Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Wielu kierowców decydując się na zakup auta wybiera pojazdy z drugiej ręki. Kupno samochodu używanego stwarza niestety ryzyko rozczarowania. Nie zawsze, na pozór wymarzone auto, pozostaje nim także w trakcie użytkowania. W niektórych przypadkach stan techniczny zakupionego samochodu pozostawia wiele do życzenia, a zapewnienia sprzedawcy o jego bezproblemowej przeszłości można włożyć między bajki. Jak zatem uniknąć zawodu i nieplanowanych wydatków inwestując swoje oszczędności czy też biorąc kredyt na używany samochód?

Planując zakup używanego auta, warto poświęcić nieco więcej czasu na zbadania stanu technicznego i przeszłości wybranego pojazdu. Sprawdzenie kilku podstawowych elementów zajmie zaledwie kilkanaście minut, a być może pozwoli zaoszczędzić nam naprawdę znaczną ilość pieniędzy.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku okazyjnych ofert. Wyjątkowo atrakcyjna cena powinna być pierwszym sygnałem, który obudzi naszą czujność. Najczęstszą przyczyną takich "promocji" jest nadmierne zużycie auta lub nielegalne źródło pochodzenia . Inwestując w kupno samochodu chcemy by był sprawny i gotowy do jazdy tym bardziej, gdy zdecydowaliśmy się na kredyt na używany samochód . Wtedy, oprócz kosztów napraw, musimy też spłacać zaciągnięte zobowiązanie.

Poświęć czas na szczegółowy przegląd

Oględziny używanego auta powinniśmy zacząć się od nadwozia. Często już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie wstępnie określić jego historię i zużycie. Dostrzeżenie wgnieceń, rys czy odprysków lakieru nie wymaga dużej wiedzy specjalistycznej, a może już na tym etapie sugerować dalsze poszukiwania samochodu. Jeśli jest to pojazd po przejściach, prawdopodobnie bardziej doświadczone osoby bez problemu zauważą to po spasowaniu poszczególnych elementów blacharskich czy grubości lakieru - do tego potrzebny będzie jednak specjalny miernik . Z tego względu warto skorzystać z pomocy specjalisty, który sprawdzi też inne podzespoły jak podwozie, silnik, zawieszenie, skrzynię biegów czy klimatyzację .

Dokumenty na wagę złota

Przed zakupem nie można pominąć też szczegółowego przeanalizowania dokumentacji pojazdu. Książka serwisowa zgodna z przebiegiem widniejącym na liczniku to prawdziwy skarb dla kupujących.

W przypadku używanych aut, które miały już kilku właścicieli, zdobycie tego rodzaju dowodu może być bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Warto więc poprosić sprzedawcę o posiadane faktury, paragony oraz dotychczasowe polisy ubezpieczeniowe, każdy dokument dotyczący przeszłości pojazdu ułatwi nam weryfikację informacji podawanych w ofercie lub ogłoszeniu.

Ważną kwestią jest również sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu VIN , który powinien znajdować się na nadwoziu, w oryginalnym dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Zgodność tych danych może potwierdzać, że auto nie pochodzi z kradzieży.

Kredyt na używany samochód

Po dokładnym sprawdzeniu auta i braku jakichkolwiek zastrzeżeń, pozostaje tylko sfinalizowanie transakcji. W przypadku zakupu auta na kredyt warto sprawdzić, czy wybrany przez nas bank wprowadza ograniczenia wiekowe finansowanych pojazdów. Niektóre placówki nie udzielają kredytu na używany samochód powyżej określonego wieku. Parametry takie jak rocznik czy przebieg, mogą mieć wpływ na koszt zakupu auta na kredyt.