Raport PZPM: Tendencja wzrostowa na rynku samochodowym. Jakie samochody wybierają Polacy?

Nasycenie rynku samochodowego w Polsce stale rośnie. Według analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego to tendencja wzrostowa, trwająca od ubiegłego roku. Zgodnie z raportem dotyczy to szczególnie samochodów osobowych. Sprawdź, jakie marki są najchętniej kupowane w Polsce.

Rynek sprzedaży samochodów zanotował dobry start w czwartym kwartale bieżącego roku. Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych w październiku wyniosła 33 077 i jest większa o 7,6% w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku.

W porównaniu do wyników z września, ostatni miesiąc reprezentował poprawę o blisko 20%. Sprzedaż wzrosła głównie dzięki samochodom osobowym; sprzedaż dostawczych straciła nieco na dynamice, ale i tak ich wolumen jest w tym roku rekordowy.

Od początku roku zarejestrowano 310 217 samochodów licząc razem osobowe i dostawcze. Jest to ponad 10% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku.

Najpopularniejsze samochody osobowe

W październiku lider zwiększył swoją przewagę i sprzedaż Skody przekroczyła 4 tys. egzemplarzy. Jest to rezultat niższy od ubiegłorocznego o 5,3%, ale aż o 32,1% wyższy niż we wrześniu.

Na drugim miejscu bez zmian utrzymała się Toyota (+21,2% porównując rok obecny do poprzedniego; +13,9% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, czyli października).

Zaledwie o 16 sztuk wyprzedziła Volkswagena , który w ciągu miesiąca awansował o jedno miejsce (+35,2% r/r; +39,8% m/m).

Volkswagen zażarcie rywalizował z Oplem , który tym razem znalazł się na czwartej pozycji i przekroczył znacząco 2 tysiące sprzedanych aut (+47,6% r/r; +17,5% m/m).

Na piątym miejscu niezmiennie - Ford z liczbą 1905 nowych rejestracji (+11,5%; +7,1% m/m). Jak widać, każdy model zanotował znaczny wzrost sprzedaży.

W momencie, gdy rynek jest tak nasycony panuje duża konkurencyjność wśród marek i można liczyć na atrakcyjne warunki finansowe. Warto przejrzeć oferty instytucji finansowych, gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup za gotówkę, rozwiązaniem może być kredyt na auto lub leasing.

Jakie modele wybierają Polacy?

W ogólnym rankingu modeli w październiku na pierwszym miejscu plasuje się Skoda Octavia z bardzo dobrym rezultatem - na rynek wypuszczono 1 238 samochodów tego modelu.

Na drugim miejscu jest Skoda Fabia (928), a na trzecim Volkswagen Golf (871). Na czwarte przesunęła się Astra Opla (796) a na piąte awansował Rapid Skody (792).

"Choć dynamika wzrostu z kwartału na kwartał maleje, trzeba ocenić, że sytuacja na rynku samochodów osobowych jest całkiem dobra. Nikt nie oczekiwał, że okienko derogacyjne rozpędzi trwale rynek, a pojawiały się nawet obawy o wypieranie przyszłego popytu. Najważniejsze, że niepewność związana z sytuacją na wschodzie i jej wpływem na przyszłe wyniki gospodarcze nie powstrzymuje firm od inwestycji - rejestracje instytucjonalne samochodów osobowych wzrosły w III kwartale o 11,5% w porównaniu do ubiegłego roku" - podaje Jakub Faryś , Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Wzrost w grupie aut dostawczych

W grupie samochodów dostawczych do 3,5 t zarejestrowano w październiku 4 387 samochodów, to dotychczas rekordowy rezultat miesięczny tego roku . Jest to poziom nieznacznie tylko wyższy od ubiegłorocznego, ale po 30% wówczas wzroście.

Ostatni miesiąc przyniósł również poprawę popytu na samochody dostawcze w skali miesiąca o 8,3% . Od początku roku zarejestrowano ich o 8,4% więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku.

"W III kwartale byliśmy świadkami wyraźnego ożywienia w inwestycjach we floty samochodów dostawczych. Liczba rejestracji była większa niż rok wcześniej o 22,7% i wyniosła 11,4 tys. szt. Zakupy wzrosły zarówno w segmencie instytucjonalnym, jak i w segmencie osób fizycznych" - komentuje Paweł Gawroński , starszy menedżer w dziale audytu, członek zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Jeśli chodzi o popularność poszczególnych marek, to w październiku wśród samochodów dostawczych w klasyfikacji niezmiennie pierwszy był Fiat . Ponownie zarejestrował ponad tysiąc samochodów, co oznacza wzrost o 10,8%. Na drugim miejscu nadal Renault . Trzecie miejsce na podium wywalczył tym razem Volkswagen , a za nim znalazł się Ford. Pierwszą piątkę zamyka Peugeot .

Najpopularniejsze modele po dziesięciu miesiącach to Ducato, Master, Boxer, Sprinter i Daily.

Według zaprezentowanych danych, wszystkie marki zanotowały wzrost sprzedaży. Niewielkie różnice występują w plasowaniu się konkretnych modeli, jest to jednak szansa dla kupujących - teraz firmy muszą przygotowywać jak najkorzystniejsze warunki, aby przyciągnąć kupujących, którzy mogą wybierać z szerokiej gamy ofert.