Wiemy, ile dokładnie Provident zarabia na Polakach

W 2015 r. Provident udzielił w Polsce pożyczek o łącznej wartości 353,5 mln funtów (około 2 mld zł). Zysk brutto spółki w Polsce i na Litwie wyniósł 69 mln funtów.

Jak podaje Provident w komunikacie, łączna suma udzielonych w 2015 r. pożyczek była niższa niż rok wcześniej o 5,1 proc. Liczba klientów przekroczyła 832 tys. i była niższa o 1,9 proc. w stosunku do roku 2014. Przychody Provident Polska zmniejszyły się z 308,8 mln funtów w 2014 roku do 267,4 mln funtów w 2015 roku, to spadek o 13,4 proc.

Gorsze wyniki są efektem m.in. dużej konkurencji na polskim rynku, gdzie mamy już kilkadziesiąt firm oferujących szybkie pożyczki i tzw. chwilówki.

- W Polsce nadal obserwujemy zwiększoną aktywność konkurencyjnych firm pożyczkowych oferujących pożyczki online, a co za tym idzie ograniczone możliwości wzrostu dla naszej działalności - podaje spółka w komunikacie.

Nowe regulacje

W najbliższych latach Provident nie spodziewa się poprawy wyników. Zdaniem spółki nowe regulacje w Polsce i na Słowacji znacząco wpłyną na rentowność w roku 2016 oraz w kolejnych latach. Chodzi m.in. o mające obowiązywać od marca br. nowe przepisy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, które ograniczą możliwość pobierania przez firmy pożyczkowe nadmiernych opłat, prowizji i odsetek. Regulacje mają zagwarantować klientom większą ochronę i oczyścić rynek z nieuczciwych podmiotów.

Gerard Ryan, dyrektor zarządzający Grupy IPF, która jest właścicielem Providenta, wyjaśnia, że spółka oczekuje dalszych zawirowań regulacyjnych. - Niemniej jednak, zobowiązujemy się do osiągania zrównoważonych zysków dla naszych akcjonariuszy, a realizacja tego zobowiązania będzie możliwa dzięki dostosowywaniu naszej strategii do zmieniającego się otoczenia rynkowego - mówi Ryan.

Spółce grozi też proces ze strony firm pożyczkowych udzielających popularnych mikropożyczek. Ich zdaniem materiały Providenta dyskredytowały konkurencyjne oferty sugerując, że zawierają ukryte koszty.

Nowy produkt Providenta

Z drugiej strony trzeba przyznać, że spółka nie czeka bezczynnie na kolejne gorsze wyniki. Na początku marca tego roku zaproponuje klientom nowy produkt, którego struktura ma być dostosowana do nowych przepisów wprowadzających limit na koszty pozaodsetkowe kredytu konsumenckiego.

Provident zapowiada ponadto, że w dalszym ciągu będzie prowadzić pilota oferty pożyczek dostępnych w kanale on-line.

Więcej o: