Po decyzji RPP silne umocnienie złotego

Marcin Kaczmarczyk
Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej silnie umocnił się złoty. I trudno ten wzrost jego wartości łączyć z innymi wydarzeniami.

Około 17.30 złoty zyskiwał ponad 1 proc. w stosunku do euro i dolara, oraz około 0,7 proc. w stosunku do franka – widać to na poniższym wykresie. Oznacza to, mówiąc inaczej, że od rana euro, dolar i frank potaniały o jakieś 5 groszy. Jak na jeden dzień, to bardzo dużo.

Trzy walutyTrzy waluty Stooq.pl


Złoty był dzisiaj indywidualistą. Jego kurs zmieniał się inaczej niż np. kurs węgierskiego forinta, który często podobnie reaguje na globalne trendy.

ForintForint Stooq.pl


Wnioski? Inwestorzy, przede wszystkim zagraniczni, którzy w największym stopniu wpływają na wycenę naszej waluty, pozytywnie zareagowali na piątkową decyzję RPP o utrzymaniu stóp procentowych na aktualnym poziomie. A skąd aż tak wielka radość? To proste – RPP w nowym składzie nie zrobiła niczego nieodpowiedzialnego i zaskakującego. Jak na razie prowadzi ostrożną politykę, bardzo podobną do tego, co robiła poprzednia RPP.

I to się podoba. Złoty przez to zyskuje.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce".

Komentarze (82)
Po decyzji RPP silne umocnienie złotego
Zaloguj się
 • jan.fils

  Oceniono 30 razy 8

  Oczywiście, jakiż ja głupi. Jak złoty traci to wina PiS, TK, Smoleńska. A jak złoty się umacnia, to zasługa stabilności polityki czyli PO.

  Jakież to proste!

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 32 razy 6

  Złoty się umacnia?
  A przecież pisaliście że PiS złotówkę zniszczy.
  Czyż nie?

 • sebione11

  Oceniono 6 razy 4

  Czas na zamianę oszczędności na Euro bo ta korekta nie potrwa długo.

 • kertog123

  Oceniono 6 razy 4

  poczekajmy spokojnie aż ruszy 500+ jak ruszy kwota wolna od podatku i wiek emerytalny i pojawi sie deficyt w kasie. Jak dostaniemy kolejną obniżkę rankingu. Waluty w BGK szybko sie skończą i nie bedzie można tak jak ostatnio sztucznie pompowac złotówki

 • sqlap72

  Oceniono 6 razy 4

  To nie złoty się umacnia, to Belka spłaca dług wobec PiS-u za poparcie jego kandydatury na szefa EBOR. W końcu to RPP ma decydujący wpływ na kurs złotego, a nie jacyś mityczni inwestorzy zachodni. O sposobach manipulacji kursami w celu wsparcia rządu mamrotał już w czasie "biesiadowania" u Sowy. Tylko że wtedy chodziło o rząd PO/PSL.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 8 razy 4

  Barany, europejski bank centralny zapowiedział wczoraj że wstrzyknie na rynek parę miliardów euro w gotówce, czytajcie choć jakieś podstawowe komunikaty EBC! Po tej wiadomości euro zaczęło tracić do innych walut, decyzja polskiej RPP ma taki wpływ na umacnianie się złotego do euro jak topnienie śniegu na biegunie północnym do populacji świnki morskiej w Peru

 • arbiter_unelegante

  Oceniono 23 razy 3

  O rany, paskudny rząd Szydło i nowi członkowie Rady umocnili złotówkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX