Ranking lokat bez konta - gdzie włożyć 5 tys. zł?

Oprocentowanie lokat dołuje, trzeba się bardzo postarać, żeby znaleźć jakąś lokatę na niezłych warunkach. Tym bardziej jeśli planuje się z bankiem tylko przelotną znajomość, a nie długi związek. Jak wynika z danych Comperia.pl, swoje wdzięki najlepiej prezentuje przede wszystkim Idea Bank, a dalej także BIZ Bank, GetinOnline, Meritum Bank oraz SK Bank.

Porównywarka finansowa Comperia.pl trzyma rękę na bankowym pulsie, i tym razem przyjrzała się ofertom lokat. Poszukiwała ofert niewymagających założenia czy posiadania konta w danym banku. Czyli dla klientów, którzy nie chcą się wiązać z instytucją kontem osobistym, których przygoda z bankiem ma się ograniczyć do tej jednej lokaty.

Na króciutkich lokatach 4 proc. do wyciśnięcia

Wśród lokat na doprawdy krótki okres, czyli do trzech miesięcy, udaje się jeszcze znaleźć oferty z oprocentowaniem 4 proc. Tyle daje Idea Bank na Lokacie Happy oraz BIZ Bank (to handlowa nazwa FM Banku PBP) na jedno- i dwumiesięcznych Smart Lokatach. To naprawdę dobre okazje.

Wszystkie te depozyty są dostępne tylko dla nowych, "obcych" klientów. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre - bo aby je założyć, nie potrzeba mieć konta osobistego w danym banku. Złe - bo są dostępne tylko raz, odnawiają się już na gorszych warunkach (wszak i klient już wtedy nie taki całkiem obcy). Uwaga! BIZ Bank oferuje Smart Lokaty na powitanie od BIZ Banku na jeden, dwa albo trzy miesiące - ale założyć można tylko jedną z nich!

Lokaty 1-3 mies.Lokaty 1-3 mies. Comperia

Lokata trochę dłuższa? Już tylko okolice 3 proc.

W grupie lokat na cztery-sześć miesięcy większa posucha. Najlepsza okazuje się znów oferta od Idea Banku - czteromiesięczna Lokata Bezkonkurencyjna. Faktycznie, żaden inny depozyt nie może się mierzyć z oprocentowaniem 3,15 proc. Ba, jednym z głównych adwersarzy jest Lokata nr 1 również od Idea Banku. Ten półroczny depozyt ma oprocentowanie na poziomie 2,85 proc.

Propozycje Idea Banku rozdziela sześciomiesięczna eLokata24 od SK Banku. To handlowa nazwa Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Nie ma się co obawiać tej instytucji, ona nie ma nic wspólnego ze SKOK-iem Wołomin, depozyty w niej ulokowane są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Oprocentowanie eLokaty24 wynosi 3 proc. Zainteresowani powinni się śpieszyć, gdyż do rozdania jest jeszcze tylko kilkaset tak dobrych depozytów. Po pierwsze, od początku czerwca oprocentowanie tej lokaty spada do 2,30 proc. Po drugie zaś, bank stosuje licznik złożonych wniosków, który codziennie zatrzymuje się maksymalnie na poziomie 100 lokat. Jeśli ktoś nie zdąży, musi próbować nazajutrz.

Lokaty 4-6 miesięcyLokaty 4-6 miesięcy Comperia

Więcej niż pół roku - mniej niż 3 proc.

Co jeszcze udawało się przy krótszych lokatach, w przypadku tych na 7-12 miesięcy już nie przechodzi - nie udaje się znaleźć ani jednego depozytu bez konta na przynajmniej 3 proc.

Najwięcej, 2,90 proc., można zarobić w GetinOnline na rocznej Lokacie na Szczycie. To depozyt progresywny, czyli w każdym kolejnym miesiącu jego oprocentowanie wzrasta - w pierwszym wynosi 1,90 proc., a w ostatnim, 12., aż 4,50 proc. Proszę nie sugerować się więc tylko tą liczbą 4,50 proc., bo przy takim oprocentowaniu środki będą procentowały tylko przez miesiąc, średnio natomiast Lokata na Szczycie da zarobić 2,90 proc.

Podium uzupełniają: siedmiomiesięczna Lokata Extra od Meritum Banku oraz ośmiomiesięczna Lokata nr 1 od Idea Banku. Oba depozyty są oprocentowane na poziomie 2,85 proc.

Lokaty 7-12 miesięcyLokaty 7-12 miesięcy Comperia

Jak widać, oprocentowanie lokat nie rozpieszcza drobnych ciułaczy. Jak wynika z danych Comperia.pl, dla całego rynku średnie oprocentowanie lokat rocznych sięga zaledwie 1,62 proc. Oprocentowanie najsłabszego depozytu wynosi zaledwie 0,1 proc.

Średnie oprocentowanie lokat rocznych Opracowanie Comperia.pl

Tym ważniejsze jest umiejętne wyszukiwanie najlepszych ofert na rynku. W tym zadaniu wydatnie wspierają deponentów rankingi lokat i porównywarki finansowe.