Przewalutowanie kredytów CHF doprowadzi do chaosu. Zbankrutować może aż sześć banków

Rafał Hirsch
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport o tym ile kosztowałaby ustawa o przewalutowaniu kredytów frankowych, gdyby weszła w życie. Wyliczenia są porażające i idą w setki miliardów złotych

Według KNF w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu banki z tytułu przewalutowania poniosą straty sięgające 103 miliardów złotych. Zgodnie z prawem nie będą mogły tych strat rozłożyć w czasie – będą musiały zaksięgować wszystko jednocześnie. To oznacza, że w przypadku aż sześciu banków konieczne będzie bankructwo. KNF nie pisze, jakie to banki, ale w raporcie wspomina o bankach z drugiej piątki rankingu największych banków w Polsce.


Bankructwa banków wywołają dodatkowe koszty po stronie budżetu państwa i posiadaczy depozytów bankowych. Zdaniem KNF państwo w związku z gwarancjami dla depozytów bankowych do 100 tysięcy euro będzie musiało wypłacić klientom banków ponad 144 mld PLN. Ci nieobjęci gwarancjami państwowymi stracą dalsze 78 mld PLN. Łącznie więc koszty ustawy autorstwa prezydenta Dudy sięgnęłyby 325 miliardów złotych. To blisko 20 procent polskiego PKB.

Koszty przewalutowania kredytów frankowych według KNFKoszty przewalutowania kredytów frankowych według KNF KNF

Koszty byłyby mniejsze (wariant A), gdyby przewalutowanie odbyło się po kursie franka z końca 2015 roku (3,94 PLN za franka). Ale Komisja zakłada, że sama perspektywa takiej operacji wywoła osłabienie złotego, a to z kolei podniesie jej koszty. Wariant B to koszty przewalutowania przy kursie o 25 procent wyższym niż 31 grudnia 2015, czyli po 4,92 PLN za franka.

Po opublikowaniu raportu KNF Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że "uznaje wyliczenia Komisji za podstawę do dalszych rozmów na temat ostatecznego kształtu regulacji". Kancelaria twierdzi, że jej priorytetem jest pomoc kredytobiorcom, przy zachowaniu stabilności finansowej państwa i sektora bankowego.

Jeszcze przed publikacją raportu KNF sam prezydent a także inni politycy związani z PiS sugerowali, że projekt ustawy zostanie prawdopodobnie poddany gruntownej przebudowie.

Cały raport KNF z kosztami przewalutowania kredytów jest TUTAJ

Więcej o: