Problem ze spłatą kredytu na mieszkanie? Rząd proponuje pożyczkę

25 września b.r. została uchwalona ustawa o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w tarapatach finansowych. Owa pomoc finansowa ma formę pożyczki - maksymalnie w wysokości 1500 zł, udzielanej przez najdłużej 18 miesięcy.

Pomysł dofinansowania dla kredytobiorców, którzy nie mogą powiązać końca z końcem, powstał z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego - pierwotnie miał powstać fundusz restrukturyzacyjny kredytów hipotecznych.

Jednym z pomysłów było również utworzenie odrębnej pomocy finansowej dla frankowiczów - koszty przewalutowania kredytów mieszkaniowych we frankach miały być podzielone po równo między banki i kredytobiorców, jednak na drodze realizacji powstały m.in. wątpliwości konstytucyjne, a także poczucie niesprawiedliwości u kredytobiorców posiadających zobowiązania kredytowe w złotówkach.

Kto dokładnie będzie mógł wziąć pożyczkę dla kredytobiorców?

Nieoprocentowana pożyczka dla kredytobiorców będzie miała oczywiście formę zwrotną. Będzie z niej mogła skorzystać osoba z kredytem mieszkaniowym (bez względu na walutę) i problemami finansowymi, które uniemożliwiają jego spłatę w terminie. Musi jednak należeć do jednej z wymienionych poniżej grup.

- Zadłużonych osób, które nagle utraciły pracę.

- Posiadaczy nieruchomości o wartości niższej niż zadłużenie hipoteczne.

- Osób, którym przysługują świadczenia opieki społecznej.

- Kredytobiorców, u których jedna rata kredytu przekracza 60% dochodów gospodarstwa domowego.

Pomoc finansowa nie będzie należna jednak osobom, które same zwolnią się z pracy lub zostaną zwolnione dyscyplinarnie. Przelewanie kolejnych rat pożyczki zostanie natomiast przerwane w momencie, kiedy osoba straci status bezrobotnego.

Przeszkodą na drodze otrzymania takiej pożyczki jest:

- korzystanie ze świadczeń otrzymywanych z tytułu ubezpieczenia na wypadek utraty pracy,

- posiadanie lokalu mieszkalnego, domu nie objętego kredytem,

- posiadanie mieszkania o powierzchni większej niż 75mkw lub domu o powierzchni większej niż 100mkw (nie dotyczy rodzin z trójką lub więcej dzieci), w przypadku dwojga dzieci - posiadanie lokalu mieszkalnego o powierzchni większej niż 100mkw lub domu o powierzchni większej niż 150 mkw.

Jak będzie wyglądał przebieg pożyczki?

Dofinansowanie będzie można otrzymać nawet na 18 miesięcy - spłata zostanie rozpoczęta po dwóch latach od dnia udzielenia pożyczki, a zwrot będzie mógł zostać rozłożony na 8 lat, czyli 96 równych rat. Pieniądze będą przelewane na rachunek bankowy, który służy do pokrywania rat kredytu na mieszkanie.

Jak ustawa zmieni sytuację banków?

Eksperci oceniają, że oferta nieoprocentowanych pożyczek dla kredytobiorców nie zaburzy stabilności finansowej banków - z tytułu tych zwrotnych pożyczek banki nie uzyskają jednak odsetek. Decyzję o przyznaniu dofinansowania ma podejmować Bank Gospodarstwa Krajowego, przy którym ma zostać stworzona Rada Funduszu Wsparcia. Natomiast banki mają sfinansować powstanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców o wysokości 600mln złotych - udział ma być proporcjonalny co do wielkości portfeli kredytów mieszkaniowych.

Ustawa wejdzie w życie w ciągu 90 dni od daty jej ogłoszenia, a kredytobiorcy będą mogli występować o pożyczkę do 31 grudnia 2018 roku - po uprzednim uzyskaniu wniosku od starostwa.

Artykuł powstał we współpracy z Pożyczkomat.pl - szybkie pożyczki przez Internet .