Wakacje bez urlopu? Skąd wziąć pieniądze na wypoczynek?

Lato powoli się kończy, ale nie wszyscy znaleźli czas i pieniądze na wakacyjny wyjazd. Według danych IPSOS w tym roku urlop zaplanował tylko co trzeci Polak, reszta spędziła wakacje w domu. Skąd wziąć fundusze na wypoczynek i jak zaplanować go tak, by był naprawdę efektywny?

Wakacje tylko dla nielicznych

W tegorocznym raporcie IPSOS znajdziemy informacje o tym, ilu Polaków zaplanowało wypoczynek w kraju, a ilu za granicą oraz jak kształtuje się poziom zarobków wśród wyjeżdżających.

Na urlop może pozwolić sobie tylko 31% Polaków. 22% z nich spędzi wakacje w kraju, a tylko 9% wyjedzie za granicę. Jak wynika z danych, nasze plany na lato są ściśle związane z tym, ile zarabiamy:

Choć wiele osób faktycznie nie może sobie pozwolić na wyjazd, dla innych problemem jest kwestia zaplanowania go tak, żeby wpasował się w harmonogram wydatków i wypływów na konto.

O problematykę finansowania wakacyjnych wyjazdów zapytaliśmy Sylwię Ambroziak, Dyrektor Zarządzającą z firmy Friendly Finance Poland, operatora usługi Pozyczkomat.pl :

"Bardzo wielu Polaków ma problem z zaplanowaniem wyjazdu, ponieważ ich dochody są nieregularne. Jeśli będziemy odkładać urlop, czekając na przelew możemy przegapić najlepsze oferty last minute, a bywa, że są one bardzo korzystne - zwłaszcza w ostatnich tygodniach wakacji. Dlatego latem szczególnie dobrze jest przygotować się na niespodziewane wydatki i wygospodarować w domowym budżecie dodatkowe środki. Wsparcie finansowe przydaje się nie tylko podczas samego urlopu, ale i potem, aby podtrzymać płynność finansową do końca miesiąca lub najbliższej wypłaty."

Jeśli nie chcemy przeznaczać na wyjazd bieżących środków, musimy pomyśleć o nim wcześniej. Regularnie gromadzone oszczędności można odkładać na rachunku oszczędnościowym lub lokacie - wówczas zdecydowanie trudniej będzie nam je uszczuplić, a naliczane odsetki dodatkowo podbudują nasz wakacyjny budżet.

Alternatywnym rozwiązaniem jest podjęcie dodatkowej pracy. Może to być praca dorywcza, którą wykonamy zdalnie lub weekendowa. Najlepiej byłoby, gdyby była związana z naszym hobby, ale kiedy chodzi o wakacje, z pewnością wielu będzie gotowych na poświęcenia.

A jeśli znalezienie dodatkowego (lub tego podstawowego) zajęcia w Twojej okolicy lub branży nie wchodzi w grę, może wakacje są świetną okazją do tego, aby spróbować za granicą? W ramach rządowych programów współpracy i działalności organizacji pozarządowych mamy możliwość korzystania z programów typu "Work & Travel" (czyli "Pracuj i Podróżuj").

To programy zakładające wsparcie i ułatwienia (także w zakresie uzyskiwania wiz i tymczasowych pozwoleń na pracę) dla osób podróżujących w celach rekreacyjnych, dopuszczających jednocześnie możliwość pracy na miejscu.

W ramach niektórych projektów możemy liczyć nawet na dofinansowanie lub zapewnienie noclegu i wyżywienia. Jedynym ograniczeniem może być wiek, bowiem programy tego typu z reguły są skierowane do osób młodych i/lub bezdzietnych. Dodatkowe obostrzenia dotyczą także stanu zdrowia, karalności lub wykształcenia.

Jeśli jednak w tym roku nie mamy możliwości wyjechania gdziekolwiek, skupmy się na tym, by wypoczynek w domu był jak najbardziej przyjemny i efektywny. Warto zmienić otoczenie, chociażby w ramach jednodniowych wyjazdów za miasto lub odwiedzając rodzinę. A niewykorzystany urlop - już niedługo może okazać się bardzo przydatny.