Motoryzacyjna mapa Polski. Czym jeżdżą Polacy?

Dziś śmiało można powiedzieć, że w kwestii ilości aut poruszających się po polskich drogach nie jesteśmy już w ogonie Europy. Polak jeździ całkiem sporo, a zdarza się, że w coraz większej ilości gospodarstw domowych jest więcej niż jeden pojazd.

Jeszcze 20 lat temu na polskich ulicach dominowały takie pojazdy jak Fiat 126P (zwany popularnie "maluchem"), Fiat 125P (tzw. "duży Fiat"), FSO Polonez, czy FSO Warszawa. Nie brakowało miłośników Trabantów, a Ci bardziej zamożni w nowo kształtującym się ustroju, mogli sobie pozwolić na Volkswagena Golfa II czy Renault 19. Tylko nieliczni jeździli Volkswagenem Passatem B3, a posiadanie Audi 80 było oznaką zamożności. Dziś Polska wygląda totalnie inaczej i nawet jeśli wydaje nam się, że drogi wciąż są w takim samym stanie jak 20 lat temu, to pojazdy, które się po nich poruszają, są już zupełnie inne.

Więcej niż w USA

W ostatnich miesiącach na rynku motoryzacyjnym powiało optymizmem. Dziś szacuje się, że na 1000 mieszkańców zarejestrowanych jest w Polsce ponad 650 pojazdów. Średnia unijna wynosi 484 samochody.

Statystyki te wypadają jeszcze ciekawiej, jeśli wyjdziemy poza Stary Kontynent. W Japonii na tysiąc mieszkańców przypada 456 samochodów osobowych, w Stanach Zjednoczonych 424 auta, a w Chinach 32 pojazdy.

Czy można już mówić o samochodowym boomie wśród Polaków? Wszystko wskazuje na to, że tak. Wciąż jeszcze mało kto może sobie pozwolić na zakup samochodu z oszczędności, dlatego równolegle do rynku motoryzacyjnego, rozwija się rynek usług finansowych.

Coraz więcej jest na nim ofert leasingu konsumenckiego, popularny jest również tani kredyt samochodowy . Polacy coraz częściej decydują się na zakup auta z salonu, a wybierając samochód na rynku wtórnym, są bardziej ostrożni. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach rynek motoryzacyjny w Polsce będzie się szybko rozwijał.

Polak lubi Skodę

Nie ma jeszcze danych podsumowujących sprzedaż na koniec roku 2014, ale te z 2013 r. z pewnością cieszą producentów. Wzrost rejestracji nowych samochodów wynosił 6,5 % , aż 58% zarejestrowanych pojazdów to flota dla firm, prawie 7 na 10 aut jeżdżących po polskich drogach jest z silnikiem benzynowym. Wśród najchętniej wybieranych marek dominuje Skoda.

Skoda to jedyna marka, która ma dwucyfrowy udział w polskim rynku motoryzacyjnym. Dziś co dziesiąty kierowca w Polsce wybiera właśnie te samochody. Kolejne miejsca na podium zajmują Volkswagen i Toyota.

Jeszcze inaczej kształtuje się pierwsza trójka wśród konkretnych modeli pojazdów, należą do niej: Skoda Octavia, Skoda Fabia i Ford Focus. Zestawienie to obejmuje wszystkie rejestracje w Polsce - tj. zarówno aut nowych, jak i używanych.

Statystyki wyglądają nieco inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko rynek samochodów używanych. W tym segmencie prym wiodą modele BMW, Opla lub Audi. Zagłębiając się w poszczególne modele powody do zadowolenia mają właściciele BMW Seria 3 - to właśnie ten model jest najchętniej poszukiwanym modelem wśród aut używanych. Dalej kolejno są Opel Astra, Audi A6, Audi A4 i Ford Mondeo.