Jeronimo Martins jest właścicielem sieci sklepów, które w Polsce biją rekordy popularności - Biedronek. Firma rozpoczęła działalność nad Wisłą w 1995 r. Wtedy zaczęły powstawać pierwsze dyskonty, choć początkowo nie był to jedyny obszar działalności JM w naszym kraju. Firma była także właścicielem hipermarketów Jumbo oraz sieci Eurocash.

W 2011 roku koncern rozpoczął rozwój sieci drogerii Hebe. Plany firmy zakładają dalszą ekspansję Hebe oraz powstanie 3 tys. sklepów Biedronki do końca tego roku. W tej chwili w blisko 900 miejscowościach działa ich ponad 2,5 tys. Prezesem Biedronki jest Thomas Suchański.

sdfsd sdfsd Gazeta.pl

Województwo mazowieckie - Orlen

Przychody w 2014 r.: 76,97 mld zł

Siedziba: Płock

Jedna z największych polskich firm. PKN Orlen został utworzony w wyniku fuzji Petrochemii Płock z Centralą Produktów Naftowych. Zajmuje się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych. W skład Orlenu wchodzą rafinerie w Płocku, Trzebini, Jedliczu, trzy w Czechach oraz jedna na Litwie. Łączne moce przerobowe zakładów w trzech państwach wynoszą 31,7 mln ton ropy naftowej rocznie.

Orlen jest jednym z największych dystrybutorów paliw w Europie. W Polsce posiada 1768 stacji, w Niemczech - ponad 500, w Czechach - ok. 330, a na Litwie - ponad 30. Prezesem zarządu PKN Orlen jest Dariusz Jacek Krawiec.

sdfsad sdfsad Gazeta.pl

Województwo dolnośląskie - KGHM

Przychody w 2014 r.: 20,5 mld zł

Siedziba: Lubin

KGHM Polska Miedź jest jedną z największych spółek skarbu państwa. Jest również jednym z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Przedmiotem działalności firmy jest między innymi: kopalnictwo rud metali, wydobycie żwiru i piasku, produkcja miedzi, metali szlachetnych.

Działalność KGHM koncentruje się głównie na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM, zwany często również Legnicko-Głogowskim Zagłębiem Miedziowym). Dyrekcja spółki znajduje się w Lubinie. Grupa Kapitałowa KGHM liczy ok. 30 spółek. Jej prezesem jest Herbert Wirth.

safsadf safsadf Gazeta.pl

Województwo lubuskie - Cinkciarz.pl

Przychody w 2014 r.: 8,4 mld zł

Siedziba: Zielona Góra

Kto rządzi w Lubuskiem? Bezsprzecznie numerem jeden jest Cinkciarz.pl, czyli internetowy kantor, który w krótkim czasie rozrósł się do jednej z największych firm z polskim kapitałem w naszym kraju.

Wysoką pozycję potwierdza m.in. ranking "Rzeczpospolitej", w którym zestawiono największe polskie przedsiębiorstwa. Cinkciarz.pl znalazł się w nim na 27. miejscu z przychodami na poziomie 8,449 mld zł, co oznacza wzrost o 20,3 procent względem 2013 r. Prezesem zarządu jest Marcin Pióro.

sdfasd sdfasd Gazeta.pl

Województwo zachodnio-pomorskie - Netto

Przychody w 2014 r.: 2,85 mld zł

Siedziba: Motaniec

W województwie zachodnio-pomorskim dominuje za to polski oddział trzeciego (po Biedronce i Lidlu) największego dyskontu nad Wisłą - Netto. Sieć należy do duńskiego koncernu Dansk Supermarked, który w rodzimym kraju ma około 1400 sklepów i zarządza kilkoma markami marketów.

Netto jest jedyną siecią handlową obecną również poza granicami Danii m.in. w Szwecji, Niemczech i właśnie w Polsce. W 2014 r. Dansk Supermarked zatrudniało 33 tys. osób w Danii i kolejne 10 tys. w sklepach Netto w Szwecji, Niemczech i nad Wisłą. Prezesem Netto jest Kent Petersen.

sdfsdf sdfsdf Gazeta.pl

Województwo podkarpackie - Asseco Poland

Przychody w 2014 r.: 6,2 mld zł

Siedziba: Rzeszów

Asseco Poland jest jedną z największych polskich firm informatycznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To obecnie największa spółka informatyczna w Europie Środkowej oraz szósty producent oprogramowania w Europie. - Przez dziennik "Parkiet" uznana za najlepszą spółkę roku 2014 z indeksu WIG20 - czytamy na stronie firmy.

Grupa Asseco działa w 43 krajach. Zatrudnia ponad 18 tys. osób. Tworzy technologie, które wykorzystuje ponad 100 tys. firm i organizacji. Polski oddział ma swoją siedzibę w Rzeszowie, a jej prezesem jest Adam Góral.

sdfsd sdfsd Gazeta.pl

Województwo pomorskie - Lotos

Przychody w 2014 r.: 28,5 mld zł

Siedziba: Gdańsk

Lotos to polska grupa kapitałowa skupiająca kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych.

Firma jest jednym z największych przedsiębiorstw w kraju. Zatrudnia ponad 5 tys. osób. Prezesem Lotosu jest Paweł Olechnowicz.

sdfsd sdfsd Gazeta.pl

Województwo świętokrzyskie - Kolpolter

Przychody w 2014 r.: 4,8 mld zł

Siedziba: Kielce

Historia Kolpoltera zaczęła się 10 kwietnia 1990 r., kiedy to założyciel firm Krzysztof Klicki zarejestrował działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Zakład Kolportażu Książki i Prasy Kolporter. 2 maja tego samego roku Klicki dostarczył własnym samochodem 2 tys. egzemplarzy ,,Gazety Wyborczej" do 11 sklepów kieleckiego ,,Społem".

Takie były początki Kolportera - obecnie największego w Polsce dystrybutora prasy. Pod koniec 1990 r. przychody firmy wyniosły równowartość dzisiejszych 70 tys. zł. Klicki kolportował wówczas kilkanaście tytułów prasowych do ok. 150 punktów sprzedaży. Dzisiaj, po 25 latach od debiutu, udział Kolportera w polskim rynku prasowym wynosi ok. 56 proc. Spółka dystrybuuje ok. 5 tys. tytułów prasowych do 36 tys. klientów, w tym 8 tys. prenumeratorów.

sdfsd sdfsd Gazeta.pl

Województwo śląskie - Tauron

Przychody ze sprzedaży w 2014 r.: 18,4 mld zł

Siedziba: Katowice

Województwo śląskie to bezsprzecznie firma Tauron, która jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce z kapitałem własnym w wysokości ok. 18 mld zł. Działalność firmy od lat polega na wydobyciu węgla oraz sprzedaży ciepła i energii elektrycznej bezpośrednio do klientów.

- Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze ponad 57 tys. km2, za pośrednictwem 260,9 tys. km linii energetycznych - czytamy na stronie producenta. Tauronem zarządza Dariusz Lubera.

sdfsadg sdfsadg Gazeta.pl

Województwo opolskie - Brenntag Polska

Przychody ze sprzedaży w 2014 r.: 1,7 mld zł

Siedziba: Kędzierzyn-Koźle

Brenntag jest największym dystrybutorem surowców chemicznych w Polsce. Swoją siedzibę ma w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim. Brenntag jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w dystrybucji pełnej gamy surowców chemicznych dla wszystkich gałęzi przemysłu od standardowych (m.in. rozpuszczalników, kwasów), po bardziej specjalistyczne, jak np. syntetyczny kauczuk.

Infrastrukturę logistyczną firmy tworzy sieć 19 placówek handlowych i magazynów, położonych w sąsiedztwie wszystkich ważniejszych ośrodków przemysłowych w Polsce. Prezes Brenntag Polska jest Zenon Maślona.

sdfsdf sdfsdf Gazeta.pl

Województwo łódzkie - Pelion

Przychody ze sprzedaży w 2014 r.: 7,7 mld zł

Siedziba: Łódź

Pelion Healthcare Group (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna) jest bezsprzecznie największą firmą w woj. łódzkim. Przedsiębiorstwo świadczy usługi obejmujące wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej (hurtowy, detaliczny i szpitalny), które są skierowane do m.in. pacjentów, aptek czy szpitali.

Historia Pelion Healthcare Group rozpoczęła się w 1990 roku wraz z upadkiem komunizmu i narodzinami gospodarki wolnorynkowej. Jacek Szwajcowski i jego kolega ze szkolnej ławy - Zbigniew Molenda, korzystając z uwolnienia rynku leków spod kontroli państwa postanowili założyć własną hurtownię leków, która rozwiązałaby największy problem pierwszych niepaństwowych aptek - olbrzymie trudności z zaopatrzeniem. W ten sposób 20 grudnia 1990 roku na łódzkim rynku pojawia się hurtownia leków Medicines.

