Poznali biznesplan węglowego giganta i szokujące dane. Jak można tracić na sprzedaży tak astronomiczną kwotę?

Zarząd Kompanii Węglowej przedstawił górnikom założenia biznesplanu. Opublikował je w specjalnej broszurze oraz branżowej prasie. Zapewnił, że priorytetem jest ochrona miejsc pracy i rozwój firmy. Największym problemem KW jest to, że sprzedaje węgiel ze stratą. Niekiedy wręcz astronomiczną.

- Osiągnięcie rentowności kopalń w 2017 roku, wzrost wydajności pracy, dalsza obniżka kosztów produkcji węgla, zmniejszenie zadłużenia oraz wdrożenie systemu wynagradzania uzależnionego od wyników spółki - to niektóre oczekiwania inwestorów wobec Polskiej Grupy Górniczej (PGG), przekazane górnikom przez zarząd Kompanii Węglowej.

"Realizacja celów założonych w biznesplanie jest warunkiem koniecznym do powstania i utrzymania się na rynku Polskiej Grupy Górniczej. Stawką jest utrzymanie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w kopalniach, zakładach spółki i ich otoczeniu. Przeprowadzona dotychczas restrukturyzacja techniczna i organizacyjna oraz planowane przedsięwzięcia, pomimo znaczących efektów, są niewystarczające ze względu na drastyczny spadek cen węgla na świecie i w Polsce" - czytamy w adresowanej do pracowników
Kompanii informacji.

Szokująca strata Sośnicy

Od trzech lat ceny węgla, w wyniku spadku zapotrzebowania w Chinach oraz ciepłych okresów zimowych, przekraczają kolejne, coraz niższe progi - w styczniu 2014 r. - próg 60 dol. za tonę, w styczniu 2015 r. - próg 50 dol. za tonę, a obecnie, w przypadku terminali europejskich, próg 45 dol. za tonę.

Największym problemem zarządu KW - oprócz spadających cen ropy - jest to, że 11 kopalń, które w ramach restrukturyzacji ma wejść wiosną do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), w 2015 na sprzedaży jednej tony węgla traciło średnio 30,15 zł - poinformowała spółka. Spośród 11 kopalń na sprzedaży węgla zarabiały tylko trzy (Marcel, Bolesław Śmiały, Chwałowice), a dwie kolejne są na granicy rentowności (Piast, Ziemowit).

Najgorsza kopalnia z grupy (Sośnica) traci na sprzedaży tony węgla aż 124,07 zł, co w porównaniu ze średnimi kosztami produkcji węgla w Polsce jest kwotą wręcz astronomiczną. Kompania Węglowa ujawniła, że średni koszt produkcji tony węgla w jej kopalniach w ubiegłym roku wyniósł 264 zł, czyli ponad 65 USD. (po obniżeniu o ok. 10,5 proc. wobec poprzedniego roku).

Będzie ostro. Związkowcy dali czas do piątku

Obok założeń biznesplanu zarząd przytacza oczekiwania inwestorów, którzy mieliby zainwestować w PGG 1,5 mld zł. Wśród nich jest uzyskanie rentowności poszczególnych kopalń i całej spółki w 2017 r., podniesienie wydajności do poziomu powyżej 900 ton węgla na jednego pracownika (w ubiegłym roku było to 718 ton, plan na 2017 r. zakłada 916 ton) oraz ograniczenie kosztów produkcji węgla poniżej 220 zł na tonę (w ubiegłym roku 259 zł, plan na 2017 r. zakłada 214 zł na tonę węgla).

Oczekiwaniem inwestorów jest również zmniejszenie zadłużenia spółki, uzyskanie minimalnego zwrotu z inwestycji na poziomie umożliwiającym podjęcie decyzji przez organy korporacyjne inwestorów, a także wdrożenie systemu wynagradzania uzależnionego od wyników spółki. Ten ostatni punkt to jedyny fragment skierowanego do górników opracowania, w którym zarząd spółki wskazuje na potrzebę wprowadzenia takiego systemu, ponieważ takie jest oczekiwanie inwestorów.

