Coraz więcej miejskich kart bankowych. Co one dają?

BRE Bank wprowadza kolejne karty debetowe, które mogą pełnić funkcję karty miejskiej - tym razem w Bydgoszczy. Kartę wyda m.in. pod marką mBanku

Karta MasterCard Debit Bydgoszcz będzie wydawana do rachunku eKonto lub izzyKonto w mBanku. Jest wyposażona w antenę umożliwiającą dokonywanie płatności zbliżeniowych w systemie PayPass. Informacja o nowej karcie znalazła się w zmienionej "Tabeli opłat i prowizji", którą mBank przesłał swoim klientom.

BRE Bank nie zdradza, kiedy karta znajdzie się na rynku. - Nie mamy jeszcze podpisanych wszystkich porozumień. O wszystkich szczegółach poinformujemy na konferencji prasowej - mówi jedynie rzeczniczka mBanku Kinga Wojciechowska. Piotr Kurek, rzecznik urzędu miasta w Bydgoszczy, potwierdza, że negocjacje z bankiem wciąż trwają. - Miasto jest zainteresowane, żeby taka karta była jak najbardziej atrakcyjna dla mieszkańców. A żeby była, musimy zakończyć negocjacje - stwierdza Kurek.

BRE Bank został wybrany wiosną spośród czterech banków, które były zainteresowane współpracą z miastem. Według wcześniejszych informacji lokalnych mediów miał zaoferować bydgoszczanom trzy rodzaje kart bankomatowych, które będą jednocześnie pełniły funkcję Bydgoskiej Karty Miejskiej, w tym jedną prepaidową, niezwiązaną z rachunkiem w banku i dwie dla klientów mBanku. Za wydanie każdej takiej karty miasto ma dostawać prowizję - bank będzie zarabiał na transakcjach dokonywanych przez klientów w sklepach. Ile ostatecznie kart będzie, na razie nie wiadomo.

Rzecznik UM w Bydgoszczy ani mBank nie zdradzają, na jakie korzyści będą mogli liczyć posiadacze karty. Skarbnik miasta mówił wcześniej, że podstawową zachętą ma być zniżka na komunikację miejską "podobna do tej, jaka jest w Warszawie".

Jak to wygląda w innych miastach?

W Warszawie kartę debetową powiązaną z Warszawską Kartą Miejską wydaje bank Citi Handlowy. Upoważnia ona do 10-proc. zniżki na bilet miesięczny lub kwartalny zakodowany na tej karcie (ale trzeba spełnić kilka warunków, m.in. przelać na konto powiązane z kartą min. 5 tys. zł, poza tym zniżka kończy się po upływie pół roku i nie może przekroczyć łącznie 200 zł). Dwukrotnie większe zniżki obowiązują, jeśli oprócz karty debetowej klient weźmie od Citi Miejską Kartę Kredytową. Kartą debetową można też płacić za parkowanie. W Warszawie z miejskich kart Citi korzysta ponad 10 tys. osób. - To, że aż 10 tysięcy klientów w tak krótkim czasie zdecydowało się na Miejską Kartę Płatniczą, przekonuje nas do tego, by rozwiązanie to promować i wprowadzać w kolejnych miastach - komentowała na stronach internetowych banku Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, wiceprezes Citi odpowiedzialna za bankowość detaliczną.

I tak też się dzieje. Citi Handlowy po Warszawie powiązał swoją kartę płatniczą z Wrocławską Kartą Miejską UrbanCard, zaoferował ją także mieszkańcom Trójmiasta, a ostatnio Łodzi. Łącznie w tych czterech ośrodkach z Miejskich Kart Płatniczych Citi Handlowy korzysta już ponad 20 tys. osób. We Wrocławiu kartę miejską z funkcją karty płatniczej prepaid oferuje też BZ WBK.

Z kolei BRE Bank podpisał umowę z władzami Krakowa - wydaje kartę przedpłaconą powiązaną z Krakowską Kartą Miejską. Można nią płacić za przejazdy komunikacją miejską, parkowanie, funkcjonalność

Będzie rewolucja na Śląsku?

BRE przygotowuje się do wdrożenia największego w Polsce systemu karty miejskiej. Wspólnie z Asseco Poland bank wygrał w tym roku przetarg zorganizowany przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego odpowiedzialny za komunikację publiczną na Śląsku. Umowa opiewa na blisko 190 mln zł, w jej wyniku BRE ma wypuścić do 2018 roku nawet 700 tys. śląskich kart usług publicznych. Mieszkańcy aglomeracji śląskiej (system obejmie 21 miast) będą mogli płacić nią za bilet, parkowanie, wstęp do muzeów czy dokonywać wpłat w urzędach. Karta będzie także identyfikatorem jej posiadacza, kartą do bibliotek oraz nośnikiem certyfikatu podpisu elektronicznego. Według ostatnich informacji pierwsze ŚKUP-y mają zostać wydane w marcu przyszłego roku.

Więcej o: