Pamiętasz słowa Marka Belki o piwotalnym Jerzym Hausnerze ? Na koniec kadencji Rady Polityki Pieniężnej Hausner pokazał jak się robi piwot

Rzecz miała miejsce na uroczystości pożegnania członków RPP poprzedniej kadencji i powitania nowego składu Rady. Belka i Hausner postanowili nieco sobie pożartować z czegoś, co 2 lata temu wywołało spore kontrowersje

W trakcie uroczystości prezes NBP Marek Belka wręczał wszystkim członkom poprzedniej RPP pamiątkowe upominki. Wywołany na podium Jerzy Hausner zachował się tak:

O piwotalnym Hausnerze” prezes Belka mówił w restauracji Sowa i Przyjaciele w czasie rozmowy z ówczesnym ministrem Sienkiewiczem. Rozmowa została nagrana, a jej publikacja w 2014 wywołała polityczny skandal. Przez pewien czas istniał też problem tego, czy Belka i Hausner będą w ogóle w stanie ze sobą współpracować w ramach RPP. Na koniec kadencji okazało się, że panowie podchodzą do wydarzenia sprzed lat z dużym dystansem.

Odchodząca Rada Polityki Pieniężnej w trakcie sześcioletniej kadencji najpierw pięciokrotnie podnosiła stopy procentowe, a potem aż dziesięć razy je obniżała. W efekcie dzisiaj stopy procentowe w Polsce są na rekordowo niskim poziomie. Główna stopa w NBP wynosi 1,5 procent. 

Kadencja Marka Belki na stanowisku prezesa NBP kończy się w połowie roku. W tym tygodniu Puls Biznesu informował, że po zakończeniu kadencji profesor Belka może zostać szefem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Belka podobno ma w tej sprawie poparcie polskiego rządu. Mówił o tym inny były członek RPP - związany z PiS Adam Glapiński.