Ewentualne zmiany w systemie wynagradzania są przedmiotem sporu w Kompanii. Związkowcy dali zarządowi czas do piątku na potwierdzenie, że tegoroczne wynagrodzenia górników będą utrzymane na ubiegłorocznym poziomie, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń, jak nagrody, deputaty węglowe itp. Niezrealizowanie tego postulatu oznacza początek sporu zbiorowego w Kompanii. Inne porozumienie gwarantuje górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przejęciu kopalń przez Polską Grupę Górniczą.

W czwartkowej informacji adresowanej do pracowników zarząd przytacza dotychczasowe efekty programu naprawczego - obniżenie kosztów wydobycia, sprzedaż nadwyżki węgla ze zwałów oraz inicjatywy oszczędnościowe w kopalniach. - Uchroniliśmy spółkę przed ogłoszeniem upadłości i dalej prowadzimy naszą działalność - podkreślił prezes Kompanii Krzysztof Sędzikowski, wskazując, że o przyszłości kopalń Kompanii zdecydują "bardzo trudne rozmowy z inwestorami".

Wśród kluczowych założeń biznesplanu PGG zarząd Kompanii wymienił wdrożenie inicjatyw oszczędnościowych określonych w ramach Programu Poprawy Efektywności, wykorzystanie możliwości wynikających ze znowelizowanej ustawy górniczej (tj. przekazanie części majątku do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - SRK), połączenie wybranych kopalń, pozyskanie nowych zasobów złóż węgla, realizację założonego programu inwestycyjnego, utrzymanie planowanego na ok. 28 mln ton węgla rocznie wolumenu produkcji, wzrost wydajności i poprawę warunków bhp w kopalniach.

Komentarze (123)
Poznali biznesplan węglowego giganta i szokujące dane. Jak można tracić na sprzedaży tak astronomiczną kwotę?
Zaloguj się
 • cjk.5004

  Oceniono 88 razy 76

  Utrzymanie kopalń, odbudowa stoczni, 500+, darmowe leki, wcześniejsza emerytura, przewartościowanie kredytów w CHF = program idiotów ekonomicznych

 • tinley

  Oceniono 56 razy 50

  Ileż można? zamknąć te rylskie eldorado i wysłać całą tą złodziejską ferajnę razem z zarządami tam gdzie ich mijsce jak każdego normalnego Polaka - Do PUP po 700zł zasiłku. Na kopalni straty a tałatajstwo sobie premie wypłaca, zusu nie płacą, emerytury podwójne. Co to karwa ma być? Zimbabwe?

 • jogar

  Oceniono 50 razy 44

  No jest bosko, węgiel sprzedaja ze strata ale i tak górnicy chcą swoich ....nastek i innych przywilejów! Przecież qrwa należy im się nie?

 • gauge

  Oceniono 43 razy 39

  pracownicy Biedronek, Tesco, krawcy i szewcy zarabiający w granicach pensji minimalnej chętnie zrzucą się na utrzymanie przywilejów szlachty górniczej... do czasu...

 • kolasa2002

  Oceniono 41 razy 37

  oddać wszystkie za 1 zł - niech sami gospodarują
  z tych super związkowców zrobić dyrektorów , prezesów - niech wypłacają nawet 18 tylko nie z mojej kasy !!!!!!!!!!!!!!

 • natenczas_wojski

  Oceniono 39 razy 35

  Strata w firmach bywa normalnym zjawiskiem. Tylko dlaczego pokrywają ją podatnicy ?

 • dynia71

  Oceniono 29 razy 25

  Polskie kopaalnie mają już tylko długi, wszystko jest zastawem, węgiel składowany na hałdach sprzedany lub zastawiony. Tam już nie ma nic poza zobowiązaniami....

  Wolę jednak 500 pln na dziecko niż 5000 na górnika..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX