Drożeje przejazd autostradą A2. Opłaty za trasę z Warszawy do Berlina to już ponad 80 złotych. To może lepiej pociągiem?

Podwyżkę wprowadza Autostrada Wielkopolska zarządzająca odcinkiem od Konina do granicy z Niemcami. Przy obecnych cenach paliw i nowych opłatach podróż z Warszawy do Poznania, czy Berlina taniej może wyjść przejazd pociągiem.

Nowy cennik zacznie obowiązywać we wtorek rano. Koszt przejazdu całą A2 rośnie o 3 złote. Jeśli ktoś jedzie tylko do Poznania, zapłaci o 2 PLN więcej – do tej pory wszystkie opłaty wynosiły 43,90 PLN, teraz wzrosną do 45,90 PLN. Opłaty na trasie do Berlina rosną z 78,90 PLN do 81,90 PLN. Liczymy tu opłaty za odcinki zarządzane zarówno przez Autostradę Wielkopolską (od Konina na zachód), jak i GDDKiA (Stryków - Konin).

To niby niewielkie podwyżki, ale biorąc pod uwagę zupełny brak inflacji (roczna zmiana cen wg GUS to ostatnio -0,7 procent) mogą zaskakiwać. Koszt podróży ze stolicy do Poznania rośnie realnie o ponad 5 procent, a do Berlina o 4,5 procent.

Autostrada Wielkopolska tłumaczy, że podnosi ceny, bo zbiera pieniądze na inwestycje, między innymi na poszerzenie o trzeci pas odcinka A2 który jest obwodnicą Poznania.

 

Uwzględniając cenę paliwa (załóżmy, że to diesel i że ma spalanie na poziomie 8 litrów na 100 km) łączny koszt podróży z Warszawy do Poznania to 138 PLN. Bilet na Intercity kosztuje 129 PLN.

W przypadku trasy do Berlina i tych samych założeniach co przy podróży do Poznania, łączny koszt z Warszawy to 251 PLN. Pociąg kosztuje 233 PLN. W obydwu przypadkach jak się dobrze trafi, to można też znaleźć samolot w porównywalnych cenach.

Szacunkowe koszty podróży samochodem, pociągiem i samolotem z Warszawy do Poznania i Berlina.Szacunkowe koszty podróży samochodem, pociągiem i samolotem z Warszawy do Poznania i Berlina. RH


Czyli podróż samochodem autostradą A2 opłaca się zdecydowanie bardziej jeśli jadą nim co najmniej dwie osoby. W przypadku podróżowania jednoosobowo wszystko zależy od tego jakie ma się auto. Jeśli spala wyraźnie mniej niż 8 litrów na setkę, wtedy może się to opłacać. Jeśli nie, wtedy bardziej korzystna finansowo jest podróż pociągiem. 

Więcej o:
Komentarze (61)
Drożeje przejazd autostradą A2. Opłaty za trasę z Warszawy do Berlina to już ponad 80 złotych. To może lepiej pociągiem?
Zaloguj się
 • misiu-1

  Oceniono 20 razy 18

  Ubecka granda. Na Węgrzech i Słowacji za 10 euro jeździ się autostradami przez 10 dni.

 • garfield

  Oceniono 14 razy 14

  Austria, Czechy, Szwajcaria, Węgry- wszędzie w Europie winiety 10-cio dniowe są tańsze od przejazdu A2. Widać Polak musi być dymany na każdym kroku.

 • ssaassaa

  Oceniono 12 razy 12

  "Autostrada Wielkopolska tłumaczy, że podnosi ceny, bo zbiera pieniądze na inwestycje, między innymi na poszerzenie o trzeci pas odcinka A2 który jest obwodnicą Poznania."

  skoro teraz zbierają pieniądze na budowę to potem obniżą opłaty i zadowolą się tylko pokryciem kosztów bieżącego utrzymania, tak? Czy ktoś znowu chce coś wcisnąć ciemnemu ludowi?

 • drdr2

  Oceniono 10 razy 10

  jeśli ktoś nie bardzo się spieszy jadąc do Poznania to w Sługocinie zjeżdża się na 92 czyli 220km za 10 zł i 100km stara krajówką za free. A Kulczykom ani złotówki. 10 km dalej (a jeśli ktoś jedzie na pólnoc Poznania to tyle samo) i 20-30 minut dłużej. I uważać na fotoradary

 • jasio.4

  Oceniono 7 razy 7

  Nie ma inflacji, jest deflacja, a ceny rosną.

 • nietyp

  Oceniono 17 razy 7

  Złodzieje. Mam nadzieję, że nowa ekipa sprawdzi wszystkie umowy na płatne drogi... i ktoś trafii w końcu do więzienia!!!

 • antynick

  Oceniono 6 razy 6

  A może jakiś komentarz złotoustej postaci z działu PR? To są zawsze pięknie skonstruowane strofy.

 • kowalczyk.mateusz0

  Oceniono 5 razy 5

  Zapewne słaob jakościowa droga to chcą oszczędzić jej niszczeniem. Wyższe stawki to mniej samochodów, mniej samochodów to mniej zniszczona droga.... i tak wyjdą na swoje. Nic dziwnego ze w gronie najbogatdzych Kulczyk i inni którzy zarabiali dzęki umowom z państwem.

 • jworld

  Oceniono 5 razy 5

  jednak Polska to banda złodziei ;]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX