Recesja w Polsce. Tak! Mieliśmy ją pół roku po Euro 2012. Ale GUS doliczył się jej dopiero po trzech latach.

Rafał Hirsch
Na przełomie 2012 i 2013 roku polska gospodarka zaliczyła dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB. Czyli 3 lata temu mieliśmy krótką recesję. Ale dowiedzieliśmy się o tym z bardzo dużym opóźnieniem.

Definicja recesji to co najmniej dwa kolejne kwartały, w których PKB jest mniejsze niż kwartał wcześniej. Polska recesja 2012/2013 nie była głęboka. Spadek PKB sięgnął ledwie 0,3 procenta pod koniec 2012 i 0,1 procenta na początku 2013. Ale była.

Czyli nie jesteśmy już jedyną w Europie gospodarką, która przez 25 lat recesji nie miała. A dowiedzieliśmy się o tym z danych o wzroście PKB w ostatnim kwartale. Widać w nich, że GUS zrewidował podawane wcześniej dane sprzed trzech lat. Dopatrzyli się tego analitycy z mBanku:

Rewizje wcześniejszych danych o PKB to rzecz normalna. Pierwsze dane o wzroście gospodarczym są oparte w bardzo dużej części tylko na szacunkach statystyków. Aby wszystko policzyć na podstawie faktycznych danych potrzebują oni znacznie więcej czasu, bo PKB to niesamowicie skomplikowany twór matematyczny. Dlatego prawie każdy wstępny odczyt jest potem rewidowany, czasami nawet wielokrotnie.

Niestety media, rządy, inwestorzy i wszyscy zainteresowani z uwagą przyglądają się zwykle tylko tym wstępnym danym, które są newsem. Na późniejsze rewizje danych prawie nikt nie zwraca uwagi. Ale rewizja, w efekcie której okazuje się, że mieliśmy recesję na uwagę z pewnością zasługuje. Nawet jeśli to recesja sprzed trzech lat.

 

Więcej o: