Jeszcze 20 lat temu na polskich ulicach dominowały takie pojazdy jak Fiat 126P (zwany popularnie "maluchem"), Fiat 125P (tzw. "duży Fiat"), FSO Polonez, czy FSO Warszawa. Nie brakowało miłośników Trabantów, a Ci bardziej zamożni w nowo kształtującym się ustroju, mogli sobie pozwolić na Volkswagena Golfa II czy Renault 19. Tylko nieliczni jeździli Volkswagenem Passatem B3, a posiadanie Audi 80 było oznaką zamożności. Dziś Polska wygląda totalnie inaczej i nawet jeśli wydaje nam się, że drogi wciąż są w takim samym stanie jak 20 lat temu, to pojazdy, które się po nich poruszają, są już zupełnie inne.
W ostatnich miesiącach na rynku motoryzacyjnym powiało optymizmem. Dziś szacuje się, że na 1000 mieszkańców zarejestrowanych jest w Polsce ponad 650 pojazdów. Średnia unijna wynosi 484 samochody.
Statystyki te wypadają jeszcze ciekawiej, jeśli wyjdziemy poza Stary Kontynent. W Japonii na tysiąc mieszkańców przypada 456 samochodów osobowych, w Stanach Zjednoczonych 424 auta, a w Chinach 32 pojazdy.
Czy można już mówić o samochodowym boomie wśród Polaków? Wszystko wskazuje na to, że tak. Wciąż jeszcze mało kto może sobie pozwolić na zakup samochodu z oszczędności, dlatego równolegle do rynku motoryzacyjnego, rozwija się rynek usług finansowych.
Coraz więcej jest na nim ofert leasingu konsumenckiego, popularny jest również tani kredyt samochodowy . Polacy coraz częściej decydują się na zakup auta z salonu, a wybierając samochód na rynku wtórnym, są bardziej ostrożni. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach rynek motoryzacyjny w Polsce będzie się szybko rozwijał.
Nie ma jeszcze danych podsumowujących sprzedaż na koniec roku 2014, ale te z 2013 r. z pewnością cieszą producentów. Wzrost rejestracji nowych samochodów wynosił 6,5 % , aż 58% zarejestrowanych pojazdów to flota dla firm, prawie 7 na 10 aut jeżdżących po polskich drogach jest z silnikiem benzynowym. Wśród najchętniej wybieranych marek dominuje Skoda.
Skoda to jedyna marka, która ma dwucyfrowy udział w polskim rynku motoryzacyjnym. Dziś co dziesiąty kierowca w Polsce wybiera właśnie te samochody. Kolejne miejsca na podium zajmują Volkswagen i Toyota.
Jeszcze inaczej kształtuje się pierwsza trójka wśród konkretnych modeli pojazdów, należą do niej: Skoda Octavia, Skoda Fabia i Ford Focus. Zestawienie to obejmuje wszystkie rejestracje w Polsce - tj. zarówno aut nowych, jak i używanych.
Statystyki wyglądają nieco inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko rynek samochodów używanych. W tym segmencie prym wiodą modele BMW, Opla lub Audi. Zagłębiając się w poszczególne modele powody do zadowolenia mają właściciele BMW Seria 3 - to właśnie ten model jest najchętniej poszukiwanym modelem wśród aut używanych. Dalej kolejno są Opel Astra, Audi A6, Audi A4 i Ford Mondeo.