Po 21 latach działalności, reorganizacji spółki, nowych liniach dystrybucyjnych i efektownych fuzjach powstaje firma Pelion. Jej zysk netto za pierwszy kwartał 2015 r. wyniósł 13,9 mln zł. Prezesem spółki jest Jacek Szwajcowski.


sdfsd sdfsd Gazeta.pl

Województwo małopolskie - BP

Przychody na świecie w 2014 r.: 385 mld zł

Siedziba: Kraków

BP jest brytyjskim koncernem naftowym, którego początki sięgają XX w. Obecnie firma jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie.

W Polsce BP obecne jest od 1991 r. - Od tego czasu zainwestowaliśmy nad Wisłą miliard dolarów - chwalą się przedstawiciele koncernu na stronie internetowej. BP zatrudnia w naszym kraju ok. 3 tys. pracowników, jej dyrektorem generalnym jest Piotr Bartłomiej Pyrich.

sdfsd sdfsd Gazeta.pl

Województwo kujawsko-pomorskie - Neuca

Przychody w 2014 r.: 17,8 mld zł

Siedziba: Toruń

Neuca to przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją leków farmaceutycznych. Powstała w 1990 r. jako mała firma handlująca lekarstwami. Przez lata była znana pod nazwą Torfarm. Jej założyciel Kazimierz Herba nadal jest akcjonariuszem spółki, jego nazwisko możemy znaleźć na listach najbogatszych Polaków. Neuca to - według rankingów "Polityki" i "Rzeczpospolitej" - największa firma w Toruniu, jak i całym województwie.

W 2004 r. spółka weszła na giełdę, a pięć lat później przejęła konkurencyjny Prosper. Obecnie zatrudnia ok. 3 tys. osób. Neucą zarządza Piotr Sucharski.

sdfsef sdfsef Gazeta.pl

Województwo podlaskie - Mlekpol

Przychody w 2014 r.: 3,6 mld zł

Siedziba: Grajewo

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol to jeden z liderów mleczarstwa w Polsce. Skupuje i przerabia około 14 proc. pozyskiwanego w kraju surowca. Firma jest producentem popularnych w kraju marek: Łaciate, Milko i Mazurski Smak. Spółdzielnię tworzy 12 zakładów m.in. w Grajewie, Kolnie czy Mrągowie.

W ostatnim czasie nastąpił znaczący zwrot w branży mleczarskiej. Producent Wypasionego, czyli Mlekovita, wyprzedziła właściciela Łaciatego. Osiągnęła o 270 mln zł więcej przychodu niż firma z Grajewa. Nie zmienia to jednak faktu, że Mlekpol pozostaje największym zakładem w województwie podlaskim. Prezesem przedsiębiorstwa jest Edmund Borawski.

sefse sefse Gazeta.pl

Województwo warmińsko-mazurskie - Wipasz

Przychody w 2014 r.: 1,5 mld zł

Siedziba: Olsztyn

Wipasz funkcjonuje na polskim rynku od 20 lat i jest największym polskim producentem pasz dla drobiu, trzody i bydła oraz jednym z liderów w produkcji mięsa z kurczaka. Zakład produkuje ok. 1 mln ton pasz rocznie w pięciu wytwórniach w kraju.

Firma zatrudnia ok. 1 tys. pracowników. Jej prezesem jest Józef Wiśniewski.

fwsefe fwsefe Gazeta.pl

Województwo lubelskie - Grupa Azoty Puławy

Przychody od lipca 2013 r do grudnia 2014 r.: 5,09 mld zł

Siedziba: Puławy

Grupa Azoty "Puławy" jest polską grupą chemiczną, która specjalizuje się w produkcji nawozów azotowych.

Historia zakładu w Puławach sięga 1960 r., kiedy to rada ministrów podjęła decyzję o budowie fabryki związków azotowych. Przez kolejne 50 lat firma się dynamicznie rozwijała. Ta tendencja zostaje utrzymana także dziś. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że w ciągu sześciu lat Grupa Azoty chce zrealizować na terenie zakładów w Puławach trzy duże inwestycje o łącznej wartości 2,2 mld zł. Do 2019 r. ma tam powstać zasilany gazem blok energetyczny o mocy 400 MWe oraz nowa instalacja do granulacji mechanicznej nawozów, a do 2021 roku nowa linia kwasu azotowego, przy jednoczesnej modernizacji dotychczasowej.

Jak wygląda cała mapa największych firm w każdym z województw? Zobacz poniżej.

 

asdfGazeta.pl